ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

3 Parti Yazılımlar

Acronis 2017 Üzerinden USB Boot Oluşturma ve Disk Clone İşlemleri

Merhaba, bu makalemizde genelde son kullanıcıların bilgisayarlarında işlem yaparken yaygın olarak kullandığımız Disk Klonlama işlemini konu alıyor olacağız. Günümüzde artık bilgisayar yaygın olarak kullanılmakta, kullanıcılar çok çeşitli uygulamalar kullanmakta. Bu uygulamaların bazen çok detay ayarları bulunmaktadır. Bu nedenle kullanıcı bilgisayar değişimi, disk alanındaki yetersizlikten dolayı disk değişim durumu veya performans gerektiren durumlarda SSD diske geçişler yoğunlaşmış durumda. Bu işlemler sırasında zaman kazanmak ve iş gücü kaybına uğramamak adına eskiden bu yanan kullanılan disk klonlama işlemi biçilmiş bir kaftan özelliği taşımaktadır.

Makalemizde Acronis firmasının geniş özellikleri bulunan Acronis True Image programının Disk Clone özelliğini işleyeceğiz. Sözü fazla uzatmadan adımlarımızı başlatalım.

Acronis True Image 2017 programı indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Gerekli üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra kurulum dosyasını elde edebilirsiniz.

https://www.acronis.com/en-us/support/trueimage/2017/

Programı indirdikten sonra klasik kurulum adımlarını tamamlayınca aşağıdaki ekran karşımıza gelecektir. Acronis True Image içerisinden TOOLS menüsüne giriş yapıyoruz. Gelen menüde Rescue Media Builder seçeneğini seçip bir sonraki ekrana geçiyoruz.

clip_image002

Önümüze gelen seçeneklerden usb boot medyası oluşturacağımız için ACRONIS BOOTABLE RESCUE MEDIA seçeneğini seçip bir sonraki ekrana geçiyoruz.

clip_image004

Bu ekranda boot medyasını nasıl oluşturabileceğimiz noktasında iki seçim sunulmaktadır. Bir ISO dosyası olarak rescue ortamı hazırlayıp bunu cd’ye veya boot edilebilir bir ortama yazabileceğimiz gibi doğrudan USB bootable medya hazırlama imkanına da sahibiz. Biz doğrudan USB bir bellek üzerinden işlemlerimizi gerçekleştireceğimiz için USB bellek seçimini yapıyoruz. Kullanılacak olan USB belleğin en az 1 GB ve boş olması önemlidir.

clip_image006

 

USB flash disk ortamını hazırladıktan sonra işlemlere başlayabiliriz Proceed seçip işlemleri başlatıyoruz.

clip_image008

İşlemler tamamladıktan sonra Rescue Usb Bootable ortamımız hazır duruma geldi. Bilgisayarımızın bios ayarlarından USB boot ayarlarını yaptıktan sonra kullanmaya hazırız.

clip_image010

Bilgisayarımızı USB boot olarak açıldığında aşağıdaki ekran bizi karşılacayacktır Ben Windows 10 64 Bit işletim sistemin image işlemlerini yapacağım için 64 bit seçeneğini seçip ilerliyorum.

 

clip_image012     

Disk Clone işlemini yapmak için Tools&Utulities menüsünden CLONE DISK seçeneğini tıklıyoruz.

clip_image014

Bu ekranda Clone metodu sorulmakta, ben işlemlerin otomatik olarak gerçekleşmesini istediğim için Automatic seçini varsayılan seçim olarak bırakıyorum. Dilerseniz manuel olarakta işlemleri kendi ayarlarınıza göre yaptırma imkanına sahipsiniz. Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

 

clip_image016

Source Disk ekranda Kaynak diskimizi, yani kopyası alınacak olan diskimizi seçiyoruz ve Next ile ilerliyoruz.

clip_image018

Destination Disk ekranımızda ise hedef diskimizi seçmemiz gerekmekte. Hedef disk mümkün ise kaynak diskten büyük olmalı veya en kötü durumda kaynak disk üzerindeki data miktarı hedef disk üzerindeki data miktarından fazla olmamalıdır. Seçimimizi yaptıktan sonra Next ile ilerleyelim.

clip_image020

Bu ekranımızda yapılan seçimlerin bir özeti ve yapılacak olan işlem sonrası disklerin durumu gözükmektedir. Before ekranında diskim boş olarak gözükmekte After ekranında diskimiz klonlama işleminden sonra alacağı boyut ve partition ekranı gözükmektedir. İşlemleri başlatmak için Proceed butonuna tıklayalım.

clip_image022

Disk clone işlemimiz şu anda başladı bu ekran disk boyutu, disk okuma yazma hızına ve veri oranına göre değişmektedir.

clip_image024

Disk clone operasyon işlemi sorunsuz olarak bittiğinde size işlem aşağıdaki gibi bir mesaj verecektir. Şu anda disk clone işlemlerini tamamlamış durumdayız, Klon olan diskinizi gerekli ortamına taktığınızda her şeyin birebir aynı olduğu ve sorunsuz çalıştığını göreceksiniz.

clip_image026

Makalemizin sonuna geldik. Bu Çözümpark Bilişim Portalı için yazdığım ilk makalem. Sonraki makalelerde görüşmek dileğiyle. Umarım yararlı olur.

 

 

Tarih : 21 Ocak 2018 Pazar 15:43 Yayınlayan: Erdem Yağlıkara

Yorumlar

 

Rıza ŞAHAN

Erdem bey, ilk makalen hayırlı olsun. Eline sağlık artık uzun serili makalelerin habercisi olsun diyelim.

Ocak 21, 2018 20:28
 

Mehmet Çolakoğlu

Eline sağlık hocam.

Ocak 22, 2018 14:19
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler