Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nebim ögrenmek istiyorum

8 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
14.6 K Görüntüleme
(@Albartron)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba uzun süredir sizleri takip ediyordum ama aranıza yeni katıldım sayılır.

Kendimi tanıtayım; 25 yaşındayım 3 yıldır bilgisayar teknisyenligi yapıyorum, genel olarak bilgisayar satışı ve teknik servis hizmeti veren küçük firmalarda çalıştım, ev kullanıcılarına ve küçük ölçekli firmalara teknik destek verdim. Amacım Kendimi geliştirerek teknisyenlik yerine sistem yöneticiliği veya büyük bir yapıda bilgi işlem elemanı olarak çalışabilmek, Kendi gelişimim için 6 aylık bir MCSE kursuna yazıldım son 1 ay kaldı.

Soruma gelince; şu anda piyasaya baktıgımızda genel olarak firmalar işe alacagı bilgi işlem personelinden uzmanlık derecesinde nebim bilgisi istiyor, nebim hakkında ufak bir bilgim ve deneyimim yok, nebim egitimi veren kurslar var ama şu anda nebim egitimi için ayırak bütçem yok. nebim yazılımını sıfırdan ögrenmek için döküman video vs ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim. nebim yazılım, programı ile ilgili egitim veya seminer düzenliyormu?

Gönderildi : 01/10/2008 17:30

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Nebim uzmanlığı ile Sistem Uzmanlığı ayrı kavramlar bildiğiniz gibi. Bence ikisinden birini seçin; demek istediğim nebim uzmanı olmak için bir nebim kullanıcısı gibi uzun zaman nebim kullanmak ve tecrübe edinmek gerekir ki bunun sistem yöneticiliği ile zaten bir ilgisi yoktur.

Nebimin database yönetimi anlamında bilgi sahibi olmanızı istemiş olabilirler, mikro, nebim, veya logo vb. farketmez, siz sql de database yönetimi nasıl yapılır bunları inceleyin.

Eğer siz uzmanlık derecesinde nebim bilgisi isteyen bir firmada çalışmak istiyorsanız, yani bir Nebim Uzmanı olacak iseniz, MCSE olmanıza gerek yok, hatta MCP dahi olmanıza gerek yok, ama sizden bu durumda sql ve query bilgisi isteyeceklerdir. Nebim in kendi bayi kanalına verdiği eğitim seminerleri vardır, diğer kurumların da olduğu gibi.

Şöyle örnek vereyim; Mikro Retail Programlarında çözüm ortağı düzeyinde bir kaç sertifika aldım ancak o zamanlar işim Mikroydu.. yani Mikro projelerinde yer alır ve eğitimlerini verirdim. Ama sistem kadanına geçince mikro beni ilgilendirmez oldu.

Bir de Nebim veya x bir ticari paket programını iyi kavrayabilmek için ticari bilgiye de sahip olmak gerekiyor, irsaliye nedir, fatura nasıl işlenir, depolar arası sevk fişi, sayım, muhasebe, bankalar, çekler, virmanlar.. yani bu yönde bir bilginiz var ise işler kolay ilerler ama yok ise bence hiç bulaşmayın çünkü bu konulara yabancı birisi için anlayabilmek gerçekten çok zor..

Gönderildi : 01/10/2008 18:23

(@HasanYilmaz)
Gönderiler: 15
Eminent Member

Nebim Programı öğrenilmesi zor bir program değildir.Fakat nebimi öğrenmek için teorik bilgiden ziyade sürekli uygulama yapmanız gerekiyor.Ayrıca her işletmede farklı modüller kullanılmaktadır.Size önerim nebim kullanan bir işletmeye giriş pozisyonunda iş başvularına bakmanız olacaktır. 

Gönderildi : 24/04/2009 13:49

(@sabriyilmaz)
Gönderiler: 69
Estimable Member

Mesut arkadaşımız çok güzel anlatmış,

Programı öğrenmek? Bütün paket programlarının temel taşı stok kavramından gelir. Bu işi öğrenmenin en anlamlı yolu hizmet bölümünden ziyade, direk emtia ya yönelik bir departmanda işe başlamanızdır. Genelde program uzmanlığında daktilo gibi kullanıcılar mevcut,  Anlamlı ve işlerli kullanmanın yolu sanırım işin mutfağında başlamakta. Bu işi için başlangıcı sanırım depo bilgi işlem den geçiyor. Stok kavramı, ürün yönetimi kavramını özümsedikten sonra diğer modüller kolaylıkla anlaşılır diye düşünüyorum.

Bir firmanın sistemini yönetirken bütün departmanların işleyişlerine kısmende olsa hakim olmak gerekiyor. Sadece karşılaşılan hatalardan elde edilen tecrübeler yada ilgili yetkiliden aldığınız yardımlarla iş bir nebze yürüyebiliyor. Burada C tipi bir yönetici oluyorsunuz. Herşeyden biraz anlıyan fakat nihai çözümü yine sınırlı destekle çözebilen bir yönetici.

Örn: barkodu yanlış olan bir ürünün hangi aşamalarında spefikasyonların olacağını tepeden inme bir sistem yöneticisinin setifikalarının yardımcı olabileceğine pek inanmıyorum.

en önemliside günümüzde kurumsal firmalar yazılım ve donanımda ilgili firmalarla gerekli destek ve müşavirlik anlaşmalarını yapmış bulunmakta. Gerekli olan yönetici, sistemin işlerliğini kazandırmak için mevcut bulunuyor. Bu işlerlikte size sql yazmak, database yönetmek düşmüyor.-ki eğer son yazdıklarımı uygulamak isterseniz direk ilgili programı yazan firmaya iş başvurusu yapmakta fayda var.

Saygılar

Gönderildi : 02/06/2009 03:30

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Merhaba;

Arkadaşlar destekleriniz için teşekkürler..

Buna ek olarak Bileşim eğitim merkezinde Nebim eğitimleri ve ücretsiz seminerler düzenlenmektedir Bilgisini www.nebim.com.tr alabilirisniz.

Bende bundan sonra daha sık nebim dökümleri paylaşmaya çalışacağım.

İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 03/06/2009 18:10

(@MuratCaglar)
Gönderiler: 1
New Member

iyi günler ben yeni bir iş başvurusunda bulundum fakat nebim winner programını bilmek gerekiyormuş. bana online yardımcı olabilir misiniz ?

Gönderildi : 07/07/2009 18:26

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Merhaba Murat bey;

Online eğitim henüz düzenlemiyoruz fakat sorularınızı yeni forum başlıkları ile sorabilrsiniz.

Hayırlı olsun iyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/07/2009 18:41

(@FEVZiKURTULMUS)
Gönderiler: 23
Eminent Member

iyi günler ben yeni bir iş başvurusunda bulundum fakat nebim winner programını bilmek gerekiyormuş. bana online yardımcı olabilir misiniz ?

Başvurduğunuz iş yerinde Nebim kullanıyorsalar muhakak online ve tel. ile yardım desteği de bulunur bildiğim kadar.

İşbaşı yapıp ordanda destek alabilirsiniz.

saygılarımla

Gönderildi : 20/07/2009 22:51

Paylaş: