ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows 7

Windows 7 Katılımsız Kurulum Unattended Windows 7 AIK

Bu makalemizde Microsoft firmasının son gözdesi olan client işletim sistemlerinden Windows 7 üzerinde nasıl katılımsız kurulum yapılacağını ele alacağız. Öncelikle Katılımsız kurulum neden yapılır ,neden gerek vardır gibi konulara açıklık getirdikten sonra işlemlerimize geçeceğiz.Bir kullanıcı bilgisayarını kurma sırasında gerekli tanımlamaları yapmak istemeyebilir gerekli yükleme mediasını kullanarak istediği şekilde kurulumunu tamamlamak isteyebilir.Bu durumda zaman kazanmak ve bilgisayar başında durup gerekli tanımlamaları yapmamak için karşımıza bir gereksinim çıkar bu gereksinimi de katılımsız kurulum karşılar.Dilerseniz sözü uzatmadan makalemize geçelim.Bu işlemler sırasında katılımsız kurulumu gerçekleştirmek için bize Windows 7 Automated İnstallation Kit yani kısa adı ile Waik gereklidir.Bu yazılımı  aşağıdaki link üzerinden indirebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=696DD665-9F76-4177-A811-39C26D3B3B34&displaylang=en

1-Şimdi gerekli adımlarımızı gerçekleştirelim. İndirdiğimiz iso dosyalarını bir klasöre açalım. Startcd.exe dosyasını çalıştıralım.

image001

2-Açılan ekrandan Windows AIK Setup linkini tıklatalım.

image002

3-Gelen ekrandan next butonu ile ilerleyelim.

image003

4-Sözleşmeyi kabul edip next butonuna tıklatalım.

image004

5-Gerekli kurulum pathini seçip nexte tıklatalım.

6-Next butonuna basarak kurulumu başlatalım.

image005

7-Close Butonu ile AIK kurulumunu bitirelim.

image006

8-Şimdi Windows7 Dvd’sini sürücümüze takarak Sources klasörü içerisinde bulunan install.wim isimli dosyayı kopyalayalım.

image007

9-Şimdi kopyalanan dosyayı C:\ sürücüsünde oluşturulan windows7waik klasörüne yapıştıralım.

image008

10-Şimdi başlatan Windows System Image Manageri açalım.

image009

11-WSIM açıldıktan sonra genarate open answer yazısına sağ tıklatarak New Answer File seçeneğini seçelim.

image010

12-Bize imaj dosyası olmadan işlem yapamayacağını ve imaj dosyasının yolunu göstermemizi istiyor. Yes butonunu tıklıyoruz.

image011

13-Gerekli install.wim dosyasının yerini gösteriyoruz.Bunu daha evvel C:\ sürücünün içerisinde Windows7 waik klasörüne kopyaladığımız içiz gerekli yolu gösteriyoruz.

image012

14-Burada katalog dosyalarının olmadığını bunlar olmadan işleme devam edip etmek istemediğimizi soruyor ve sisteme admin olarak login olmamız gerektiği bildiriliyor.

image013

15-Katolog dosyaları bu aşamada oluşturuluyor.

image014

16-Katolog dosyaları başarı ile oluşturuldu.

image015

17-Companent başlığını genişlettiğimizde bir çok parametre karşımıza geliyor.Biz burada mantığı anlamak açısından kurulum sırasında gerekli olan parametrelerden bazılarını örnek olarak ele alacağız.Aşağıdaki tablolarda bu companentler arasında ele alacağımız bazı değerlin tablosu bulunmaktadır.Şimdi bazı kompanentleri ele alacağız bunlar aşağıda tabloda bulunanlardır. “Microsoft-Windows-International-Core-WinPE “bileşenini sağ tıklayıp  add setting diyerek gerekli alana ekliyoruz.

image016

image017

image018

18-Yukarıdaki gibi gerekli alana eklendikten sonra gerekli parametreleri girmemiz gerekiyor.  Türkçe Q klavye için “Input Locale” değeri “0×0000041f”,”System Locale” değeri ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterebilir,biz burda “tr-tr” diyoruz, ”UI Language” değerine ise işletim sistemi ingilizce olduğu için “en-us” diyoruz ve son olarak bölge ve dil seçeneği “tr-tr” olarak ayarımızı yapıyoruz.

image019

19-Burada eklenen companentin altını genişlettiğimizde SetupUI Language çıkmaktadır.Bu kurulum dilidir bizim mediamız İngilizce olduğu için En-us değerini veriyorum.Ekranda görünen on error ise hata olduğunda bize göstermesini işaret eder.

image020

20-Şimdi birkaç kompanenet daha ekleyeceğim Microsoft Windows Setup companenti altında disk configuration ve disk companentlerini de ekliyoruz.

image021

image022

Şimdi aşağıdaki gibi gerekli parametreleri girelim. IDE kanalındaki tek diskimiz “0 değeriyle konumlandırılır,eğer ikincil bir disk kullanırsak onun değerine de “1 vermemiz gerekir,”WillWipeDisk” ise disk üzerindeki tüm verilerin silinip silinmeyeceği konusunda ne yapacağımızı soruyor,”true” seçerseniz disk formatlanacaktır.

image023

21-“Extend” değeri eğer diskte boş alan varsa,bu boş alanın yeni oluştacağımız bölüme eklenmesini isteyip istemediğimizi belirleyeceğimiz değerdir,bu değere “false” diyoruz,”Order” değeri ise oluşturacağımız bölümün hangi sırada olacağını belirlediğimiz değerdir,”Size” değerine ise oluşturulacak bölümün MB cinsinden değeri yazılır,biz 30000 yazıyoruz,”Type” değerinde ise oluşturulacak bölümün türü belirlenir,bu değere “Primary” diyoruz

image024

22- “Active” değeri,oluşturulan bölümün aktif işletim sistemi bölümü olup olmayacağını belirlediğimiz değerdir,bu değere “true” diyoruz,”Extend” değerini iki önceki şekilde anlatmıştık,”Format” değerine bölüm formatlanırken hangi dosya sistemiyle formatlanacağını seçiyoruz ve bu değere “NTFS” diyoruz,”Label” değeri oluşturulacak bölümün etiketidir,boş bırakılabilir,biz WIN7 diyoruz,”Letter” değeri oluşturulan bölüme atacanak sürücü harfini belirlediğimiz değerdir,bu değere de “C” diyoruz,”Order” ve “PartitionID” değerlerine ise “1 veriyoruz

image025

23-Osi image bileşenini ekleyelim.

image026

Burada  hata olduğunda uyarı vermesi için on error seçeneğini seçiyoruz.

image027

“DiskID” “0 olarak “PartitionID” değeri “1 olarak belirlenir,bunun nedeni de ilk disk “0 ile ilk partition “1 ile ifade edilir.

image028

24-User data bileşenini ekliyoruz.

image029

“Accept Eula” değeri,son kullanıcı lisans anlaşmasının kabul edilip edilmeyeceğinin belirlendiği değerdir,bu değere “true” diyoruz,”Full Name” ve “Organization” değerlerini dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

image030

User data companenti altında Product key alanına ürün anahtarını giriyoruz.Hata olması durumunda uyarması için on error seçeneğini seçiyoruz.

image031

25-OOBE companentini ekleyelim.

image032

“HideEulaPage” değeri son kullanıcı lisans anlaşmasının görüntülenip görüntülenmeyeceği anlamına gelir,”Network Location” değeri ise kurulum bittikten sonra karşımıza gelen ağ ayarlarının otomatik olarak tanımlandığı alandır,bu değere “Home” diyoruz,”Protect Your PC” değerine “1 vermemizin sebebi Windows’un otomatik olarak güncelleştirmeleri yapmasını istediğimiz içindir,”Skip Machine OOBE” ve “Skip User OOBE” değerlerini de “true” olarak belirliyoruz.

image033

26-Reseal companentini ekleyelim.

image034

Mode değerini audit olarak belirleyelim.

image035

27-Autologon değerini ekleyelim.

image036

“Domain” değerine eğer bilgisayar bir domaine katılacaksa onu yazıyoruz yoksa boş bırakıyoruz,”Enable” değeri “true” olarak “LogonCount” değeri ise kaç kere otomatik olarak oturum açılmasını istediğimiz değeri belirlediğimiz alandır,”Username” değerine ise “RIZA” yazıyoruz

image037

28-Bu companentin altında bulunan value değerine şifre girdiğimizde kullanıcının geçerli şifresi bu olacaktır.

image038

29-Tool Validate answer seçeneği ile işlemlerimizin durumunu kontrol edebiliriz.İşlem durumu aşağıda işaretlenmiş alan içerisinde gözükmektedir.Eğer hatamız var ise bunları görerek düzeltme yapmalıyız.Bir kaç uyarı var bunları işleme almadan devam ediyorum.

image039

30-Şimdi dosyamızı autounattend.xml olarak kaydedelim.

image040

31-Bu aşamadan sonra oluşturulan autounattend.xml dosyasını bir flash bellek kök dizinine kaydedelim.Daha sonra kurulum yapılacak olan bilgisayarı win7 dvdsi üzerinden boot edecek şekilde ayarlayalım.Bu arada yaptığımız otomatik kurulum ayarlarının okunması için kaydedilen autounattend.xml dosyalı flash belleğimiz bilgisayara takılı şekilde olsun.Kuruluma geçmeden sürücüler denetleneceğinden dolayı bizim xml dosyamız okunacak ve buna göre kurulum yapılacaktır.Dilerseniz Floppy diskte kullanabilirsiniz bu xml dosyası için.

 

32-Bilgisayarımı dvd üzerinden boot ettim üzerinde flash bellek takılı durumda.

image041

33-Kurulum ekranında disk parametreleri gelmeden,Dil ve bölgesel ayarlar gelmeden direk kurulum işlemi başladı.

image042

34-Kurulumumuz bir çay aralığında bitti.Biraz zahmetli gözükebilir ama oluşturulan dosya aşamasından sonra sağladığı fayda tartışılmaz.Kurulumumuz başarı ile tamamlandı.Biz sadece belli kompanentler ile işlem yaptık siz isterseniz biraz vakit harcayarak kurulumu çok ince ayrıntılara kadar özelleştirebilirsiniz.

image043

Makalemizin sonuna geldik umarım yararlı olur makalemde bana önayak olan kurs hocama teşekkür ederim. Başka makalede görüşmek üzere …

Tarih : 07 Haziran 2010 Pazartesi 00:24 Yayınlayan: Rıza ŞAHAN

Yorumlar

 

Teoman Efendi

Riza cok tesekkurler tamda bu tur bir seye bakiniyordum. Sagolasin

Haziran 7, 2010 00:56
 

Ertan ERBEK

Üstad eline sağlık, ne zamandan beri kendime özel bir yükleme oluşturuyum diyordum AIK kullanıyordum ama bu kadar ayrıntıyı bilmiyordm, gerçekten güzel bir yazı.

Haziran 7, 2010 17:08
 

Hakan UZUNER

Eline sağlık Rıza.

Haziran 8, 2010 10:03
 

Bleakness

Elleriniz, Emeğinize, Yüreğinize Sağlık

Çok Teşekür Ederim.

Haziran 8, 2010 15:00
 

Umit Basri Bulbul

Çok güzel ve ayrıntılı bir anlatım olmuş.

Teşekkürler.

Kasım 26, 2010 12:50
 

Gürcan Gültekin

Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Yalnız benim şöyle bir problemim var. Katalog dosyalarının oluşturulma işlemi sonrasında AIK "parameter count dismatch" şeklinde bir hata verip beklenmedik kapanışa geçiyor. Sebebi hakkına bir fikir verebilirseniz sevinirim.

Ocak 12, 2011 02:05
 

Uğur BURMA

Merhaba,

Lütfen sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Ocak 12, 2011 20:13
 

Ferhat

Hocam paylaşımın için teşekkürler. sana bir şey danışmak istiyorum. şimdi bende geri dönüşüm medyası adlı bir dvd var, yalnız bu dvd.yibir türlü çalıştıramadım. Windows PE'den çalıştırmalısın falan diyor.. nasıl yanii... ne yapmam gerekiyor? yardımcı olursan çok sevinirim...

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Mayıs 10, 2011 23:38
 

emre gök

Emeğine sağlık Rıza. Aradığım bir kaynaktı ve çok işime yarayacak...

Şubat 18, 2012 13:04
 

murat özer

Güzel anlatım olmuş eline sağlık.

Hergün yeni birşey öğrenmek ne güzel

Ağustos 26, 2012 20:56
 

Umutcan VURGUN

İyi akşamlar,

Öncelikle bu makale için teşekkür ederim.

Ancak bir sorum var, burada kurulumu yapabilmek için dvd haricinde birde flash disk gerekmekte, bu flash diski ortadan kaldırarak cevap dosyasını image içerisine nasıl entegre edebiliriz?

Yani ben tüm işlemi sadece dvd ortamında yapmak istiyorum, bilgilendirebilecek birisi varsa minnettar kalırım, bununla ilgili kaç gündür bir bilgi kırıntısı bile bulamıyorum.

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz. 

Eylül 26, 2012 22:56
 

emin gasim

muhteşem bir makale olmuş tebrik ederim

Mart 4, 2013 06:53
 

Faruk Çamoğlu

Merhaba, bu güzel anlatım için teşekkürler.

Windows güncellemelerini veya diğer programları nasıl entegre edebiliriz.

Eylül 3, 2013 15:48
 

Anonymous

Öncelikle ellerinize sağlık çok sade ve güzel bir anlatım olmuş. Fakat ben adımları sorunsuz uyguladığımı düşünmeme rağmen kurulum katılımsız olmuyor. Yapacağım şey şu olmalı değil mi; autounettended dosyasını elimizdeki herhangi bir windows 7 dvd si ile oluşturduktan sonra bu dosyayı usb belleğe atıyoruz. Daha sonra elimizde var olan dvd ile başlatıyoruz ve kurulum bize hiçbirşey sormadan tamamlanıyor. Teşekkürler

Mart 21, 2014 17:40
 

Ayhan GÜNEY

Herkese kolay gelsin,

İki sorum var:

1-) WAIK ile oluşturulmuş Windows 7 64 bit imaj dosyasının içerisinde Microsoft Office de var. Microsoft Office ve Windows keylerini içerisinden nasıl okuyabilirim.

2-) Oluşturulmuş olan imaj dosyası 500GB' lık bir Hard diski 2 parçaya bölüyor ve bir tarafta windows var diğer taraf ise depo olarak boş. İmaj dvd'sinden sistemde başka bir SSD disk üzerine imaj yüklemeye çalıştığımda 500GB'a göre yapılandırıldığı için yükleyemiyorum. Bunu hangi dosyadan nasıl düzeltebilirim.

 

Not : Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Nisan 19, 2016 16:46
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Rıza ŞAHAN

1984 yılında Yozgat'ta doğdum.4 yaşından bu yana İstanbul'da yaşıyorum.Bilgisayar ile ilk tanışmam kırsal yerde oturduğum için lise yıllarımda oldu.Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi bilgisayar bölümünden sonra Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar programcılığını sonrasında Anadolu Ünv işletme fakültesini bitirdim.3 yıl teknik serviste,1yıl outsource Citibankta çalıştım.11 yıldır ise şu an çalışmakta olduğum iş yerinde bilgi işlem departmanında çalışmaktayım.Koyu bir Beşiktaş taraftarıyım.

Hızlı aktarma

Etiketler