Anasayfa » Xenserver Auto-Start Virtual Machines

Makaleyi Paylaş

Virtualization

Xenserver Auto-Start Virtual Machines

Citrix Xenserver ürününde kullandığımız vm’ler, host sunucuların herhangi bir şekilde ani şekilde elektrik kesilmesi durumunda, Citrix Xenserver sunucuya bağlanıp tüm makineleri tek tek başlatmak zor ve zaman kaybı oluştucaktır. Bu makalemizde virtual machinelerin otomatik olarak başlatmayı ele alacağız.

 

İşlemimizi iki şekilde ele alacağız. Birincisi vm başına otomatik start alması, ikinci durum ise HA çalışan yapıda pool’a bağlı hostların pool bazında otomatik olarak başlatmak olacaktır.

 

Şimdi makalemize gecelim, High Availability rolü olmayan hostumuzdan başlıyoruz,

 

Citrix Xen Serverimize bağlanıyoruz,


 

clip_image002

 

Xenserver’imize bağlandıktan sonra Console’yi tıklıyoruz.

 

clip_image004

 

Xe wm-list Komutu ile mevcut vm’lerin listesini alıyoruz.

 

clip_image006

 

    Burada virtual machine’nin çalışma durumu ismini ve uuid numarasını görüyouruz. Autostart yapmak istediğimiz makinenin uuid numarasını kopyalıyoruz. Kullanacağımız komut xe vm-param-set uuid=UUID other-config:auto_poweron=true ‘dir. UUID kısmına uygulama yapmak istediğimiz makinenin uuid numarasını yazıyoruz.

 

xe vm-param-set uuid=5f22ad88-4dcb-a3d6-02a5-807d66549634 other-config:auto_poweron=true

 

clip_image008

 

Komutu uyguladığımızda herhangi bir hata almadı isek uygulamamız çalışmış olacaktır. İkinci aşamada belirttiğim gibi HA ortamında çalışan pool’umuza uygulamak olacaktır.

 

Konsolumuzu açıyoruz,

 

clip_image010

 

Burada almamız gereken uuid değeri ( RO ) kısmıdır. Buradaki uuid numarasını kopyalayarak aşağıdaki komutla uyguluyoruz.

 

xe pool-param-set uuid=2e2739d6-ca79-8c5e-16b9-8013b2638f0d other-config:auto_poweron=true

 

clip_image012

 

Komutu uyguladığımızda herhangi bir hata almadı isek uygulamamız çalışmış olacaktır. Pool altındaki tüm sanal makineler otomatik olarak start alacaktır. Bir başka makalede görüşmek üzere.

 

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>