Anasayfa » Windows SharePoint Services (WSS)

Makaleyi Paylaş

Windows Server

Windows SharePoint Services (WSS)

 

Windows SharePoint Services (WSS) Microsoft tarafından ücretsiz olarak temel bir web portalı ve intranet işlevselliği sağlayan bir Windows Server 2003 eklentisidir. Temel arama işlevselliği, versiyon denetimli belge deposu, ASP.NET üzerinde geliştirilmiş web parçaları ve alt siteleri sunar. WSS SharePoint Portal Server’ın küçük ama yetenekli kardeşi diyebiliriz.

Kullanıcılarımızın bilgiye daha kolay ulaşmalarını ve bilgiyi daha kolay paylaşmalarını sağlar. Şirketiniz ya da şirketiniz içindeki departmanlar için bir portal sayfası hazırlayabilir, bu portal içerisinde belge kitaplıkları oluşturabilir, şirket içerisindeki duyurularınızı yapabilir, adres listeleri oluşturabilir, anketler düzenleyip görevler atayabilirsiniz. Kullanıcılarınız şirketiniz ve işleyiş ile ilgili tüm bilgilere tek bir intranet sayfası üzerinden ulaşabilecekler. WSS şirketinizin verimliliğini wep portalları kullanarak arttırmanıza yardımcı olacaktır.

 

Peki Longhorn Server Beta 3 üzerinde WSS’yi nasıl kuracağız ve kullanacağız? Kurulumu gerçekleştirmek için;

Start—Administrative Tools—Server Manager


Arabirimini çalıştırmamız gerekiyor. Sol taraftaki görev panosunda Roles bölümünü seçip daha sonra sağ taraftan Add Roles komutunu vermeliyiz. İlk gelen ana sayfayı next komutu ile geçtikten sonra Select Server Roles sayfasında sunucumuz için yükleyebileceğimiz ve hâlihazırda yüklü olan rolleri ve hizmetleri görebiliriz. Buradan Windows SharePoint Services kutusunu işaretlemeliyiz.

clip_image001

 

Kutucuğu işaretledikten sonra WSS kurabilmemiz ve kullanabilmemiz için gerekli olan bazı hizmetlerin ve rollerin yüklü olmadığını dair bir ileti alıyoruz. Burada Add Required Role Services komutunu verip sihirbazı bir sonraki aşamaya yönlendiriyoruz.

clip_image002

 

Bir sonraki ekranda WSS hakkında verilen kısa bilgileri göreceğiz. İsterseniz Additional Information başlığı altında WSS ile ilgili olarak daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

clip_image003

 

Server türünü seçeceğimiz ekrana geldik. Burada WSS’in stand-alone’mu yoksa bir Server Farm içerisinde mi çalışacağını tanımlamamız gerekiyor. Server Farm aynı SharePoint sitelerini yayımlayan WSS sunucular topluluğudur. Bu seçenek ek yapılandırma ayarları ve SQL Server bağlantısı gerektirmektedir. Biz tek sunucu üzerinde WSS hizmeti vereceğimiz için Stand-alone kurulumu tercih edeceğiz. Bu kurulum türünde veritabanı Windows Internal Database veritabanında tutulacaktır.

clip_image004

 

Bir sonraki ekranda WSS’nin yönetimsel konsolu için kullanılacak dil bilgisini ayarlıyoruz. WSS yönetim sayfasının Türkçe desteği mevcut. Özellikle WSS ile yeni tanışanların yönetim işlevlerini daha kolay gerçekleştirmesini sağlayacağı için bu bölümde Türkçe dil ayarı seçmek daha uygun olacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus, burada yaptığımız dil ayarı daha sonra değiştirilemez. Ancak SharePoint sitesi farklı bir dilde olabilir.

clip_image005

 

Bu etapta WSS Email sunucusu ve hesapları ayarlarını yapacağız. Bu ekranı boş bırakıp devam edebilir ve istersek buradaki ayarları WSS Merkezi Yönetim konsolundan girebilir ya da değiştirebiliriz.

clip_image006

 

WSS’in gerektirdiği bileşenlerin en önemlilerinden bir tanesi tabi ki IIS. WSS hizmeti IIS ile tam bir entegrasyon halindedir ve yaratılan portalı IIS üzerinden host eder. Dolayısıyla IIS hizmeti  de WSS ile beraber kurulmalıdır. Bu aşamada sihirbaz bize Longhorn Server Beta 3 ile beraber gelen IIS 7 sürümünü yüklemek için yardımcı olacak.

clip_image007

 

Bu ekranda IIS hizmetinin hangi özelliklerinin kurulacağını seçeceğiz. Varsayılan ayarları kabul edip devam edebilirsiniz ancak benim ayrıca önerim IIS 6 için olan geriye yönelik uyumluluk hizmetlerini de bu aşamada yüklemenizdir.

clip_image008

 

Kurulum başlamadan önce yapılacak işlemlere dair bir rapor alacağız, burada belirlediğimiz tüm yapılandırmayı görebiliriz. Eğer bir değişiklik yapılması gerekiyorsa burası artık son ekranımız. Herhangi bir değişiklik yapılmayacaksa kurulum başlayabilir.

clip_image009

 

Kurulum başladı ve hem WSS hem de WSS için gerekli olan servislerin kurulumları gerçekleştiriliyor.

clip_image010

 

Kurulum bittikten sonra kurulumla ilgili rapor karşımıza gelecek. Herhangi bir hata ile karşılaşırsak bu ekranda ayrıntılı olarak inceleyebiliriz.

clip_image011

 

Kurulum tamamlandıktan sonra Start—Administrative Tools—SharePoint 3.0 Yönetim Merkezi komutunu vererek Merkezi yönetim konsolunu çağırabiliriz.

clip_image012

 

Yönetim konsolu üzerinde WSS ile ilgili tüm ayarlamalarınızı, tüm yapılnadırmanızı gerçekleştirebilir, gerek belge gerekse de kullanıcı bazlı izin konfigürasyonları yapabilir, WSS ile beraber çalışacak programlarınızı yönetebilir, yeni başlayanlar için giriş sayfasında bulunan dahili yardım makalelerini inceleyebilirsiniz. Yönetim Merkezi konsoluna http://Server_adi/34420 URL’sini kullanarak ulaşabilir, SharePoint sitenize ise http://Server_adi URL’sini kullanarak erişebilirsiniz.

 

 

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>