ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

HP - HPE

Hp Proliant Gen8

Bu makalede Hp Blade 460c nin yeni nesil versiyonu olan G8 den bahsetmeye çalışacağız.

Birçok yeniliğin ve kolaylığın aynı zamanda görselliğin de yer aldığı G8’i birlikte tanıyalım.

 

 

image001

 

Onboard Admin ara yüzünde gördüğümüz gibi şasede takılı olan diğer 460 Jenerasyonlarından görüntü olarak farklı. Yaklaşık 250 sensöre sahip olan G8 de Blade’in durumu hakkında bilgileri daha detaylı bilgileri sensörler sayesinde öğrenmemiz mümkün olacak.  Cpu, memory, IO kart ve sunucu ve bileşenlerinin sıcaklıklarının yanısıra Blade’e diskin takıldığı ve çıkartıldığı zamanları da görmenin mümkün olduğu birçok özellik sensörler sayesinde öğrenilebiliyor. Statüs sektesinde power, power allocate, fan, diagnostic, temeperature hakkında bilgileri yine G8 de almaya devam ediyoruz.

 

 

image002

 

Information sekmesi altında sunucu özelliklerine ilaveten G6 dan beri süre gelen port bölümlemesi G8 de de devam ettiğini görebiliriz. Ancak G8 blade lerde bu opsiyonel olarak bizlerin tercihine sunulacak.

 

 

image003

 

G8 de gördüğümüz en büyük yeniliklerden biride standart ILO Chipsetine ilaveten ILO4 ün bu jenerasyonla sunuluyor olması. ILO4 in flash boyutunun 4GB gibi değerlere ulaşabiliyor olması diyebiliriz. Bu boyut içerisinde daha önceden kullandığımız Smart Start ve FW cd’lerinin gömülü olarak gelmesi incelediğimiz dikkate şayan değişikliklerden.

 

 

image004

 


G8’in yeni yüzü sunucunun post ekranında da karşımıza çıkıyor. Görüldüğü gibi QPI speed artık 8.0 GT/s. Ayrıca mevcut lisansların checkmark ile açılış esnasında bizi karşılıyor olması sunucunun durumu hakkında önceden fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

 

F9 Setup : Standart Rom Based Setup Utiliy ekranına ilave özellikler geldi.

 

 

image005

 image006

 F10 İntelligent Provisioning: İlerleyen ekranda karşımıza çıkacak Kurlumu kolaylaştıran Kurulum sihirbazını görebilirsiniz. Bir nevi smart start cd içeriği olarak düşünebiliriz.

 

 

image007

 

 

Önceleri Remote Support Pack ile garanti kontrat ve case yönetimlerimiz G8 sunucuların ILO chipsetine entegre edildi.

 

‘’Through Insight Remote Support’’ radio buttonunu seçtiğimizde Remote Support Server’ın Host Name, Ip ve port ayarlarını yapabiliyoruz.

 

 

image008Register Later ile ilerliyoruz.

 

 

image009

 


Perform Maintenance ile tüm Diagnostic, Firmware Update, Remote Support, Array Configuration Utility,System Erase gibi uygulamaların tamamı bu ekranda hizmetimize sunuluyor.

 

 

image010

 
image011

 Configure and İnstall ile yüklemeye başlamadan önce configürasyonu yapıyoruz.

 

 

image012

 

 

Quick Configs İle performansımızı ayarlıyoruz:’’ Balanced Power and Performance’’(bizim tercihimiz),’’Minimum Power and Usage’’ yada ’’ Maximum Performance ‘’

 

System Software Update ile işletim sistemini yüklemeden yada yükledikten sonra update’i yapabiliriz ’’ Update before OS install’’;’’Skip Update’’(biz Skip update diyoruz update’i sonraya bıraktık) Proliant Support Pack lerden bahsediyoruz.

 

Array Configuration ‘’Keep Current Setting’’(bizim tercihimiz mevcut array yapısını koruyoruz).

 

Aslında bundan sonrası Proliant G8 sunuculardaki işletim sistemi kurulumunu ilgilendiriyor. Bir başka makalede bu konu ile ilgili aşamaları görebileceksiniz.

 

İyi çalışmalar.

Tarih : 10 Mart 2012 Cumartesi 13:01 Yayınlayan: safvet.kapakli

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Elinize sağlık

Mart 10, 2012 15:04
 

Rıza ŞAHAN

Elinize emeğinize sağlık.

Mart 11, 2012 21:49
 

Menderes Aydın

Elinize sağlık.Bilgilendirme için teşekkürler

Mart 16, 2012 13:48
 

Orhan POLAT

Elinize saglık

Temmuz 2, 2014 09:46
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler