ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Donanım

VPRO Aktivasyon (Provision) – SCS Server Kurulumu

Büyük ve küçük ölçekli tüm kurumlar karmaşıklığı ve boyutu artmaya devam eden bilgisayar ortamlarının iş yükünü azaltacak çözümler arıyor. Bu çözümlere verilebilecek en son örnek intel vPRO teknolojisidir. Intel Vpro platform ile kurumların bu önemli hedeflerine ulaşmalarını sağlıyor. Intel vpro teknolojisi geleneksel yazılımların yetersiz kaldığı işletim sistemi hataları gibi durumlarda organizasyonların sistemlerini yönetip problemlere hemen cevap vermesini sağlıyor. Bu makalede provision edilen makinaların merkezi yönetimini sağlayan SCS Server kurulumunu ve yapılandırmasını göreceğiz.

Bundan önceki makalemde SCS kurulumunu gerçekleştimiştik. SCS konsolunu ilgili kısayoldan  açtığımızda  karşımıza çıkan ekranı tanıyalım.

 

image001

Resim -1

 

General bölümünde SCS konsolunun AMT özelliği olan makinaları hangi porttan dinleyeceği ayarı önemlidir. Defaultta 9971 numaralı porttan dinleme yapılır. Otomatik provision da 9971 kullanılır. Dilenirse değiştirilebilir ancak daha önceki makalemde gösterdiğim client makinalardaki amt bios ayarlarında bu portu yazmak gerekiyor. Diğer ayarlar isminden okunduğu gibi anlaşılacak ayarlardır. Varsayılan olarak kalabilir.

 

image002

Resim -2

Biraz sonar göreceğiniz profil sekmesinde yapacağımız değişikliklerden sonar ayarların geçerli olabilmesi için makinaların tekrar provision edilmesi gerekir. Makinaların hangi sıklklarla provision edeceğini ve passwordün değiştireceğini ayarlarız.

 

image003

Resim -3

                Makinalar provision edildikten sonar yarattığımız profil içinde var olan kuralları Kabul eder. Bu profili önceden oluşturmak zorundayız. Her bir kural ve seçenekleri resimlerden görebiliriz.

 

image004

Resim -4

 

image005

Resim -5

                Provision edilen makinalar kapalı dahi olsa yönetilebiliyor. Ping atmak, web arayüzüne bakmak vs.. ancak bu pencerede isteğe bağlı kapatabiliriz.

 

image006

Resim -6

                Profili  yönetecek kullanıcılarımızı ve haklarını seçeriz.

 

image007

Resim -7

 

image008

Resim -8

 

                Provision yöntemlerinden birinde usb den boot etmek seçeneği vardı. Usb den boot ile provision edebilmek için scs konsolunda security keys bölümündeki anahtarları usb belleğimize export etmemiz gerekiyor. Export edilecek bu key ler, mebx bölümünde default fabrikasyon gelen amt password “admin”, provision edildikten sonraki password “P@ssw0rd” olsun istiyorum bu bilgilere ait 3 tane key yaratmasını istedim ve key ler yaratıldı. Bu key leri usb belleğe export ettim.

 

image009

Resim -9

 

image010

Resim -10

 

                SCS yi yönetecek kullanıcı ve haklarını seçeriz

 

image011

Resim -11

Intel AMT Systems bölümünde provision olmuş makinaları görüyoruz. Makinalardan birini seçip operation bölümünde saat senkronizasyonui tekrar provision etmek gibi seçenekleri tek makina için kullanabiliriz

 

image012

Resim -12

 

image013

Resim -13

                Global operation bölümünde ise yukarıdaki makinalara tek tek yapılan ayarları tümüne aynı anda yapılmasını sağlar.

 

image014

Resim -14

                Olup biten herşeyi log bölümünde görebilirsiniz.

 

image015

Resim -15

Bu arada provison etmek için domainimdeki bir makinayı usb bellek ile boot ettim kısa süren bu aşamadan sonra bu makinadan haber geldiJ

Incoming connection from 192.168.0.100:16994
                provisioning Intel AMT device UUID:428….
                No rows found in get configuration parameters : error

 

image016

Resim -16

 

Ilgili loglar yeni bir makinanın bağlantı kurmak istediğini; ancak parametreler eksik olduğu için yapılamadığını söylüyor. Çok doğru; çünkü gelen makinanın sadece UUD ve ip adresi geliyor bizim SCS konsoluna bu UUID nin fqdn I budur diyebilmeliyiz. Bunu demenin iki yolu var: Eski ismi ile “RCT.exe” yeni ismi ile “Activator.exe” Bu exe nin görevi SCS e UUID nin Fqdn ismini ve Activde Directory deki AMT sistemler için yarattığımız OU nun ismini söyler. Provision edilecek makinalarda bu exe nin bu aşamadan sonra çalıştırılması gerekir. Bir ikinci manual yol ise bu bilgileri bizim elle yazmamızdır. Unprovisoned görülen makinaya “set props” diyelim ve elle yazalım

 

image017

Resim -17

 

image018

Resim -18

 

                Bakın bu bilgileri yazında log lar nasıl değişti.

 

image019

Resim -19

                Makinamız provison oldu. Artık yönetilmeye hazır.

 

image020

Resim -20

 

                Şimdiye kadar SCS konsolunu kullanarak usb boot ile ve SCS ye elle veri yazarak client makinasını provision ettik. Ancak bu provison bize sadece web arayüzünü kullanmaya izin verecek başka bir yönetim mekanizması şimdilik yok. Bir sonraki makalede web arayüzünden neler yapabildiğimizi göreceğiz.

İyi çalışmalar

Türker ATA
turker.ata@bilgeadam.com

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline sağlık Türker hocam

Kasım 30, 2008 17:06
 

Rafet S. AYATA

Eline sağlık hocam.

Kasım 30, 2008 18:00
 

Bugra KESKIN

eline sağlık Türker hocam. Teşekkürler

Kasım 30, 2008 18:46
 

Anonymous

Eline koluna Sağlık  Türker .

Başarılarının devamını dilerim .

Kasım 30, 2008 21:37
 

zafer

eline sağlık hocam çok güzel bir makale başarıların devamını dilerim.

Kasım 30, 2008 22:13
 

Sinan KAHRAMAN

Elinize sağlık

Aralık 1, 2008 14:20
 

Huseyin Bagdadioglu

Eline koluna sağlık Hocam.

Aralık 5, 2008 11:51
 

Baris Cagri Efe

turker hocam tesekkurler! sayenizdee yeni bisi deneme sansim olduu sistemdee!! evden sirketee gelmeleree bi nebzee dur dediiik:D

Aralık 24, 2008 18:38
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Turker ATA

1980 Manisa / Akhisar doğumluyum. Istanbul'a lisans egitimim icin geldim İU Cevre Muhendisi mezunuyum.universite yıllarımda teknik servis, ve urun sorumlusu gibi gorevlerde bulundum.2005-2008 yıllari arasinda Sistem&Network Muhendisligi eğitimi verdim. 2008 yili ilk aylarindan beri özel bir kurumda HP Server&Storage ürünleri danismanliğı yapiyorum. Sahip oldugum sertifikalar MCP, MCSA+S+M, MCSE+S+M, MCTS, MCITP, CCNA, Comptia A+, MCT, HP ASP, APP, APC, APS Blade, APS Proliant ML/DL, AIS Blade, AIS Proliant ML/DL, ASE Blade, ASE Proliant ML/DL, HPCI, MASE Proliant, MASE Storageworks 2011

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler