Haberler

10 Milyar Kimlik Bilgisini İçeren Yeni RockYou2024 Koleksiyonu Yayınlandı

Ünlü rockyou.txt parola listesiyle ilgili önemli bir gelişme duyuruldu. 2009 RockYou saldırısından gelen bu liste bilgisayar güvenliği tarihinde önemli bir yere sahip. Bu liste 14 milyon benzersiz paroladan oluşuyor. Zamanla, saldırganlar bu listeyi temel alarak çeşitli veri ihlallerinden elde edilen parolaları ekleyerek büyüttüler. RockYou2021 versiyonu, 8.4 milyar kayıt içerecek şekilde genişletildi.

RockYou2024

En son yayınlanan RockYou2024 koleksiyonu, önceki versiyona 1.5 milyar yeni kayıt ekleyerek toplamda 10 milyar kayıt içermekte. Bu yeni kayıtların son dönemlerde sızdırılmış veritabanlarını içeriyor.

RockYou2024 gibi devasa bir parola listesi saldırganlar için çekici görünse de, gerçek dünyadaki saldırılarda genellikle belirli kimlik bilgileri tercih edilmektedir. Bu nedenle, büyük parola listeleri kullanmak yerine, saldırganlar özel hedeflerine uygun kelime listeleri oluşturur ve daha akıllı saldırılar düzenlerler. Saldırganlar, büyük kelime listelerinden ziyade özelleştirilmiş listelerle daha verimli sonuçlar elde ederler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu