ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

SQL Server

Power BI Gerçek Zamanlı Analitik

Zaman zaman Microsoft Power BI yazılarımız ve sunumlarımız oldu bu zaman içerisinde Microsoft Power BI raporlama ve analiz aracını sizlere sunarken Power BI nihai versiyonuna erişerek kullanıcıların erişimine tam olarak açıldı.

Bu yazımızda sizlere gerçek zamanlı raporlama ekranları oluşturabilmeniz için Microsoft tarafından sunulan örnekleri ve dosyaları paylaşacağım bundan sonraki yazılarımızda da bu dosyalar ile meşhur AdventureWorks veri tabanı, Azure veri dosyaları, web siteleri ve aklımıza gelebilecek her veri tipinde dosya, verileri Power BI içerisine alarak sizlere örneklemeler yapmaya ve etkileşimli rapor ekranları sunmaya çalışacağız.

Aşağıda vereceğimiz veri dosyaları endüstri içerisinde bulunan çapraz satışlar, bürüt kar marjları ve varyant dataları gibi çalışmalarınız esnasında sizlere yardımcı olabilecek örnek verileri içermektedir. Paylaşılan bu veriler anonim olarak sağlanmaktadır ve gerçek verileri www.obvience.com üzerinden elde edebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Analitik

Power BI’ın üstün özelliklerinden biri de gerçek zamanlı olarak interaktif raporlama ve analitik veri listeleme hizmeti sunmasıdır. Yukarıda belirttiğimiz örnek datalar üzerinden bir dashboard hazırladığımızda aşağıdaki gibi bir görünüme sahip olabiliriz.

clip_image002

Bu ekranda tamamen tüm satışları ve detayları görebileceğimiz gibi az önce bahsettiğimiz interaktif filtreleme özelliği ile de hızlıca aynı ekran üzerinde sadece süzülmüş verimizin grafiksel dökümüne ulaşabiliriz. Nasıl olduğuna isterseniz beraber bakalım.

1 – Ana ekran üzerinde bulunan “Total Stores” kutusu seçilir

clip_image004

Power BI tıklama sonrası bizi Mağaza Satış özetine götürecektir. Bu şekilde bir listeleme ile 104 mağazanın toplan 10 tanesini filtreleyebiliriz

2 – Otomatik olarak da doughnut chart üzerinde filtrelenmiş kayıtları görebiliriz .

clip_image006

Ayrıca bu grafiğe tıkladığınızda hemen buble chartta da interaktif olarak filtrelemeler devam edecektir

clip_image008

 

Sonuç olarak Microsoft Power BI size her türlü dataya erişim imkanı sağlarken interaktif gerçek zamanlı filtrelemeler ilede görsel açıdan sizlere daha efektif ve anlaşılır veri sunmayı hedeflemektedir.


Yukarıdaki örnekler ile alakalı örnek dataları https://powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/powerbi-sample-tutorial-connect-to-the-samples/ adresinden elde edebilirsiniz.

 

Ayrıca tüm veri dosyalarını https://powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/powerbi-sample-downloads/ adresinden ister tek tek isterseniz tümünü zipli şekilde indirebilirsiniz.

 

Tarih : 15 Mayıs 2016 Pazar 23:14 Yayınlayan: Erdem Avni SELÇUK

Yorumlar

 

Yavuz Filizlibay

Eline sağlık hocam

Mayıs 16, 2016 10:36
 

Fatih Özyalçın

Eline sağlık hocam, Bugünlerde en çok duyduğum ürün Power BI.

Mayıs 17, 2016 16:29
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Erdem Avni SELÇUK

1980 İstanbul doğumluyum. 1999 yılından buyana yazılım ve bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süre zarfında Türkiye'nin önde gelen reklam ajanslarında ve turizm şirketlerinde çeşitli projelerde yazılım uzmanı olarak görev aldım. Şuan İstanbulda E-Ticaret sektöründe hizmet veren kurumda E-Ticaret raporlama, Eticaret Yazılımları ve entegrasyonları ile Sharepoint MVP olarak portal ve geliştirmeleri konusunda çalışmaktayım. Tecrübelerimi Technet Wiki üzerinden, Çözümpark bilişim portalı üzerinden ve kişisel sayfam www.eravse.com üzerinden sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. @eravse twitter adresimden de beni takip edebilirsiniz.

Hızlı aktarma

Etiketler