ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

SQL Server

SQL SERVER 2008 - Kurulum

SQL Server 2008 ürününün kurulumu için öncelikle SQL Server 2008’in lisanslı DVD’sine sahip olmanız gerekir. Biz size SQL Server Enterprise Evaluation yani eğitim sürümünün kurulumunu anlatacağız. Diğer SQL Server sürümlerinin kurulum aşamaları da hemen hemen SQL Server Enterprise ile aynıdır. Diğer taraftan biz SQL Server kurulumunu Windows Server 2008 with SP1 sistemi üzerine yapacağız. Diğer işletim sistemler üzerine de aynı şekilde SQL Server 2008 kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Elinizdeki SQL Server 2008 DVD’sini DVD sürücüye taktiginiz zaman karşınıza otomatik olarak aşağıdaki kurulum başlatma ekranın geldiğini göreceksiniz.

 

clip_image001

 

Eğer bu ekran otomatik olarak açılmazsa SQL Server DVD’si içerisinde aşağıdaki şekilde görülen SETUP  dosyasına çift tıklayarak kurulum ekranına ulaşabilirsiniz.

 

clip_image002

 

Ben otomatik olarak gelen bu ekranda x86 – 32 bit mimarisine sahip sistem üzerine SQL 2008 kurulumunu başlatmak için Run Setup.exe seçeneğine tıklıyorum.  Karşımıza SQL 2008 kurulumu için .NET Framework ve Windows Installer bileşenlerinin kurulumu için bir uyarı penceresi gelir.

clip_image003

 

Bu ekranda OK butonuna tıklayarak istenen bileşenlerin kurulum ekranına gidiyoruz.

Karşımıza Lisans anlaşması penceresi gelecektir.

clip_image004

 

I have read and ACCEPT seçeneği ile lisans anlaşmasını kabul edrek Install butonuna tıklayarak .NET Framework 3.5 with SP1 kurulumuna başlıyoruz.

clip_image005

.NET Framework kurulumu aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi başarıyla tamamlandı.

clip_image006

 

Exit butonuna basarak kuruluma devam ediyoruz.

Eğer SETUP calistirinca bilgisayarinizda .NET Framework kurulu ise asagidaki sekilde bir ekranla sizi uyaracaktır.

clip_image007

 

Kurulumun ilk aşamasında karşımıza SQL Server Installation Center ekranı gelecektir.

clip_image008

 

Bu ekranda SQL Server 2008 ile ilgili dökümantasyonlara, online dökümanlara ulaşmanız için gerekli linkleri göreceksiniz. Sol tarafta farklı kategoriler sıralanmıştır. Planning kategorisinde SQL 2008’in kurulumuna hazırlık için kullanacağınız dökümanlar ve araçları bulabilirsiniz.

Installation kategorisinde farklı senaryolara göre SQL Server kurulumu ile ilgili seçeneklere ulaşabilirsiniz.

clip_image009

Maintenance kategorisinde SQL 2008 sürümlerine yükseltme, SQL 2008’in tamir edilmesi ve cluster yapısında çalışan node’lar üzerinden SQL 2008’i kaldırmakla ilgili linklere ulaşabilirsiniz.

clip_image010

 

Tools kategorisinde SQL Server 2008 için geliştirilmiş olan araçları gerek kurulum öncesi gerekse de kurulum sonrası farklı ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Örneğin; System Configuration Check aracı ile mevcut sisteminizin SQL 2008 kurulumu için hazır olup olmadigini test edebilirsiniz.

clip_image011

Resources kategorisinde SQL Server 2008 ile yardım dosyalarına, döküman kütüphanesine ve online kaynak sayfalarına ulaşabileceğiniz linkleri göreceksiniz.

clip_image012

Advanced kategorisinde SQL Server 2008 ile failover cluster kurulumları için kullanılan araçları bulabilirsiniz.

clip_image013

 

Biz sistemimize yeni bir SQL Server 2008 kurulumu yapacagimiz için Installation kategorisine gelerek, “New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation” linkine tıklıyoruz.

clip_image014

Karşımıza gelen Setup Support Tools ile sistemimizin SQL Server 2008 kurulumu için hazır olup olmadığı denetlenir. Ve eksik olan bir bileşen ya da özellik varsa bununla ilgili öneri bilgisini verir.

clip_image015

Biz sistemimizin SQL Server 2008 kurulumu için hazır olduğu bilgisini aldıktan sonra OK ile kurulum adımlarına devam ediyoruz.

clip_image016

Karşımıza Product Key ekranı gelecektir. Bu ekranda Free bir SQL 2008 kurulumu mu yoksa, lisanli bir SQL kurulumumu yapacağımızı seçtiğimiz pencere gelir. Biz şu anda Enterprise Evaluation versiyonunu kurduğumuz için şekilde görüldüğü gibi Enterprise Evaluation seçeneğiniz seçip, Next ile bir sonraki adıma devam ediyoruz.

Karşımıza lisans anlaşmasını geliyor.

clip_image017

“I accept the license terms” ile kabul ediyoruz. Bu aşamada lisans anlaşmasının Print ile çıktısını alabilir, Copy ile de kopyalayabilirsiniz. Biz Next ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

clip_image018

Karşımıza Setup Support Files penceresi gelir ve bize SQL 2008 kurulumuna devam etmemiz için Setup Support Files bileşeninin öncelikle kurulması gerektiği uyarısı gelir. Install butonuna tıklayarak SQL Server 2008 Setup Support Files bileşenlerinin yüklenmesi ve konfigüre edilmesini başlatıyoruz.

clip_image019

Kurulum esnasında Status bölümünde In Progress seçeneği gelecektir. Setup Support dosyaları yüklendikten sonra karşımıza tekrar Setup Support Rules ekranı gelecektir:

clip_image020

Burada System Configuration Check aracı çalışarak bize sistemimizdeki başarılı, başarısız ya da uyarı içeren bilgiler gelecektir. Windows Server 2008’de firewall aktif olduğu için ve IIS 7.0’da varsayılan uygulama güvenlik ayarlarından dolayı Warning yani uyarı gelmiştir. Bu uyarılar bizim SQL 2008 kurulumumuz için herhangi bir engel teşkil etmeyeceği için Next ile kuruluma devam ediyoruz.

clip_image021

Karşımıza Feature Selection ekranı gelecektir. Bu ekranda Instance Features altındaki seçenekler bu bilgisayara kurulacak tüm SQL instance’ları için ayrı ayrı olan bileşenleri ve servisleri içerir. Kurulan her SQL Instance için Database Engine, Analysis Services ve Reporting Services bileşenleri farklılık gösterir. Shared Features altındaki seçenekler bu bilgisayara kurulacak tüm SQL instance’ları için ortak kullanılacak bileşenleri ve servisleri içerir. Örneğin Management Tools seçeneği ile kurulan SQL Server 2008 yönetim araçları bütün farklı SQL instance’ları için ortak kullanılan bir bileşendir. Yani her kurulan SQL Instance için farklı bir Management Tool kurulmaz.

Şimdi de bu ekranda karşımıza gelen bileşenleri genel olarak açıklayalım:

SQL Server Database Engine Services : SQL Server veritabanı servislerini kurmayı sağlar.

Analysis Services : SQL Server üzerinde OLAP küp tasarımları ve veri madenciliği (data mining)  uygulamaları geliştirmeyi kolaylaştıran SQL analiz servislerinin kurulumunu sağlar. OLAP ile ilgili ilerleyen bölümlerde daha geniş bilgi bulabileceksiniz.

Reporting Services : SQL Server üzerinde raporlama uygulamaları geliştirmek için kullanılır.

Management Tools : Bilgisayarınıza SQL Server 2008 yönetim araçlarını kurmak için bu seçenek kullanılır. Böylece hem kendi bilgisayarınızda çalışan uygulamalara hem de ağınızda çalışan diğer bilgisayarlara bu seçenek ile SQL Server 2008 yönetim ve geliştirme araçlarını kurup, bağlanarak SQL Server 2008 yönetimini yapabilirsiniz.

Shared Feature Directory kısmından SQL Server 2008’in Shared Features kategorisi altında bulunan ve tüm kurulu SQL instance’larının ortak olarak kullandığı bileşenlerin yükleneceği konum belirlenir. Biz bütün bileşenleri kuracağımız için Select All tıklıyoruz ve Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image022

Karşımıza Instance Configuration ekranı gelecektir. Bu ekranda SQL Server adı yani Instance Name, Instance ID ve kurulan Instance’a ait veri ve log dosyalarının kaydedilecegi Root dizininin yeri belirlenir.  Şekilde de görüldüğü gibi bilgisayarınıza ilk SQL Server kurulumunda otomatik olarak Default seçeneği aktif olarak gelir. Bu seçeği kullanarak SQL Server kurulumu yaptığınız zaman kullanılan Instance adı MSSQLServer içindir. (Eğer SQL Server Express Edition kuruyorsanız, Default Instance adı SQLExpress olacaktır.) Ve SQL Server bağlantı adınız bilgisayar adınız ile aynı olacaktır.

NOT:Bilgisayar adınızı grafiksel ekrandan öğrenmek için masaüstünüzdeki My Computer (Bilgisayarım) nesnesi üzerinde sağ tuşa basarak Properties (Özellikler) ekranından Computer Name (Bilgisayar Adı) görebilirsiniz.

 

clip_image023

Ayrıca komut satırından ipconfig /all komutu ile ya da hostname komutları ile de bunu öğrenebilirsiniz.

Eğer SQL Server bilgisayarına farklı bir isim tanımlamak istiyorsanız alt bölümdeki Named Instance seçeneği aktif hale gelecektir. Buraya SQL Server için bir isim tanımlaması yapabilirsiniz ki biz bu isme Instance Name adını veriyoruz. Buraya yazılan isim maksimum 16 karakteri geçemez. Örneğin buraya MYDB adını verdiğinizde bilgisayarınızın SQL Server adı BilgisayarAdiniz\MYDB şeklinde olacaktır. Genelleyecek olursak SQL Server için burada bir tanımlama yaptığınızda uygulamalarınız içerisinden SQL Server’a Computer Name\Instance Name (Bilgisayar Adı\SQLInstanceAdı) formatında erişebileceksiniz.

SQL Server 2008 Enterprise 50 farklı Instance desteğine sahiptir. Bilgisayarınıza Default seçeneği seçili iken SQL Server kurulumu yaparsanız Instance ID olarak da MSSQLServer varsayılan olarak gelir. Buradaki Instance ID kurulan SQL Instance’a ait servis ve klasörlere verilecek ismi temsil eder. İsterseniz MSSQLServer yerine farklı bir isimde Instance ID verebilirsiniz. Instance adı bir harf ile başlamalıdır. Bir bilgisayara birden fazla SQL Server kurmak mümkündür. Bunu da  farklı SQL Server İsimleri (Instance Name) vererek gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla Instance Name seçeneğinin kullanılma amacı da budur. Bu şekilde aynı bilgisayara birbirinden ayrı olarak çalışan maksimum 50 farklı SQL Server Enterprise/Standart kurulumu yapabilirsiniz. Alt kısımdaki Installed Instances kısmından bilgisayarınızda yüklü olan SQL Instance’ların listesini göreceksiniz. Instance Name ekranına Default kutucuğu seçili iken Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçelim.

 

 

clip_image024

 

Karşımza Disk Space Requirement ekranı gelir. Sistemimizdeki disk alanını kontrol ederek, yeterli olup olmadığı bilgisini getirir. Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image025

Karşımza Server Configuration ekranı gelecektir. Yukarıdaki resimde görülen Service Accounts tabında SQL Server 2008 Servislerini çalıştıracak kullanıcı hesapları belirlenir. SQL Server 2008 ile ilgili temelde iki önemli servis bulunmaktadır. Bunlar SQL Server Database Engine servisi ve SQL Server Agent servisidir. SQL Server Database Engine servisi bilgisayarınızın veritabanı sunucusu olarak faaliyet göstermesini, kendisine gelen istekleri, sorguları alıp cevaplamasını sağlayan servistir. Ve SQL Server bilgisayarının hizmet vermesi için SQL Server Database Engine servisinin mutlaka çalışması gerekir. SQL Server Agent servisi ise, SQL Server üzerinde job, alert ve operator gibi yönetimsel görevleri tanımlamak için kullanılır. Örneğin her akşam saat 20:00’da SQL Server üzerindeki bir veritabanının yedeklenmesini otomatik olarak başlatmak için bir job(görev) oluşturduysanız bunun saati geldiğinde çalışabilmesi için SQL Server Agent servisinin mutlaka çalışması gerekmektedir.

Bu ekranda tüm SQL servisleri için aynı kullanıcı hesabını mı, yoksa farklı kullanıcı hesabını mı kullanacağımız belirlenir. Eğer aynı hesabı kullanacaksanız Use the same account for all SQL Services butonuna basılmalıdır. Böylece hem SQL Server hem de SQL Server Agent vb. diğer servisler aynı kullanıcı hesabı üzerinden çalıştırılacaktır.

clip_image026

Startup Type kolonundan kurulum sonrası ve SQL Server bilgisayarımızın yeniden başlatılması durumlarında SQL Server, SQL Server Agent vb. servislerin otomatik başlatılması Automatic seçeneği seçilerek sağlanabilir. Account Name kolonunda SQL servisleri için atanacak kullanıcı hesabı belirlenir. Burada oka tıklayınca açılan listeden Browse ile SQL Servisleri için atayacağımız kullanıcı hesabı seçilmelidir. System Account Network Service Account ve Browse ile seçilen Standart User Account olmak üzere üç farklı seçenek sunulmuştur. Eğer bilgisayarınız bir çalışma grubunda (workgroup) çalışıyorsa bu durumda System Account seçeneği seçilir. Eğer domain (etki alanı) ortamında çalışıyorsanız, domain içerisinde SQL Server için açılmış kullanıcı hesabını, bu hesabın şifresini ve domain ismini girebilirsiniz. Domain ortamında çalışan SQL Server servisleri için de isteğe bağlı olarak ve kullanacağınız uygulamalara göre System Account ya da Standart User Account seçeneklerinden istediğiniz kullanabilirsiniz. Biz şu an çalışma grubunda çalıştığımız için Use System Account seçeneğini seçiyoruz. Servislerle ilgili yapılan ayarlar kurulum sonrasında SQL Server Service Configuration konsolundan veya Administrative Tools (Yönetimsel Araçlar) altındaki Services(Hizmetler) konsolundan tekrar değiştirilebilir.

Bu ekranda Collation tabından SQL Server dil ve karakter set ayarları yapılır. Eğer SQL Server dil ve karakter set ayarı için Windows tarafındaki ayarları kullanacaksanız üstteki Database Engine bölümünden SQL Veritabanı Servisleri için kullanılacak karakter set ayarı, alt taraftaki Analysis Services altından da Analiz Servisleri için kullanılacak karakter set ayarı yapılandırılır.

 

 

 

 

 

clip_image027

clip_image028

 

Customize butonuna tıklayınca açılan pencereden SQL Server dil ayarı yapılır. Alttaki kutuçuklardan SQL Server sıralama düzeni ayarları yapılır. Burada Türkçe karakter dilini kullanmak için Turkish, Amerikan İngilizce karakter seti( Kodu=1252) için Latin1_General, İspanyolca desteği için Modern_Spanish karakter seti( Kodu=1252), Arapça karakterleri için Arabic karakter setini, Japonca karakterler içinse Japanese_Unicode( Kodu=932) seçeneklerinden bir tanesi seçilmelidir. Eğer SQL Server dil ve karakter set ayarını kendi isteğinize göre SQL tarafında geçerli olacak şekilde ayarlayacaksanız, SQL Collations seçeneği kullanılmalıdır. SQL Collations kısmından da SQL Server için kullanılacak karakter seti seçilir. Biz üst kısımdan Windows Collation Designator and sort order seçeneği seçili iken Türkçe dil seçeneğini de seçip, Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image029

 

Karşımıza Database Engine Configuration penceresi gelecektir. Bu ekranda da Authentication Mode kısmından SQL Server kimlik doğrulama (authentication)  yöntemi belirlenir. Kimlik doğrulaması(authentication), SQL Server bilgisayarına bağlanmak isteyen kullanıcıların kimlik kontrolünü kapsayan bir süreçtir. Eğer bu süreç başarılı olarak geçilirse kullanıcı SQL Server bilgisayarına bağlanabilir. Eğer kimlik doğrulamasından geçilemezse SQL Server’a bağlanma isteği reddedilir. SQL Server 2008 iki farklı kimlik doğrulaması kullanır. Bunlar Windows Kimlik Doğrulaması (Windows Authentication) ve SQL Kimlik Doğrulaması (SQL Authentication) yöntemleridir. Windows kimlik doğrulama yöntemi seçilirse SQL Server’a sadece Windows tarafında kullanıcı hesabı olan ve aynı zamanda SQL Server tarafında da yetki verilmiş hesaplarla bağlanılabilir. Yani kullanıcı için önce Windows tarafında bir kullanıcı hesabı açılmalı ve bu hesabın kendisi ya da üye olduğu bir grubu SQL Server’a tanımlanarak erişim yetkisi verilmelidir. Bu seçenek seçildiğinde SQL Server için kimlik doğrulaması Windows tarafından gerçekleştirilir. Ve SQL Server kimlik doğrulamasında Windows’a güvenir. Bundan dolayı bu yöntemle SQL Server’a yapılan bağlantılara Güvenilen Bağlantı (Trusted Connection) adı verilir. Özellikle domain ortamında çalışan ve sadece domain içerisinde kullanıcı hesabı olanların SQL Server’a bağlanmaları istenen yapılarda bu seçenek kullanılabilir. Windows hesaplarından SQL Server bilgisayarında bulunan hangi Windows kullanıcıları ya da grupları kurulum sonrasında SQL Server’a Windows Login hesabı oalrak eklenecek ve yetkilendirilecekse alttan Add Current User ya da Add seçenekleri ile eklenebilir. Add Current User o anki logon olan kullanıcıyı ekler.

clip_image030

SQL Kimlik Doğrulaması kullanıldığında, kimlik doğrulamasını SQL Server kendisi yapar. Bu yöntemle kullanıcıların SQL Server bilgisayarına bağlanabilmesi için SQL Server tarafında kendileri için açılmış bir SQL Login hesabına sahip olmaları gerekir. SQL Server kurulduktan sonra otomatik olarak sa adında bir hesap otomatik olarak açılır.SA SQL Administrator hesabı olarak bilinir ve SQL Server içerisinde her şeyi yapma yetkisine sahiptir. SQL kimlik doğrulaması ile bağlanacak kullanıcıların Windows tarafında herhangi bir kullanıcı hesabına sahip olmaları zorunlu değildir. Özellikle çalışma grubu (workgroup) ve internet üzerinde çalışan ve bağlanılan SQL Server yapıları ve uygulamaları için en ideal yöntemdir.

Windows kimlik doğrulaması ile SQL kimlik doğrulamasının beraber kullanıldığı modele Karma Mod (Mixed Mode) adı verilir. Windows kimlik doğrulaması seçildiğinde SQL Server’a sadece Windows tarafında kullanıcı hesabı olanlar bağlanabilirlerken, Karma Mod (Mixed Mode) seçilirse hem Windows tarafında hesabı olanlar hem de SQL tarafında hesabı olanlar SQL Server’a bağlantı sağlayabilirler. Tabii ki bağlanma yetkisine sahip olmaları gerekir. Eğer Karma Mod seçilirse alt kısımdan SQL sa hesabı için bir parola tanımlayabilirsiniz.Burada yapılan ayarlar kurulum sonrası SQL Management Studio içerisinden de değiştirilebilir. Biz bu ekranda şu anda Windows Kimlik Doğrulama(Windows Authentication) seçeneğini seçiyoruz.

Bu ekranda Data Directories tabında SQL Server veritabanlarına ait veri, log ve yedek dosyalarının tutulacağı konum belirlenir. İsterseniz üçnokta butonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz. Ben şu anda bu konumu değiştirmiyorum.

clip_image031

 

FileStream tabında SQL Server 2008 sorguları için FileStream özelliğini aktifleştirip, aktifleştirmeyeceğimizi belirliyoruz. FileStream SQL Server 2008 üzerinde dosya depolamaları ve bunlara erişimle ilgili yeni özellikleri getiriyor. Önümüzdeki makalelerde bu konuyu daha detaylı ele alacağız. Biz şu anda bu özelliği aktifleştirmiyoruz.

clip_image032

 

ve Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image033

 

Karşımıza gelen Analysis Services Configuration ekranında SQL Server 2008 Analiz Servislerinde yetkilendirilecek hesapları atadığımız Account Provisioning tabı ve Analiz Servislerine ait veritabanlarının veri ve log dosyalarını tuttuğumuz Data Directories tabları gelecektir.

clip_image034

 

Data Directories tabında SQL Server Analiz Servislerine ait veritabanlarının veri, log ve yedek dosyalarının tutulacağı konum belirlenir. İsterseniz üçnokta butonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz. Ben şu anda bu konumu değiştirmiyorum.

clip_image035

ve Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

clip_image036

Karşımıza Reporting Services Configuration ekranı gelecektir. Bu ekran Reporting Server servis kurulumunu seçmişseniz karşınıza gelir. Ve bu ekranda Reporting Server konfigürasyonunun ve kurulumunun hangi modda ayarlanacağı belirlenir. Eğer sistemde SharePoint Portal yapınız varsa, SQL Reprting Servisleri ile SharePoint Servislerini birbiri ile entegre edebilirsiniz. Biz Install the native mode default configuration seçip, Next ile devam ediyoruz.

 clip_image037

Karşımıza şekilde görülen Error and Usage Reporting ekranı gelecektir. Eğer SQL 2008 ile ilgili hataları Microsoft’a raporlamak isterseniz. Biz Next ile bu ekranı da geçiyoruz.

 

clip_image038

Karşımıza gelen Installetion Rules ekranında seçtiğimiz bileşenlere göre tekrar bir sistem konfigürasyon kontrolü yapılarak, varsa hatalar-uyarılar-başarılı durumlar raporlanıyor. Bizim sistemimiz şu an itibariyle SQL Server 2008 kurulumuna hazır gözükyor. Next ile bir sonraki aşamaya geçince karşımıza Ready to Install penceresi gelecektir. Yani artık SQL Server 2008 bize kuruluma hazırım, komutu gönder diyor. Karşımıza gelen Ready to Install sayfasında kurulum ile ilgili seçtiğiniz bileşenlerin listesi karşımıza gelecektir. Bu ekranda iken Install butonuna basarak kurulumu başlatıyoruz.

 

clip_image039

Kurulumun ilk başlangıcında gerekli doğrulamalar yapıldıktan sonra, dosyaların kopyalanması aşamasına geçilecektir.

clip_image040

Dosyalar tamamen kopyalandıktan ve gerekli konfigürasyonlar tamamlandıktan sonra kurulumun başarıyla bittiğini belirten mesaj karşımıza gelecektir.

clip_image041

 

clip_image042

Kurulum son aşamasında Next ile bir sonraki aşamaya geçip, Close ile işlemleri sonlandırıyoruz.

 

clip_image043

SQL SERVER KURULUMU SONRASI MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

 

SQL Server 2008 kurulumu yapıldıktan sonra SQL programı ile ilgili bilgisayarımızda birçok değişiklik meydana gelir. Şimdi de bu değişiklikleri sırayla bir gözden geçirelim:

 

 1. Start (Başlat) menüsü içerisindeki Programs(Programlar) menüsüne Microsoft SQL Server 2008 ile ilgili yönetim araçlarına air kısayolları içeren şekilde görülen Microsoft SQL Server alt menüsü oluşur.

 

clip_image044

 

Bu menü içerisinde SQL Server yönetim araçlarını görmekteyiz. Bunlar:

 

 • SQL Server Management Studio : SQL Server grafiksel/programlama yönetim aracı.
 • SQL Server Configuration Manager: SQL Servisleri yönetimi, SQL Server bilgisayarının ağ ayarları, SQL Server istemcilerinin ağ ayarları aracı.
 • SQL Server Profiler:SQL Server olaylarını gerçek zamanlı izleme aracı.
 • SQL Server Books Online: SQL Server yardım aracı.

 

 1. Start(Başlat) àPrograms(Programlar) àAdministrative Tools(Yönetimsel Araçlar)àServices(Hizmetler) yönetim konsoluna SQL Server ile ilgili servisler gelmiştir.

 

clip_image045

 

NOT:   Start(Başlat) àPrograms(Programlar) menüsünde Administrative Tools(Yönetimsel Araçlar) göremezseniz bunu getirmek için, görev çubuğu (taskbar) üzerinde sağ tuşa basarak Properties (Özellikler) tıklayın. Gelen ekranda Start Menu(Başlat Menüsü) tabına geçerek buradan hangi  tipi seçili ise onun yanındaki Customize(Özelleştir) butonuna tıklayın. Gelen ekranda alt kısımdan System Administrative Tools için (Yönetimsel Araçları Görüntüle) seçeneğini seçin ve OK (Tamam) butonlarına basarak bütün pencereleri kapatın. Şimdi baktığınızda Administrative Tools(Yönetimsel Araçlar) menüsünün de geldiğini göreceksiniz.

clip_image046

 

Dikkat edilirse kurulumu henüz tamamladığımız için şu an sadece kurulum esnasında seçtiğimiz SQL Server servislerinin çalıştığını Status (Durum) kolonundan görmekteyiz. Burada kullanılan iki temel servis :

 • SQL SERVER (MSSQLSERVER)
 • SQL SERVER AGENT (MSSQLSERVER)

 

SQL Server (MSSQLSERVER) servisi SQL Server’ın veritabanı faaliyetlerini ve  yönetimsel görevlerini gerçekleştirmesini ve kullanıcılardan gelen sorgulamalara cevap vermesini sağlayan ana servistir. Bu servis çalışmadan SQL Server faaliyet gösteremez. Dolayısıyla SQL Server’ı kullanmaya başlamak için mutlaka bu servisin çalışır durumda olması gerekir.

SQLSERVERAGENT servisi SQL Server servisinin altında çalışan bir servistir. SQL Server üzerinde oluşturulan job (iş), alert (uyarı) gibi yönetimsel görevlerin çalışması için gerekli ve zorunlu servistir. Örneğin hergün akşam belli bir SQL Server üzerindeki veritabanlarının otomatik yedeklemesini gerçekleştirmek için bir iş oluşturduysanız, bu işin vakti geldiğinde çalışması için bu servisin önceden muhakkak çalıştırılması gerekir. SQL Server’ın kullanıcılardan gelen sorgulamalara cevap vermesi işlemleri için bu servisin çalışma zorunluluğu yoktur. Başta da belirttiğimiz gibi SQL Server’ın altında çlalışan bir servis olduğu için, SQL Server servisi durunca bu serviste otomatik olarak duracaktır.

 

Bu servislerin başlatılması, durdurulması gibi işlemleri Services(Hizmetler) yönetim konsolundan yapabilirsiniz. Servisin üzerinde sağ tuşa basınca gelen menüden her türlü işlemi yapmak mümkündür. Biz  SQL Server ile ilgili servislerin başlatılmasını buradan yapmak yerine, SQL Server program menüsüne gelen ve sadece SQL Server servisleri için kullanılan SQL Server Configuration Manager yönetim konsolunu kullanacağız. Size de şu an servislerin başlatılması işlemini başlatmayıp bu işlemi SQL Server Configuration Manager konsolundan yapmanız. Buradan yapmanızda hiçbir mahsur yok, fakat SQL Servisleri için geliştirilmiş özel Service Manager yönetim konsolu daha kullanışlı olacaktır.

clip_image047

 

 1. SQL Server kurulumunu yaptığınız sürücüde Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLServer\MSSQL\Data klasörü içerisine otomatik olarak oluşan 6 adet veritabanına ait veritabanı ve log dosyasının geldiğini göreceksiniz. Bu veritabanlarını ve ne işe yaradıklarını ilerleyen kısımlarda detaylı olarak ele alacağız.

 

clip_image048

SQL veritabanlarını oluştururken eğer farklı bir konum belirtmezseniz oluşturulan veritabanına ait dosyalar da bu Data klasörü içerisine kaydolacaktır. Program Files\Microsoft SQL Server içerisinde SQL Server ile ilgili log ve komut araçlarının bulunduğu diğer klasörler de mevcuttur.

 

SQL SERVİSLERİNİN YÖNETİMİ

 

SQL Server 2008 kurulumundan sonra Start (Başlat) àPrograms (Programlar)à Microsoft SQL Server 2008 àConfiguration Tools menüsüne gelen SQL Server Configuration Manager  vasıtasıyla SQL servislerinin başlatılması, durdurulması ve duraklatılması gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

clip_image049

 

SQL Server Configuration Manager  kısayoluna tıkladığımız zaman karşımıza şekilde görülen ekran gelecektir. Bu ekranda en üst kısımda bulunan SQL Server 2008 Services  bölümünde SQL Server bilgisayarının adını görmektesiniz. Eğer SQL kurulumunu Default Instance seçeneği ile yapmışsanız burada doğrudan bizde olduğu gibi MSSQLSERVER ifadesini servislerin yanında görmektesiniz. Eğer SQL Server için farklı bir Instance Name verdiyseniz burada Instance Name şeklinde bir isim görülecektir.

clip_image050

 

Eğer aynı bilgisayara farklı Instance Name vererek birden fazla SQL Server kurulumu yaptıysanız bütün kurulumların SQL servisleri birbirinden ayrı çalışır.

SQL Server 2008 Services  etiketini seçince hemen yanda bulunan servisler kullanılarak SQL Servislerinin listesini görebilirsiniz. Dikkat edilirse burada aşağıdaki servisleri görmektesiniz. Bu servislerden bazılarının ne işe yaradığını önceki başlıklarda değindik. Diğer servisler için de ilerleyen konularda bilgi sahibi olacaksınız:

 • SQL Server
 • SQL Server Agent
 • SQL Server Browser
 • SQL Server Reporting Services
 • SQL Server Analysis Services
 • SQL Server Full Text Search
 • SQL Server Integration Services

 

Services listesinden seçilen servisin  o anki durumunu da  servis adının üzerinde bulunan işaret simgesi ile anlayabilirsiniz.

Biz burada ana servis olan SQL Server servisini seçtiğimizde yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere servisin  başladığını gösteren Start – Başlama simgesi görülmektedir.

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline Sağlık hocam

Kasım 9, 2008 22:39
 

Rafet S. AYATA

Eline sağlık sağlık hocam.

Kasım 9, 2008 23:42
 

Yusuf Karagöl

Çok teşekkürler.

Kasım 10, 2008 00:48
 

Bugra KESKIN

Hocam bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. elinize sağlık.

Kasım 10, 2008 01:00
 

Ertan KURUN

Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim

Kasım 10, 2008 09:03
 

Sinan KAHRAMAN

Emeğine sağlık Hocam

Kasım 10, 2008 10:37
 

Anonymous

Değerli Bilgilerini Paylaştığın için Teşekkürler Mesut hocam ..

Kasım 10, 2008 14:27
 

Serhat AKINCI

Eline sağlık hocam

Kasım 15, 2008 10:20
 

Anonymous

Mesut Hocam çok güzel bir makale tşk ederiz...

Kasım 16, 2008 21:58
 

zafer

mesut hocam ellerine sağlık güzel bir makale

Kasım 21, 2008 09:45
 

seda ünal

bu siteyi yeni keşfettim...Bu sitede emeği gecen herkesin ellerine sağlık :) ve bu değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkurler...Emeğinize sağlık çok güzel olmus...

Şubat 22, 2009 14:14
 

Osman GUNDUZ

gerçekten sağolun hocam.bu sitedeki tüm paylaşımcılar herzaman sorunlarımızı çözmekte önderler....

Mart 7, 2009 14:16
 

pennywise

tesekkurler

Mart 23, 2009 19:34
 

CengiZ

Teşekkürler Hocam

Nisan 13, 2009 13:39
 

Uğur DAŞDEMİR

Eline sağlık hocam

Nisan 29, 2009 09:51
 

Husnu SAHIN

hocam elinize saglık çok güzel olmus

Mayıs 4, 2009 18:31
 

Fırat AYDOĞAN

Teşekkürler Hocam.Emeğinize Sağlık.

Mayıs 11, 2009 01:42
 

UgurBuyuk

Emeginize Sağlik

Mayıs 19, 2009 09:41
 

Yalcin KARACA

Eline sağlık hocam

Mayıs 21, 2009 11:32
 

sessiz_liman

Hocam siteye yeni uye oldum keske daha onceden bu siteyi kesf etseydim. Gercekten anlatim ve bilgi super olmus. Hic anlamadigim ve onemli bir konuyu sizin emeginizin vesilesiyle ogrenmis oldum. Cok tskr ederim. Saygilarimla

Haziran 7, 2009 19:14
 

Osman

Çok süper bir makale olmuş.. Yeni öğrenen biri olarak herşeyi anladım.. Ellerinize sağlık.. hocam..

Ben bu makaleyi okumadan önce sistemde kuruluma başladım.. Aklım sonradan çalıştı bir bakayım dedim meğerse detaylı bir anlatım varmış..

Tekrar Teşekkürler..

İyi Çalışmalar dilerim..

Temmuz 28, 2009 16:05
 

Selim ŞAHİN

Mesut Bey Emeğinize Sağlık çok açıklayıcı olmuş. Çok Teşekkür ederim

Ekim 2, 2009 12:19
 

Ahmet ALTUNTAS

Elinize saglık hocam

Ekim 29, 2009 17:21
 

sefapala

ellerinize sağlık ağabey,detaylı ve güzel bir anlatım olmuş,yalnız size bir sorum olacak henüz sektörde yeni olduğum için wmvare'e 2003 yüklemiştim ( öğrenmek için ) aniden çökünce ve kurtaramayınca oda gitti,2008 i wmvare'e nasıl yükleyebilirim? kusuruma bakmayın daha yeni olduğmuz için biraz cahiliz,aydınlatırsanız memnun olurum

NOT: Lütfen sorularınız için Forum bölümünü kullanınız.
Ekim 31, 2009 12:52
 

Çağlar ÖZENÇ

Teşekkür ederim hocam..

Kasım 9, 2009 18:28
 

Hakan Doğan

Elinize sağlık hocam..

Kasım 25, 2009 11:49
 

Onur

Sağolun hocam.. Gerçekten unttuğumuz,takıldığımız yerleri açık bir şekilde anlatarak verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

Kasım 25, 2009 19:06
 

burhanb

teşekkürler.

elinize sağlık

Aralık 1, 2009 10:07
 

Ahmet Öztaş

Teşekürler Emeğinize sağlık

Aralık 4, 2009 21:11
 

cemal yigit

elline sağlik

Aralık 9, 2009 22:24
 

HAKKI KÖLE

elinize aklınıza saglık ...güzel bir makale olmuş sql fazla bilmiyorum ama anlatım güzel ve bu anlatımla başaracagıma eminim TEŞEKKÜRLER..

Aralık 25, 2009 18:14
 

mehmetmazi

Hocam Ellerinezi sağlık

Ocak 7, 2010 09:56
 

MURAT KOCAK

elinize sağlık mesut hocam teşekkürler

Ocak 26, 2010 10:49
 

seyda

size cok ama cok teşekkür ediyorum.

sizin sayenizde kendi başıma sqlserverın kurulumunu yaptım..

Ocak 30, 2010 00:55
 

M.Vasıf KUMANDAVEREN

Teşekkürler hocam. Güzel bir çalışma

İyi Çalışmalar..........

Şubat 4, 2010 12:39
 

Ertan Pamukcu

Teşekkürlr hocam gerçekten süper bir makale..

Mart 6, 2010 01:27
 

mscelik

Elinize sağlık, anlaşılır bir kurulum rehberi olmuş.

Mart 7, 2010 14:44
 

sevda gürsoy

anlatım çok güzel paylaşım için teşekkürler.

Mart 8, 2010 19:41
 

Hüseyin Sevin

İyi bir paylaşım emek veren Mesut beye teşekkür ederim ama Windows 2008 R2 ile SQL 2008 in SP siz kurulumda bazı sorunları var.

Bununla ilgili bir ekleme yapılabilir, kurulumda SP1 i nasıl kuruluma gömüleceği ile ilgili bir ekleme yapılabilir bence.

Mart 23, 2010 13:58
 

osman gultekin

Paylaşım İçin Teşekkürler emeğinize sağlık üstad...

Mart 24, 2010 15:35
 

Rahmi DILLI

Elinize sağlık.

Ana sayfada dikkatimi çekti..38284 Okundu

Nisan 20, 2010 22:34
 

Mutlu Akdemir

Güzel anlaşılır olmus emeğine sağlık baya faydalı oldu makaleniz

Nisan 26, 2010 09:43
 

Hakan UZUNER

40414 oldu hocam...

Mayıs 5, 2010 15:15
 

ErhanERKEC

teşekkürler

Mayıs 20, 2010 15:42
 

elekchi

teşekkür ederiz

Mayıs 29, 2010 12:45
 

Erol Öztürk

Harika Bir Makale Olmuş Hocam.

Haziran 9, 2010 20:39
 

Anonymous

Teşekkürler, ellerinize sağlık.

Temmuz 1, 2010 21:37
 

Koray Kaymaz

harika bir paylaşım olmuş elinize sağlık

Temmuz 20, 2010 15:21
 

Ramazan Erbuğ

Emeğinize Sağlık , Saygılarımla...

Eylül 29, 2010 17:38
 

Saviola

Nette bir çok kişiye referans olacaktır.Ellerinize sağlık.

Eylül 29, 2010 18:31
 

ertanyildizdal

elinize saglık hocam

Kasım 22, 2010 17:42
 

Aydın

Emeğinize sağlık saygılar hocam..

Aralık 2, 2010 21:43
 

fikret

http://img651.imageshack.us/img651/7283/sql2008.jpg

sql 2008 kurmaya calışıyorum ama olmuyor resimdeki hataları veriyor sistemim win 7 - 32 bit lütfen yardım edermisiniz bana..

 

NOT: Lütfen Sorularınız için Forum bölümünü kullanınız.

Aralık 16, 2010 02:15
 

Tuğçe

Emeğinize sağlık.

Aralık 23, 2010 18:50
 

huseyin GÜ;RSU

Çok Teşekkürler Hocam

Aralık 24, 2010 15:22
 

Eyup AYDEMIR

Emeğinize Sağlık Hocam

Ocak 1, 2011 12:54
 

ILKER KOCAMANLAR

Hocam Ellerinize sağlık çok güzel bir paylaşım. Çözümpark sorun çözer :)

Ocak 11, 2011 23:01
 

Tolga

Paylaşım için teşekkürler

Ocak 13, 2011 20:24
 

Taner Gökmen

Teşekkürler... Elinize sağlık...

Ocak 15, 2011 17:21
 

Murat İNCİLER

Ellerinize sağlık harika bir yazı olmuş...

Ocak 19, 2011 08:29
 

shyla

Emeğinize sağlık, ayrıntılı ve çok faydalı bir yazı olmuş

Teşekkürler...

Ocak 20, 2011 15:07
 

Gökhan Akmercan

Kesinlikle çok işime yaradı teşekkürler hocam...

Ocak 27, 2011 16:45
 

Barbaros KILIÇ

3 ay dersini gördüm ama yüklemesini bi türlü öğrenemedim ellerinize sağlık sayenizde başarıyla gerçekleştirdm

TEŞEKKÜRLER

Ocak 27, 2011 23:01
 

mustafachn

guzel bir paylaşım gerçektende,  bilmeden ileri ileri demekse bu makele okumak çok daha iyi ...

Ocak 29, 2011 12:26
 

axmet

halam elıne emegıne yuregıne saglık cok guzel bır makale cok egıtıcı bır gorsel herseyın bulustugu mukenmel anlatım emınım hıc bır sey bılmeyene bıle kurulum yaptıırır tekrar tekrar tesekkurler.

Ocak 29, 2011 15:48
 

hasan

mükemmel paylaşım elinize sağlık

Şubat 4, 2011 17:34
 

İsmail DUYMAZ

Ellerinize sağlık. Gerçekten çok güzel anlatmışsınız . Teşekkürler . . .

Şubat 9, 2011 16:27
 

Oğuz TEKDEMİR

Hocam eline koluna sağlık detaylı bir paylasım olmus...

Şubat 14, 2011 21:13
 

burhanb

Teşekkürler.

Eline sağlık.

Şubat 15, 2011 08:58
 

yalçın kara

eline sağlık hocam

Şubat 15, 2011 10:33
 

Ahmet Nazf

Allah sizlerden razı olsun, ne dilerseniz onu sizin önünüze getirsin. Sağolun varolun..

Şubat 16, 2011 19:50
 

abdullah

Uzun bir zaman uğraşmama rağmen yapamadım ama siteyi ziyaret ettikten sonra kurulumunda hiç zorlanmadım. Emeğinize sağlık teşekkür ettim. güzel anlatmışsınız. emeğinize değmiş.

Şubat 20, 2011 10:06
 

Furkan

Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.Çok işime yaradı tekrar teşekkürler.

Şubat 20, 2011 15:13
 

nbastrs

ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK SAYENİZDE SQL KURMASINI ÖĞRENDİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM :)

Şubat 22, 2011 18:10
 

Kazım

Çok Teşekkür ederim.Büyük yardımınız oldu.Allah razı olsun..

Mart 6, 2011 14:57
 

Özlem

Paylaşım için teşekkürler.. Çok yardımcı oldu.

Mart 8, 2011 17:25
 

ramazan

tessekkur ederim hocam

emekleriniz için

Mart 8, 2011 18:29
 

abdullahissever

Elinize sağlık güzel anlatım...

Mart 10, 2011 15:01
 

Mesut

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Ellerinize bilgilerinize saglik .. Allah razi olsun...

Mart 27, 2011 23:28
 

volkan

emeğe saygı. yazılıda burdan çıkacak galiba (ender hoca)

Mart 28, 2011 22:27
 

Nevzat Azap

ellerinize sağlık

Nisan 7, 2011 22:32
 

SUAT SEFA

BEN NEBİM WİNNER KURDUM AMA VERİTABANI KISMINDA NONE YAZIYOR MSSQL SERVER 2008 KURULU BENDE BUNU NASIL AKTİFLEŞTİREBİLİRİM BANA YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Nisan 8, 2011 13:18
 

fERAT

uSTAM hAY SEN ÇOK YAŞA EMİ

Nisan 19, 2011 11:25
 

yaboernesto

Sql server 2008 'i kurdum fakat serialini girmedim. kurulum bittikten sonra seriali girmek istiyorum fakat seriali gireceğim bölümü bulamadım. yardımcı olurmusunuz...

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Nisan 21, 2011 01:53
 

Mesut Aladag

SQL Server 2008 program menusu altinda Configuration Tools altindan SQL Server Installation Center calistirin. Gelen ekranda sol tarafta Maintenance altinda sag tarafta Edition Upgrade calistirin. Adimlari devam ettirdiginizde karsiniza Product Key ekrani gelecektir. Burada ilgili key girerek devam edebilirsiniz.

Nisan 21, 2011 14:21
 

ercie

Emeğine sağlık arkadaşım, teşekkürler..

Nisan 26, 2011 01:16
 

ESRA

BEN PROGRAMI KURMAYA ÇALIŞTIM FAKAT SQL SERVERIN BU SÜRÜMÜNÜ KURMADAN ÖNCE SQL SERVER 2008 PACK 1 KURMANIZ GEREKMEKTE DİYE BİR UYUMLULUK MESAJI VERDİ. NE YAPMAM GEREK KULLANDIĞIM İŞLETİM SİSTEMİ WİNDOWS 7

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Nisan 28, 2011 20:33
 

Yavuz AKPINAR

Elinize Sağlık

Mayıs 6, 2011 19:05
 

Sinan Çelebi

Eyvallah.

Mayıs 8, 2011 17:55
 

cagdas

güzel bir makale , teşekkür ederim

Mayıs 12, 2011 10:11
 

anestezi

Hocam ellerinize zihninize sağlık.

Mayıs 18, 2011 10:44
 

Huseyin

Gerçekten çok başarılı bir çalışma emeği geçen kişilere çok teşekkür ederim

tüm makaleyi okudum sql e 1 adım daha attım

Mayıs 24, 2011 17:05
 

İlhan Sğlık

Emeğine sağlık arkadaşım çok güzel anlatım fakat ben şöyle bir sorunla karşılaştım...

Kuruluma geçtikten sonra ilk kurulum ekranında "Windows Management Instrumentatin (WMI) Service"  in karşısında "Failed" yazıyor ve yüklemeye decam etmiyor...

İşletim sistemim xp sp3

Not:Sorularınızı forum bölümünden sorunuz

Mayıs 26, 2011 18:14
 

Tayfun Çelik

Elinize sağlık. Çok teşekkürler.

Haziran 6, 2011 00:04
 

ayşe

gerçekten çok faydalı oldu..elinize sağlık

Haziran 7, 2011 11:50
 

Fatih Kav

Eline Sağlık hocam harika bir paylaşım çok teşekkürler

Haziran 16, 2011 00:20
 

TOLGA KAVAZ

Elinize sağlık,, Teşşekürler

Haziran 16, 2011 09:13
 

Erkin

Arkdaslar rica etsem yanlis bir yere tikladim, license Agreement kısmı inaktiv oldu ve bi tülrü kurulum gercekleşmiyor,, ne yapabilirm Yardimci olabilecek olan var mi?

Not:Sorularınızı forum bölümünden sorunuz.

Haziran 20, 2011 03:24
 

MUSA YILMAZ

Hocam eline saglik tesekkurler verdigin degerli bilgilerden dolayi

Haziran 21, 2011 22:26
 

Ozan

teskürler hocam emegınıze saglık cok guzel olmus..

Temmuz 4, 2011 14:52
 

ibrahim yaman

Emeğine sağlık...İyi çalışmalar

Temmuz 8, 2011 08:26
 

Anıl

hocam güzel anlatım da IIS ile SQL aynı sey mi?

Temmuz 22, 2011 00:39
 

sugary

elinize kolunuza bilginize sağlık...

Ağustos 10, 2011 10:54
 

Jelili

çok teşekuler hocam

Ağustos 13, 2011 19:14
 

Yasin

Paylaşım için teşekkürler. Allah razı olsun.

Ağustos 14, 2011 01:01
 

AdanaLee

Emeğinize sağlık hocam teşekkür ettim..

Ağustos 25, 2011 20:39
 

Fatih AKDOĞAN

Hocam çok saolun çok yardımcı oldu.

Eylül 13, 2011 16:04
 

canyumak

Hocam tşk. Fakat ben birşey sormak istiyorum. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Windows authentication olarak kurduğumuz sql server için windows şifresini değiştirdiğmizde sql server bağlantısı kurulamıyor. Bunun nasıl üstesinden gelebiliriz acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eylül 16, 2011 19:19
 

İbrahim

Emeğinize sağlık hocam...

Eylül 29, 2011 11:32
 

kamil

benim pc win 7 64 bit service pack1

yukluyorum ama yukledıkten sonra SQLSYS den sistem işlemlerin den şirket açamıyorum o nasıl olcak (ben Microsoft SQL Server 2005 i yukluyorum :D)

Ekim 17, 2011 17:52
 

Ali

Teşekürler Ben 14 yaşındayım Bu işe merak sardım. sizin sayenizde geliştiriyoruz

Kasım 4, 2011 00:33
 

Fatih YUDAR

elinize sağlık teşekkür ederiz

Kasım 19, 2011 02:22
 

Erol ERGÜL

sql server 2008 ile sql server 2008r2 arasında ne fark var acaba ?

Kasım 21, 2011 22:08
 

MEHMET OMAÇ

ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜRLER

Kasım 24, 2011 09:33
 

Rasim Çelik

Çok faydalı oldu, teşekkürler.

Kasım 27, 2011 15:39
 

özlem

Çok faydalı oldu. Teşekkürler

Aralık 15, 2011 11:09
 

Talat

Çok Güzel Bir Anlatım. Teşekkürler.

Aralık 21, 2011 01:54
 

mustfa

allah bin kere razı olsun hocam wala süpersiniz  :)

Aralık 22, 2011 14:53
 

muratgundeger

HOCAM ELİNE SAĞLIK ANLAŞILIR BİR MAKALE OLMUŞ

Aralık 24, 2011 18:44
 

alienli

Teşekkürler hocam.Elinize emeğinize sağlık.

Aralık 26, 2011 23:01
 

Nihat ARICAN

Hocam anlaşılır ve güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık...

Ocak 3, 2012 14:46
 

Kayhan KAYIHAN

makale değil resmen kitap olmuş.. Teşekkürler..

Mart 6, 2012 12:03
 

tunakocadas

Teşekkürler emeginize sağlık.

Mart 8, 2012 14:16
 

isa dost

teşşekürler hocam

Temmuz 13, 2012 10:54
 

SELMAN ŞENER

teşekkürler, büyük emek.

Temmuz 30, 2012 16:18
 

Recep YEŞİL

çok güzel bir paylaşım olmuş. bende bu konuyu okumadan önce Melih İnan PAK hocamdan dinlemiştim. Ellerinize sağlık

Ekim 13, 2012 20:16
 

Ozer Ozturk

Emeğinize sağlık

Aralık 23, 2012 01:02
 

ERCAN UZUNER

ellerinize sağlık

Nisan 16, 2013 10:34
 

Murat Göynük

Çok teşekkürler. Server configuration kısmında takılıp kalmıştım. Bu çok iyi geldi. emeğinize sağlık.

Mayıs 7, 2013 17:08
 

OĞUZHAN ERDEM

elinize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş.teşekkürler..

Temmuz 7, 2013 20:11
 

Eser DOĞAN

elinize sağlık

Aralık 12, 2013 11:19
 

Tayfun KOÇ

Cok yararlı bir paylaşım.Çok teşekkürler elinize sağlık.

Aralık 29, 2013 14:20
 

Tayfun KOÇ

Cok yararlı bir paylaşım.Çok teşekkürler elinize sağlık.

Aralık 29, 2013 14:20
 

Tayfun KOÇ

Cok yararlı bir paylaşım.Çok teşekkürler elinize sağlık.

Aralık 29, 2013 14:20
 

ahmet bor

Elinize sağlık. Çok yararlı oldu bu bilgiler.

Aralık 30, 2013 14:52
 

Emrah yıldırım

Harikasınız siz  cidden cozumpark başdan sona bilişim dünyasında yer etmiştir. Çok teşekkürler.

Şubat 11, 2014 13:57
 

Hasan Derin

Hocam elinize sağlık .

Mayıs 15, 2014 17:12
 

Mücahit Demir

Elinize sağlık çok işime yaradı

Ekim 24, 2014 22:19
 

Veysel ER

bilgi karanlığı aydınlatan lamba gibidir.aydınlığım oldunuz.teşekkür ederim.

Aralık 11, 2014 10:13
 

evren gökdemir

Emeğinize sağlık teşekkürler

Şubat 17, 2015 19:36
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Mesut ALADAĞ

20 yılı aşkın süredir sektörün içerisindeyim. Özellikle son 16 yıldır profesyonel olarak Microsoft ve Cisco teknolojileri konusunda yoğun biçimde eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Marmara Üniversitesi Elektronik – Bilgisayar eğitiminde (İngilizce - 5yıl) lisans eğitimimi tamamladım. Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisansımı yaptım. Bugüne kadar binlerce bireye, yüzlerce kuruma teknik ve sertikasyon eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri gerçekleştirdim. Şu anda KoçSistem'de Microsoft Platformları Alan Lideri, Principal Consultant olarak çalışmaktayım. http://support.microsoft.com/kb/2252323/tr http://microsoftfeed.com/2010/meet-mesut-aladag-windows-server-mvp-from-turkey/ Pusula Yayıncılıktan çıkan MCSE : Windows 2000 Active Directoryve MCSE : Windows 2000 Server & Professional kitaplari ile Mayasoft - Windows Server 2003 Sistem ve Server Yönetimi kitaplarının yazarlarındanım. Sahip Olduğum Sertifikasyonlar: Microsoft Most Valuable Professional (MVP) Microsoft Certified Trainer (MCT) MCSE : Server Infrastructure MCSE : Private Cloud MCSE : Data Platform MCSE : Messaging MCSE : Communication MCSE : SharePoint MCSE : Project MCITP : Enterprise Administrator MCITP : Server Administrator MCTS : Windows Vista, Configuration MCTS : Windows 2008 Active Directory Conf. MCTS : Windows 2008 Network Inf. Conf. MCTS : Windows 2008 Appl. Inf. Conf. MCITP : Enterprise Mess. Administrator MCTS : Exchange Server 2007 MCSE : Messaging : Security MCSE : Windows Server 2003 MCSE : Windows 2000 MCSE : Windows NT 4.0 MCSA : Messaging : Security MCSA : Windows Server 2003 MCSA : Windows 2000 MCP+I MCITP : Database Administrator MCITP : Database Developer MCTS : SQL Server 2005 MCDBA MCSD.NET MCAD MCSD Cisco CCNA Cisco CCNP Vmware VCP CTT

Hızlı aktarma

Etiketler