Forum

IMAP olarak mail ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IMAP olarak mail kullanımında arşivleme nasıl oluyor?

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
7,728 Görüntüleme
(@tuncaypolat)
Gönderiler: 169
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Office 2013 kullanıyoruz. Pop3 olarak degil, IMAP olarak ayarlı maillerimiz. Mail kotası dolmaya başladığı için arşivlemek istiyoruz. Bu nedenle; Dosya>Temizleme aracı>Arşivleme yolundan 2017 öncesi tarihli mailleri yedeklemeyi ayarladım. işlem başladı, alt görev çubuğunda gösteriyordu. Şuan her hangi bir görev görünmüyor, sanırım arşivlemeyi tamamladı. 

Sormak istediğim; Arşivleme yaptıktan sonra aktif olan Gelen kutusundan mailleri silmek gerekiyor mu? Arşivlediğimizde otomatik silmiyor mu?

ikincisi ise; kontrol ettiğimde arşiv dosyasında bulunan bazı mailleri, aktif glen kutusunda göremiyorum. 

Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 23/10/2018 18:31

(@ibrahimerturk)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Anladığım kadarıyla posta kutuları şişmiş. Sunucudan silinince haliyle pc dende siliniyor. ost her zaman için problem.

pop kullanıyor olsaydınız böyle bir probleminiz olmayacaktı. arşiv bile yapmaya ihtiyaç duymadan, her gelen pst ye kayıt olucak, outlook üzerindende sunucudan x gün sonra sil seçeneğini aktif ettiğinizde problem kalmayacaktı. 

Bende karşılaşıyorum bazen sizin tarif ettiğiniz problemle.  bazi makinelerde imap bazılarında pop olarak kurulmuş mail sistemleriyle. atıym pc formatladık, yada office de bir problem yaşandı. ost yi yedeklemek tekrar kurulum yaptıktan sonra eski mailleri göstermek problem çıkarıyor. ayrı yeten sürekli mail temizliği yapmak zorunda kalıyoruz. 

benim çözümüm şu şekilde oluyor. eski ost dosyasını pst ye çeviriyorum, daha sonra outlook profilini tamamen siliyorum. tekrardan pop olarak maili kuruyorum ve ost den pst ye çevirmiş olduğum dosyayı gösteriyorum. daha sonrada sunucu üzerinden temizleyip 10 gün sonra sunucudan sil seçeneğini aktif ediyorum. sen sağ ben selamet. bir daha ne arayan ne soran oluyor. 

pop yerine imapı tercih etmenizin sebebi nedir ? özel bir sebebi yoksa kalıcı bir öneride bulunarak en azından bundan sonraki süreçlerde çok çok daha az problem yaşamanız için öneride bulunabiliriz. 

Gönderildi : 24/10/2018 12:24

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Anladığım kadarıyla posta kutuları şişmiş. Sunucudan silinince haliyle pc dende siliniyor. ost her zaman için problem.

pop kullanıyor olsaydınız böyle bir probleminiz olmayacaktı. arşiv bile yapmaya ihtiyaç duymadan, her gelen pst ye kayıt olucak, outlook üzerindende sunucudan x gün sonra sil seçeneğini aktif ettiğinizde problem kalmayacaktı. 

Bende karşılaşıyorum bazen sizin tarif ettiğiniz problemle.  bazi makinelerde imap bazılarında pop olarak kurulmuş mail sistemleriyle. atıym pc formatladık, yada office de bir problem yaşandı. ost yi yedeklemek tekrar kurulum yaptıktan sonra eski mailleri göstermek problem çıkarıyor. ayrı yeten sürekli mail temizliği yapmak zorunda kalıyoruz. 

benim çözümüm şu şekilde oluyor. eski ost dosyasını pst ye çeviriyorum, daha sonra outlook profilini tamamen siliyorum. tekrardan pop olarak maili kuruyorum ve ost den pst ye çevirmiş olduğum dosyayı gösteriyorum. daha sonrada sunucu üzerinden temizleyip 10 gün sonra sunucudan sil seçeneğini aktif ediyorum. sen sağ ben selamet. bir daha ne arayan ne soran oluyor. 

pop yerine imapı tercih etmenizin sebebi nedir ? özel bir sebebi yoksa kalıcı bir öneride bulunarak en azından bundan sonraki süreçlerde çok çok daha az problem yaşamanız için öneride bulunabiliriz. 

firma çalışanları cep telefonlarında, notebook ve farklı arayüzlerden ulaşmak istiyor. IMAP server üzerinden silmediği içinde istedikleri yerden ulaşıyorlar.

Ben arşivledim, ama ost olarak arşivledi. Bu da sıkıntı olmucak sanırım, pst olarak backuplar kenarda tutarım diye düşünüyorum. 

benim merak ettiğim, arşivlediğimde sunucudan silmiyor sanırım, sonrasında birde arşivlenen mailleri outlook üzerinden silmek gerekicek serverdanda silinebilmesi için doğrumuyum?

Gönderildi : 24/10/2018 16:40

(@ibrahimerturk)
Gönderiler: 55
Trusted Member

aynen doğrudur. 

Gönderildi : 24/10/2018 20:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Doğru anladıysam şayet sağlayıcı tarafında IMAP config tarafı önemlidir. Örneğin user interface de mail silinse dahi mailboxdan silinmeyebilir okundu haline gelmeyebilir bu pop3 de olmayan bir uygulama.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/10/2018 22:48

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kullandığınız mail protokolleri farketmeksizin, mta hizmeti aldığınız firmadan veya 3.party bir çözüm ile arşivleme yapmanız daha yönetilebilir olacaktır.

aksi halde erişim sorunları, veri kayıpları vb. süreçleri sürekli yaşayabilirsiniz.

arşivleme çözümü ile kullanıcılarınız tek merkezden maillerine erişebilirler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2018 02:04

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Doğru anladıysam şayet sağlayıcı tarafında IMAP config tarafı önemlidir. Örneğin user interface de mail silinse dahi mailboxdan silinmeyebilir okundu haline gelmeyebilir bu pop3 de olmayan bir uygulama.

silme işlemi yapıldığında silinmeli diye düşünüyorum sunucuda. Sonuçta kullanıcının müdahalesi var. POP3 sadece bu işlemi otomatik yapıyor diyebiliyorum.

Gönderildi : 25/10/2018 17:09

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

kullandığınız mail protokolleri farketmeksizin, mta hizmeti aldığınız firmadan veya 3.party bir çözüm ile arşivleme yapmanız daha yönetilebilir olacaktır.

aksi halde erişim sorunları, veri kayıpları vb. süreçleri sürekli yaşayabilirsiniz.

arşivleme çözümü ile kullanıcılarınız tek merkezden maillerine erişebilirler.

MAil hizmeti aldığımız firma desteğiyle görüştüm. Bana, IMAP ise zaten lokale alacaktır sunucuda tutmaz dedi. Yani adamların bilgisini siz tartın, dahada bir şey demiyorum 🙂

Geriye kalanda kendi işimizi kendimiz görücez anlaşılan. Ben şimdi garantilemek adına komple bir pst yedeklemesi başlattım. Geriye kalanda sormak istediğim sadece; IMAP mailler nasıl arşivlenir. O kadar kaynak aradım taradım bulamadım. Bu imap arşivlenmiyor mu acaba? sadece POP3 mü arşivlemeyi destekliyor.

Şunu yapsam en kötü ihtimal nasıl olur; mailleri komple yedekledikten sonra. bir arşiv klasörü oluştursam elle, sonra direk mailleri taşı mantığıyla elle taşıcam. direk olarak işimi görmeyecekmidir?

Gönderildi : 25/10/2018 17:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Dediğim gibi öncelikle settings ve harekat yolunu çıkarın kendinize. Buradan imap bilmediğinizi anlıyoruz sonuçta sorduğunuzda bu, bunu netleştirin.
https://support.office.com/tr-tr/article/imap-ve-pop-nedir-ca2c5799-49f9-4079-aefe-ddca85d5b1c9
https://www.strato.com/faq/tr_tr/article/1612/IMAP-nedir-ve-nasil-kullanilir.html

Sağlayıcıdan cevap alamıyorsanız da mutlaka bir webmail portalları vardır herhalde buradan imap ayarlarını görebilirsiniz. Merkezi olmasa da her hesabın ayrı ayarı olabilir. 
Diğer sorduklarınız bundan sonra ki aşama. Gerekirse harici client'lardan pop erişip arşivlemeyi yapar maksadınız hesap boşaltma vs felansa da sonuca ulaşmış olursunuz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2018 22:41

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Dediğim gibi öncelikle settings ve harekat yolunu çıkarın kendinize. Buradan imap bilmediğinizi anlıyoruz sonuçta sorduğunuzda bu, bunu netleştirin.
https://support.office.com/tr-tr/article/imap-ve-pop-nedir-ca2c5799-49f9-4079-aefe-ddca85d5b1c9
https://www.strato.com/faq/tr_tr/article/1612/IMAP-nedir-ve-nasil-kullanilir.html

Sağlayıcıdan cevap alamıyorsanız da mutlaka bir webmail portalları vardır herhalde buradan imap ayarlarını görebilirsiniz. Merkezi olmasa da her hesabın ayrı ayarı olabilir. 
Diğer sorduklarınız bundan sonra ki aşama. Gerekirse harici client'lardan pop erişip arşivlemeyi yapar maksadınız hesap boşaltma vs felansa da sonuca ulaşmış olursunuz.

verdiğiniz bu linkleri okudum İbrahim Bey ve imapı bilmediğim kanısına nasıl vardınız anlamadım 🙂 benim sadece arşivleme ile ilgili sorunum var. Sadece IMAP kullanımında arşivlemeyi mail kaybı olmadan nasıl yapar ve sunucuyu rahatlatırım derdindeyim. Kullanım sıklığı nadirleşmesi sebebiyle sanırım bir çoğumuz net cevap veremedi ve gene aynı sebepten sanırım arşivleme konusunda kaynak bulamadım.

Ama, ben üst kısımda da yazdığım gibi şöyle bir yol izleyerek sorunumu çözdüm ve bundan sonrası içinde arkadaşlara yardımcı olur umarım. Öncelikle maillerimi garanti altına almak adına, tüm maillerimi pst olarak yedekledim. Sonrasında 2017 öncesi mailler için arşivlemeyi yaptım. Öncesinde de belirttiğim gibi bazı mailleri aldı, bazılarını sunucuda bıraktı 2017 öncesi olmasına rağmen. Bende geriye kalanları taşıma işlemi yaparak arşiv klasöründe ilgili klasörüne taşıdım. Son olarakta tekrar ilerde rahat geri dönüş yapabilmek adına, 2017 öncesi için oluşturduğum arşiv klasörünü pst olarak tekrar yedekledim. Böylelikle ilerde 2017 sonrasını sunucudan çektirdiğimde, geriye kanalı pst ile direk olarak arşiv klasörüme atabiliceğim. Sunucumdaki mail kotamda rahatlamış oldu. Silme ya da taşıma işlemlerimi sunucuda da anlık olarak güncelliyor ve kotayı rahatlatıyor. 

Hepinize ilginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 26/10/2018 12:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Çözmeniz güzel.
Zaten doğal olması gereken süreci işletmişsiniz.
"Sormak istediğim; Arşivleme yaptıktan sonra aktif olan Gelen kutusundan mailleri silmek gerekiyor mu? Arşivlediğimizde otomatik silmiyor mu?"
Benim yaklaşımım tekrar eden bu sorunuzu kesin çözmek üzerineydi. Denemeyle de anlayabilirdiniz. 
"Silme ya da taşıma işlemlerimi sunucuda da anlık olarak güncelliyor ve kotayı rahatlatıyor." bunu kesinleştirebilmeniz içindi. Biraz karışık soruyorsunuz ondan kaynaklı galiba. 🙂

Arşivlemenin elle mail taşımadan bir farkı yok o yüzden özel bir spec. bulamazsınız sadece tarih olarak süzüyor. Yani date: filter, copy değil move olarak düşünebilirsiniz.

Yıl yıl ayıklama için en kolay yöntem olan geriden bugüne gün'ler seçerek otomatik arşiv yaptırmak her zaman tavsiye ettiğimiz birşey. Ancak defaatle tecrübe ettiğim üzere otomatik yaptırdığınızda mail'lerin içerikleri kaynaklı atlayabiliyor. Mesela 12.12.2017 e kadar yap dersiniz birkaç 2017 mailinin inbox, subfolder da kaldığı görülebilir. O yüzden en azından tek seferlik elle kontrol şart. Bu da genellikle toplu index içerisinde sorun oluşturmasa bile mail'in bozulan subject, içerik, header kaynaklı oluyor. Sizde yaşanan da bu ilgide olabilir. Hatta bazen büyük ekli mailleri elle de taşıyamadığımızı görür kopyalarız gibi. 

Gönderildi : 26/10/2018 17:07

Paylaş: