2025’in En Hızlı İşlemcileri Belli Oldu: İşte CPU Performans Listesi
Yeni nesil işlemcilerle birlikte masaüstü bilgisayar performansında çıta yeniden yükseldi. Hem oyun hem de üretkenlik odaklı testlerde öne çıkan işlemciler arasında AMD’nin 3D V-Cache destekli Ryzen modelleri ile Intel’in Arrow Lake ve Raptor Lake Refresh serileri dikkat çekiyor. Bu rehberde, güncel işlemci sıralamaları, oyun performansları ve üretkenlik testleri ışığında en güçlü modelleri tablo hâlinde görebilirsiniz.
Tek İş Parçacıklı İşlemci Karşılaştırma Sıralaması
Sistem tepkiselliği ve günlük görevlerdeki hız, tek çekirdek performansına bağlıdır. Arrow Lake mimarisine sahip Intel 285K modeli, tek iş parçacıklı testlerde en yüksek puanı almayı başardı. Listenin geri kalanı ise şu şekilde açıklandı:
| Fiyat – İşlemci | Tek İş Parçacıklı Uygulama Puanı | Mimari | Çekirdek/İş Parçacığı (P+E) | Temel/Artırılmış GHz | TDP / PBP / MTP |
| $620 – Core 9 285K CU-8200 | DDR5-7200 | 100% | 99.9% | Arrow Lake | 24 / 24 (8+16) |
| $380 – Core 7 265K CU-8200 | 97.3% | Arrow Lake | 20 / 20 (8+12) | 3.9 / 5.5 | 125W / 250W |
| $440 – Core i9-14900K | 97.1% | Raptor Lake Refresh | 24 / 32 (8+16) | 3.2 / 6.0 | 125W / 253W |
| $600 – Ryzen 9 9950X | 94.0% | Zen 5 | 16 / 32 | 4.3 / 5.7 | 170W / 230W |
| $320 – Core 5 245K CU-8200 | DDR5-7200 | 93.7% | 93.3% | Arrow Lake | 14 / 14 (6+8) |
| $380 – Ryzen 9 9900X | 92.6% | Zen 5 | 12 / 24 | 4.4 / 5.6 | 120W / 162W |
| $440 – Core i7-14700K | 91.4% | Raptor Lake Refresh | 20 / 28 | 3.4 / 5.6 | 125W / 253W |
| $400 – Core i9-13900K | 91.1% | Raptor Lake | 24 / 32 (8+16) | 3.0 / 5.8 | 125 / 253W |
| $250 – Ryzen 5 9600X | 90.6% | Zen 5 | 6 / 12 | 3.9 / 5.4 | 65W / 88W |
| $320 – Ryzen 7 9700X | 90.1% | Zen 5 | 8 /16 | 3.8 / 5.5 | 65W / 88W / 105W |
| $275 – Core i7-13700K | 88.4% | Raptor Lake | 16 / 24 (8+8) | 3.4 / 5.4 | 125W / 253W |
| $480 – Ryzen 7 9800X3D | 88.1% | Zen 5 | 8 / 16 | 4.7 / 5.2 | 120W / 162W |
| $235 – Core i5-14600K | 87.0% | Raptor Lake Refresh | 14 / 20 | 3.5 / 5.3 | 125W / 181W |
| $490 – Ryzen 9 7950X | 86.2% | Zen 4 | 16 / 32 | 4.5 / 5.7 | 170W / 230W |
| $600 – Ryzen 9 7950X3D | 86.1% | Zen 4 | 16 / 32 | 4.2 / 5.7 | 120W / 162W |
| $370 – Ryzen 9 7900X | 85.8% | Zen 4 | 12 / 24 | 4.7 / 5.6 | 170 / 230W |
| $490 – Ryzen 9 7900X3D | 84.6% | Zen 4 | 12 / 24 | 4.4 / 5.6 | 120W / 162W |
| $220 – Ryzen 5 7600X | 84.2% | Zen 4 | 6 / 12 | 4.7 / 5.3 | 105 / 142W |
| $225 – Core i5-13600K | 83.9% | Raptor Lake | 14 / 20 (6+8) | 3.5 / 5.1 | 125W / 181W |
| $300 – Ryzen 7 7700X | 83.4% | Zen 4 | 8 / 16 | 4.5 / 5.4 | 105 / 142W |
| $280 – Core i9-12900K | 81.5% | Alder Lake | 16 / 24 (8+8) | 3.2 / 5.2 | 125 / 241W |
| $209 – Core i7-12700K | 81.2% | Alder Lake | 12 / 20 (8+4) | 3.6 / 5.0 | 125W / 190W |
| $150 – Core i5-12600K | 79.7% | Alder Lake | 10 / 16 (6+4) | 3.7 / 4.9 | 125W / 150W |
| $460 – Ryzen 7 7800X3D | 77.5% | Zen 4 | 8 / 16 | 4.2 / 5.0 | 120W / 162W |
| $210 – Core i5-14400 | 76.6% | Raptor Lake Refresh | 10 / 16 (6+4) | 2.5 / 4.7 | 65W / 148W |
| $300 – Ryzen 5 7600X3D | 73.9% | Zen 4 | 6 / 12 | 4.1 / 4.7 | 65W / 88W |
| $220 – Ryzen 7 5700X3D | 61.1% | Zen 3 | 8 / 16 | 3.0 / 4.1 | 105 / 142W |
Çoklu İş Parçacıklı İşlemci Karşılaştırma Sıralaması
Render, kodlama ve çok çekirdekli yazılımlarda Ryzen 9 9950X açık ara önde yer alıyor. Intel 285K modeli ise ikinci sıraya yerleşmeyi başardı. Liste şu şekilde açıklandı
| Fiyat – İşlemci | Çoklu İş Parçacıklı Uygulama Puanı | Mimari | Çekirdek/İş Parçacığı (P+E) | Temel/Artırılmış GHz | TDP / PBP / MTP |
| $600 – Ryzen 9 9950X | 100% | Zen 5 | 16 / 32 | 4.3 / 5.7 | 170W / 230W |
| $620 – Core 9 285K CU-8200 | DDR5-7200 | 95.6% | 95.0% | Arrow Lake | 24 / 24 (8+16) |
| $490 – Ryzen 9 7950X | 89.0% | Zen 4 | 16 / 32 | 4.2 / 5.7 | 120W / 162W |
| $600 – Ryzen 9 7950X3D | 84.4% | Zen 4 | 16 / 32 | 4.2 / 5.7 | 120W / 162W |
| $440 – Core i9-14900K | 82.6% | Raptor Lake Refresh | 24 / 32 (8+16) | 3.2 / 6.0 | 125W / 253W |
| $380 – Core 7 265K CU-8200 | 82.6% | Arrow Lake | 20 / 20 (8+12) | 3.9 / 5.5 | 125W / 250W |
| $400 – Core i9-13900K | 80.7% | Raptor Lake | 24 / 32 (8+16) | 3.0 / 5.8 | 125 / 253W |
| $380 – Ryzen 9 9900X | 78.2% | Zen 5 | 12 / 24 | 4.4 / 5.6 | 120W / 162W |
| $440 – Core i7-14700K | 73.1% | Raptor Lake Refresh | 20 / 28 | 3.4 / 5.6 | 125W / 253W |
| $370 – Ryzen 9 7900X | 69.0% | Zen 4 | 12 / 24 | 4.7 / 5.6 | 170W / 230W |
| $275 – Core i7-13700K | 64.8% | Raptor Lake | 16 / 24 (8+8) | 3.4 / 5.4 | 125W / 253W |
| $490 – Ryzen 9 7900X3D | 63.6% | Zen 4 | 12 / 24 | 4.4 / 5.6 | 120W / 162W |
| $280 – Core i9-12900K | 59.1% | Alder Lake | 16 / 24 (8+8) | 3.2 / 5.2 | 125 / 241W |
| $480 – Ryzen 7 9800X3D | 58.3% | Zen 5 | 8 / 16 | 4.7 / 5.2 | 120W / 162W |
| $320 – Core 5 245K CU-8200 | DDR5-7200 | 57.3% | 56.9% | Arrow Lake | 14 / 14 (6+8) |
| $320 – Ryzen 7 9700X | 55.9% | Zen 5 | 8 /16 | 3.8 / 5.5 | 65W / 88W / 105W |
| $235 – Core i5-14600K | 52.7% | Raptor Lake Refresh | 14 / 20 | 3.5 / 5.3 | 125W / 181W |
| $225 – Core i5-13600K | 51.7% | Raptor Lake | 14 / 20 (6+8) | 3.5 / 5.1 | 125W / 181W |
| $209 – Core i7-12700K | 50.3% | Alder Lake | 12 / 20 (8+4) | 3.6 / 5.0 | 125W / 190W |
| $300 – Ryzen 7 7700X | 47.0% | Zen 4 | 8 / 16 | 4.5 / 5.4 | 105 / 142W |
| $460 – Ryzen 7 7800X3D | 43.5% | Zen 4 | 8 / 16 | 4.2 / 5.0 | 120W / 162W |
| $250 – Ryzen 5 9600X | 65W / 88W | Zen 5 | 6 / 12 | 3.9 / 5.4 | 65W / 88W |
| $150 – Core i5-12600K | 38.4% | Alder Lake | 10 / 16 (6+4) | 3.7 / 4.9 | 125W / 150W |
| $220 – Ryzen 5 7600X | 36.2% | Zen 4 | 6 / 12 | 4.7 / 5.3 | 105W / 142W |
| $210 – Core i5-14400 | 35.3% | Raptor Lake Refresh | 10 / 16 (6+4) | 2.5 / 4.7 | 65W / 148W |
| $300 – Ryzen 5 7600X3D | 32.8% | Zen 4 | 6 / 12 | 4.1 / 4.7 | 65W / 88W |
| $220 – Ryzen 7 5700X3D | 32.0% | Zen 3 | 8 / 16 | 3.0 / 4.1 | 105 / 142W |
Oyun Performansına Göre En Güçlü İşlemciler
2024 yılına ait 1080p oyun testlerinde Ryzen 9 9800X3D liderliği elinde tutuyor. AMD’nin 3D V-Cache teknolojisi, oyunlarda açık ara üstünlük sağlarken uygulama tarafında bu avantaj her zaman geçerli olmuyor. Oyun performansına göre en güçlü işlemciler şu şekilde sıralandı:
| İşlemci/ (Tavsiye Edilen Satış Fiyatı) | En Düşük Fiyat | 1080p Oyun Puanı | Mimari | Çekirdek/İş Parçacığı (P+E) | Temel/Artırılmış GHz | TDP / PBP / MTP |
| Ryzen 7 9800X3D ($480) | $472 | 100.00% | Zen 5 | 8 / 16 | 4.7 / 5.2 | 120W / 162W |
| Ryzen 7 7800X3D ($449) | $381 | 87.18% | Zen 4 | 8 / 16 | 4.2 / 5.0 | 120W / 162W |
| Ryzen 9 7950X3D ($699) | $685 | 85.75% | Zen 4 | 16 / 32 | 4.2 / 5.7 | 120W / 162W |
| Ryzen 5 7600X3D ($299) | Microcenter | 81.30% | Zen 4 | 6 / 12 | 4.1 / 4.7 | 65W / 88W |
| Ryzen 9 7900X3D ($599) | Stokta Yok | 79.94% | Zen 4 | 12 / 24 | 4.4 / 5.6 | 120W / 162W |
| Core i9-14900K ($549) | $438 | 77.10% | Raptor Lake Refresh | 24 / 32 (8+16) | 3.2 / 6.0 | 125W / 253W |
| Ryzen 7 9700X ($359) | $309 | 76.74% | Zen 5 | 8 /16 | 3.8 / 5.5 | 65W / 88W / 105W |
| Ryzen 9 9950X ($649) | $520 | 76.67% | Zen 5 | 16 / 32 | 4.3 / 5.7 | 170W / 230W |
| Core i7-14700K ($409) | $303 | 75.76% | Raptor Lake Refresh | 20 / 28 | 3.4 / 5.6 | 125W / 253W |
| Core i9-13900K ($589) | $428 | 75.40% | Raptor Lake | 24 / 32 (8+16) | 3.0 / 5.8 | 125W / 253W |
| Core i7-13700K ($275) | $345 | 74.94% | Raptor Lake | 16 / 24 (8+8) | 3.4 / 5.4 | 125W / 253W |
| Core 9 285K CU-8200 | DDR5-7200 ($589) | $573 | 74.17% | 72.45% | Arrow Lake | 24 / 24 (8+16) |
| Ryzen 9 9900X ($499) | $370 | 74.09% | Zen 5 | 12 / 24 | 4.4 / 5.6 | 120W / 162W |
| Ryzen 5 9600X ($279) | $207 | 72.81% | Zen 5 | 6 / 12 | 3.9 / 5.4 | 65W / 88W |
| Ryzen 9 7950X ($569) | $488 | 71.65% | Zen 4 | 16 / 32 | 4.5 / 5.7 | 170W / 230W |
| Core 7 265K CU-8200 | DDR5-7200 ($394) | $298 | 70.77% | 70.17% | Arrow Lake | 20 / 20 (8+12) |
| Core i5-14600K ($319) | $192 | 70.61% | Raptor Lake Refresh | 14 / 20 | 3.5 / 5.3 | 125W / 181W |
| Core i5-13600K ($225) | $265 | 68.64% | Raptor Lake | 14 / 20 (6+8) | 3.5 / 5.1 | 125W / 181W |
| Ryzen 9 7900X ($474) | $335 | 69.71% | Zen 4 | 12 / 24 | 4.7 / 5.6 | 170W / 230W |
| Ryzen 7 7700X ($349) | $276 | 68.33% | Zen 4 | 8 / 16 | 4.5 / 5.4 | 105W / 142W |
| Ryzen 7 5700X3D ($229) | $262 | 67.46% | Zen 3 | 8 / 16 | 3.0 / 4.1 | 105W / 142W |
| Core 5 245K CU-8200 | DDR5-7200 ($309) | $279 | 67.39% | 67.18% | Arrow Lake | 14 / 14 (6+8) |
| Core i9-12900K ($589) | Stokta Yok | 66.92% | Alder Lake | 16 / 24 (8+8) | 3.2 / 5.2 | 125W / 241W |
| Ryzen 5 7600X ($249) | $209 | 65.62% | Zen 4 | 6 / 12 | 4.7 / 5.3 | 105W / 142W |
| Core i7-12700K ($209) | $197 | 63.06% | Alder Lake | 12 / 20 (8+4) | 3.6 / 5.0 | 125W / 190W |
| Core i5-12600K ($150) | $150 | 58.61% | Alder Lake | 10 / 16 (6+4) | 3.7 / 4.9 | 125W / 150W |
| Core i5-14400 ($225) | $176 | 52.67% | Raptor Lake Refresh | 10 / 16 (6+4) | 2.5 / 4.7 | 65W / 148W |
Dahili Grafik Performansında APU Liderleri
Dahili GPU kullanan işlemcilerde AMD, 5700G modeliyle fark yaratıyor. Bu testlerde oyun çözünürlükleri 1280×720 ve 1920×1080 olarak belirlendi. Liste şu şekilde açıklandı:
| İşlemci | 1280×720 | 1920×1080 |
| Ryzen 7 5700G B550-E | 100% | 100% |
| Ryzen 5 5600G | 96.3% | 96% |
| Ryzen 7 4750G | 92.9% | 94.1% |
| Ryzen 3 5300G | 85.8% | 87.2% |
| Ryzen 5 3400G | 83.5% | 84.1% |
| Ryzen 3 3200G | 77.1% | 78.1% |
| Intel UHD Graphics 750 32 EU (11600K, 11700K) | 58.3% | ~48.9% |
| Intel UHD Graphics 730 24 EU (i5-11400) | 51.7% | 42.9% |
| Intel UHD Graphics 630 24 EU (10600K) | 36.0% | 34.4% |
İşlemci Karşılaştırması Nasıl Yapılır?
İşlemcinizi karşılaştırmak, sisteminizde değişiklik yapmadan önce performans seviyenizi anlamanızı sağlar. Özellikle hız aşırtma planlıyorsanız, değişiklik öncesi ve sonrası test yapmak büyük önem taşır. Bu süreç, işlemcinizin performans sınırlarını görmek ve yapılan ayarların etkisini ölçmek için gereklidir.
İşlemci karşılaştırması düşündüğünüz kadar karmaşık değil. En doğru sonuçları almak için, sık kullandığınız uygulamalar ya da oyunlardaki performansı temel almanız önerilir. Ancak, bu uygulamalarda yerleşik kıyaslama araçları yoksa, benzer görevleri yerine getiren alternatif yazılımlar tercih edilebilir. Ayrıca, çeşitli test senaryolarına sahip çok sayıda sentetik karşılaştırma aracı da mevcut. Bu araçlar sayesinde sisteminizin genel performansını ölçebilir ve sonuçları global veri tabanlarıyla karşılaştırabilirsiniz.
Oyun performansı karşılaştırmasında en iyi yöntem, en çok oynadığınız oyunları test etmektir. FRAPS gibi FPS sayaçları ile oyun içi kare hızlarını takip ederek işlemcinizin oyunlardaki etkisini doğrudan görebilirsiniz. Oyun motorları ve optimizasyonlar farklılık gösterebildiğinden tek bir oyunla test yapmak yanıltıcı olabilir. Bu nedenle, çeşitli oyun türlerinde karşılaştırma yapmanız daha sağlıklı sonuçlar verir.
Sentetik oyun testleri, gerçek oyun senaryolarını tam anlamıyla yansıtmasa da işlemcinin ham gücünü ölçmek açısından oldukça faydalıdır. Bu testler özellikle sistemde değişiklik yapmadan önce ve sonra performans farklarını anlamak için idealdir.
En Popüler İşlemci Karşılaştırma Araçları Hangileri?
Karşılaştırma yaparken farklı test türlerini bir arada kullanmak, daha dengeli bir değerlendirme sağlar. İşte en çok tercih edilen karşılaştırma araçları şu şekilde
- UL 3DMark: İşlemci ve ekran kartı performansını birlikte değerlendiren kapsamlı bir test paketidir. Oyun senaryoları içeren testler de bulunur.
- CPU-Z: Basit ama etkili bir araçtır. İşlemci bilgilerini detaylı gösterir ve temel performans testlerini sunar.
- Cinebench R23: Tek ve çok çekirdekli testlerle işlemcinizin render performansını ölçer. Geniş karşılaştırma verisi mevcuttur.
- POV-Ray: Render ağırlıklı testler yapar. Cinebench’e göre daha yoğun AVX komutları kullanır.
- C-Ray: Işın izleme temelli bir render motoruyla çok çekirdekli performansı değerlendirir.
- ARES-6: JavaScript performansını değerlendirirken yapay zekâ benzeri iş yüklerini de test eder.
- y-cruncher: Komut satırı üzerinden çalışan bu araç, Pi hesaplaması yaparak yoğun iş parçacıklı ve AVX ağırlıklı testler sunar. Aynı zamanda stres testi olarak da kullanılır.
- Corona Benchmark: Chaos Corona motorunu kullanarak çok çekirdekli performansı basit bir arayüzle ölçer.
- HandBrake: Video kodlama süresini ölçerek işlemcinizin medya işleme kapasitesini ortaya koyar.
- WebXPRT 4: Tarayıcı tabanlı testler ile HTML5 ve JavaScript performansını ölçer. Tek çekirdek performansı için uygundur.
Doğru sonuçlar için test sırasında sistemde çalışan arka plan uygulamalarını en aza indirmelisiniz. Arka planda aktif olan programlar test sonuçlarını etkileyebilir. Eğer farklı kaynaklardan gelen işlemci karşılaştırma sonuçlarıyla kıyaslama yapacaksanız, test ortamının mümkün olduğunca temiz ve sabit olmasına dikkat etmeniz gerekir.
İşlemci testleri, farklı nesil ve platformlardaki donanımlar üzerinde standartlaştırılmış bir yapıyla gerçekleştirildi. Sistemlerde kullanılan bileşenler şu şekilde açıklandı:
| Sistem | Anakart | Bellek |
| Intel Soket 1700 DDR5 (Z790) (Core i9-13900K, i7-13700K, i5-13600K) | MSI MPG Z790 Carbon WiFi | G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6800 – Stok: DDR5-5600 |
| AMD Soket AM5 (X670E) (Ryzen 9 7900, Ryzen 7 7600, Ryzen 5 7600, Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X, Ryzen 5 7600X) | ASRock X670E Taichi | G.Skill Trident Z5 Neo DDR5-6000 – Stok: DDR5-5200 |
| Intel Soket 1700 DDR5 (Z690) (Core i5-12400, i5-12600K, i7-12700K, i9-12900K) | MSI MEG Z690 Ace | G.Skill Trident Z5 DDR5-6400 – Stok: DDR5-4400 |
| AMD Soket AM4 (X570) (Ryzen 9 5950X, 5900X, 5700X, 5600X, 5800X3D) | MSI MEG X570 Godlike | 2x 8GB Trident Z Royal DDR4-3600 – Stok: DDR4-3200 |
⚠️ Not: Tüm sistemler, hız aşırtılmış bellek profilleri ve işlemciye özel güç sınırı ayarları ile test edildi.
2025 yılında işlemci teknolojileri ulaştığı noktayla kullanıcılara birbirinden etkileyici seçenekler sunuyor. AMD’nin 3D V-Cache teknolojili Ryzen serisi, özellikle oyun performansında açık ara lider konumda. Ryzen 7 9800X3D ve Ryzen 9 9950X3D gibi modeller, yüksek FPS değerleri arayan oyuncular için en iyi tercihler olarak öne çıkıyor.
Intel tarafında ise Arrow Lake serisi işlemciler, tek çekirdek performansında üstünlük sağlıyor ve ofis uygulamaları gibi senaryolarda daha iyi sonuçlar veriyor. Özellikle Core 9 285K, içerik üreticileri için dengeli bir seçenek olarak dikkat çekiyor.









