ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

HP - HPE

Sanal Dünyanın Yeni Prensi Güçlü Yedekleme Çözümü: HPE VMExplorer

İşte sahnede HPE’nin müthiş yedekleme çözümü VMExplorer. Uzun zamandır bu ürünü bekliyordum aslında. Piyasada bulunan yedekleme ürünlerinin tahtını sarsacak bir ürün. İnanılmaz kolay ara yüz ve çok ciddi bir ivme ile gelişim. Mesleğe yeni başlamış birinin bile kolaylıkla kullanacağı kadar basit bir ürün. İnanmıyorsanız deneyin ve görün.

Download ettikten sonra kurulum toplamda 10dk gibi bir süre alıyor. Diğer ürünler gibi SAN üzerinden yedek alabiliyor ve tape ünitelerini destekliyor. Ön gereksinimleri çok az ve indirilen ürün toplamda yaklaşık 50MB. Sadece sanal ortamlarda kullanılabiliyor. O yüzden çok çok başarılı. Rakipler ne zaman fiziksel ortamlara el attılar, işte sıkıntılı süreçler o zaman başladı. VMware ESXi ve Hyper-V ortamlarındaki sunucuların yedeklerini alarak, geri dönüşler yapabiliyorsunuz. Dosya bazlı ve restore işlemlerini ve 15 gün içinde çıkacak yeni sürümle Exchange’den mail dönüşünü rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Zaten saha tecrübemize göre en çok granüler restore dosya ve mail olarak isteniyor. Bunun dışındaki durumlarda hep full vm restore isteniyor. İlgili kişilerden aldığım bilgilere göre 2017’nin ilk 3 ayında SQL veri tabanı ve AD directory’den item level geri dönüş’te geliyor olacak. Belki kısa bir gecikme de olabilir, bu hep olmuştur biliyorsunuz. Ürünü kurmak ve denemek isterseniz eğer https://www.trilead.com/download/ adresinden indirebilirsiniz.  İndirme işlemi esnasında verdiğiniz email adresinize 15 günlük full kullanım key’i geliyor. Sonra zamanlama engelli olarak çalışmaya devam ediyor.

Kurulum çok basit demiştik, haydi birlikte kuralım. Bir sonraki makalede ince ayarlara girip nasıl çalıştığını detaylı şekilde anlatacağım. Yukarıdaki linkten ürünü indirdikten sonra kurulum dosyası çalıştırıldığında ilk olarak aşağıdaki ekran karşımıza geliyor.

clip_image001

Next diyerek devam edelim,

clip_image002

Klasik license anlaşma ekranı, devam,

clip_image003

Program kurulum klasörünü seçelim,

clip_image004

Evet install diyerek devam edebiliriz, gördüğünüz gibi son derece basit ekranlar.

clip_image006

Kurulum bitti. Meslek hayatımda kurduğuım en basit yedekleme programı. Masa üstünde ikonu geliyor. Bu ikon ile çalıştırabilirsiniz. Hemen çalıştıralım,

clip_image007

Yukarıdaki ekranda bir şifre verip devam etmek gerekiyor. Gördüğünüz gibi kullanıcı adı “admin”. Altta bulunan iki kutuya şifre verip “Change password” tuşuna tıklamanız gerekiyor. Sonra “Start and Save” ile devam ediyoruz, aşağıdaki ekran size bekliyor olacak,

clip_image008

Şifreyi başarılı şekilde değiştirdik bilgisini aldık, devam,

clip_image009

Ürün html 5 kullanıyor demiştik, güvenliği arttırmak amacıyla kendine ait bir sertifikası olmalı. Sertifikayıda oluşturduktan sonra sona yaklaşıyoruz,

clip_image011

Program çeşitli dilleri destekliyor. Burada şu anda Türkçe yok ama istek olursa Türkçe ilave edilebilecek. Bunu görüştüğüm yetkililerden söz olarak aldım. Devam edelim,

clip_image012

Kullanıcı adı ve şifreyi girip ürünü çalıştırdığımızda tatbiki lisans girilmesi gerekiyor. Sizin de gördüğünüz gibi yukarıda kırmızı şeritte license girilmediği için free edition olarak çalışacak bilgisi veriliyor. Lisans girişi yapıldıktan sonra tam donanımla çalışıyor. Yoksa zamanlama yapamıyorsunuz ama elle yedek alabiliyor. Devam edelim,

clip_image014

Programı indirirken girdiğiniz email adresinize bir key geliyor. Buradan keyi girebiliyor ve tam olarak ürünü 15 gün kullanabiliyorsunuz. Ben bu sürenin yeterli olmadığını rakip ürünlerin 30 gün ve üstü süre verdiklerini belirttim. Dikkate aldılar ve deneme süresini yakın 30 güne çıkartmak için gerekli adımları atacaklar. Kurduktan sonraki ekranı görelim,

clip_image016

Evet, kurulum bitti. Son derece güzel renklerle tasarlanmış ekranlar göze çok hoş geliyor. Ara yüz HTML olduğu için başka bir yerden kullanmak durumundaysanız hiçbir program kurmanıza gerek yok.

Emin olun burada anlatıldığından çok daha kısa sürüyor. Ben VMExplorer ürünün bundan 3 ay kadar önce incelemiştim. İlgili arkadaşlar makale yazılmasını istemişlerdi ama çok eksiği vardı. Ürün o kadar hızlı gelişim gösterdi ki, gözlerime inanamadım. Buradan anlaşılacağı üzere HPE’nin bu ürününe ne kadar önem verdiği ortaya çıkıyor. Ayrıca gizli bilgi olarak da ürünün yol haritasını ilgili arkadaşlardan öğrendim.

Bir sonraki makalede ince detaylarla karşınızda olacağız ve diyorum ki, taşlar yerinden oynayacak hazır olun.

 

Tarih : 25 Aralık 2016 Pazar 20:54 Yayınlayan: Bilgehan POYRAZ

Yorumlar

 

Mücahit Yılmaz

Hocam hpe keşke şöyle bir güzellik yapsa da sunucusu hp olanlara ücretsiz şekilde full kullanım sağlasa. Çok mu şey istiyorum? :)

Aralık 25, 2016 21:39
 

Vasvi UYSAL

Eline sağlık Bilgehan hoca

Aralık 26, 2016 08:26
 

Ersin CAN

Elinize Sağlık Hocam. Mücahit Bey'e katılıyorum. Henüz bazı eksiklikleri ile gelen bir ürünü kimse satın almak istemez. Heleki sadece sanal ortamları yedeklemek için bir çok kişinin tercihi olan veeam gibi güçlü bir rakibi varken.

Aralık 26, 2016 10:41
 

Yavuz Filizlibay

Eline sağlık hocam

Aralık 29, 2016 18:00
 

Hakan UZUNER

Güzel fikir ama o zaman bu ürün batar, malum bir ekip var ve bunu geliştirmek zorunda, eğer ürün para kazandırmıyor ise ekibe yatırım olmaz veya olan yatırım göze batar. Özetle bir arkadaşımın dediği gibi beleş peynir sadece fare kapanında olur :)

Aralık 30, 2016 02:10
 

Mustafa KURU

Supermis eline saglik güzel bir anlatım olmuş.

Aralık 30, 2016 11:13
 

Recep YÜKSEL

Hocam ben yazacaktım bunun makalesini, ilk olayım diyordum geç kaldım. :( Ellerine sağlık.

Aralık 31, 2016 13:07
 

Bilgehan POYRAZ

Arkadaşlar, Lütfen ön yargılı şekilde değerlendirmeyin ürünü. Mutlaka kurun ve görün, ürünün geleceği çok parlak. Hakan hocam yine çok haklı. :) Ürünü mutlaka kurup denemenizi ısrarla öneriyorum.

Ocak 3, 2017 08:26
 

M. Oguzhan OZKURT

Eline sağlık hocam. Güzel makale olmuş. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum :)

Ocak 3, 2017 09:36
 

Göksel Arslan

elinize sağlık bilgehan bey,makalenin devamın bekliyoruz

Ocak 3, 2017 15:58
 

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ

Elinize sağlık.

Ocak 9, 2017 19:04
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler