Anasayfa » Windows Vista’da UAC’yi Devredışı Bırakmak

Share This Post

Windows Vista

Windows Vista’da UAC’yi Devredışı Bırakmak

 

Microsoft yeni işletim sistemini 30 Ocakta tüm dünya ile beraber ülkemizde de piyasaya sürdü. Windows Vista içerisinde bir çok yeni özellikle beraber geliyor. Bunlardan bir tanesi de User Account Control (UAC) olarak adlandırılan Kullanıcı hesabı denetimi.

 

 

Kısaca değinmek gerekirse UAC herhangi bir program, donanım sürücüsü kurulum ya da kaldırımında, *.exe, *.bat, *.vbs gibi çalıştırılabilir dosyaları kullanmak istediğimizde, sistemin yönetimsel konsollarına erişmek istediğimizde ya da sistem klasör ve dosyalarına müdahale etmek istediğimizde devreye giren bir güvenlik önlemi. Sayılan bu işlemleri gerçekleştirmek istediğimizde UAC devreye giriyor ve yapmak istediğimiz işlemi belirterek bizlerden bu işlemin gerçekleşmesini onaylamamızı istiyor ve onay verildikten sonra ancak işlem gerçekleşiyor.

 

 

clip_image001

 

 

 

 

Bu uyarı Session-0 adı altında ayrı bir oturumda açılıyor ve yapmak istediğiniz işlem askıya alınıyor. Session-0 oturumunda UAC dışında hiç bir işlem çalışmıyor. Buradaki mantık, yapılması istenen işlemin Session-0 içerisine hapsedilip, onay verilmeden uygulanmasını önlemek. Birçok spyware ve diğer zararlı yazılımın sisteme sızmasını engelleyecek güzel bir yöntem.

 

 

 

 

 

UAC Windows Vista kurulumunda varsayılan olarak etkin durumda geliyor. Bu denetimi devredışı bırakmak istersek;


 

 

 

 

 

1-    Start(Başlat)—Control Panel(Denetim Masası) bölümüne girelim.

 

 

clip_image002

 

2-    Klasik Denetim masası görünümündeyken User Accounts(Kullanıcı Hesapları) bölümüne girelim.

 

 

clip_image003

 

 

 

 

3- Turn User Account Control On or Off(Kullanıcı Hesabı Denetimini aç veya kapat) linkine tıklayalım.

 

 

clip_image004

 

 

 

 

4-    Bir önceki adımdaki linki tıkladığımızda UAC devreye girecek ve işlemi onaylamamızı isteyecektir. Onayladıktan sonra açılan sayfada Use User Account Control(UAC) to help protect your computer(Bilgisayarınızı korumaya yardımcı olması için Kullanıcı Hesabı Denetimini (UAC) kullanın.) kutusunun işaretini kaldırıp OK(Tamam) butonuna basacağız.

 

 

clip_image005

 

5- Bu işlemden sonra sistemin yeniden başlatılması gerekiyor. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında UAC devre dışı olacak.

 

 

 

 

 

clip_image006

 

 

 

 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>