Anasayfa » Windows 7 Performance Monitor ve Resource Monitor

Makaleyi Paylaş

Windows 7

Windows 7 Performance Monitor ve Resource Monitor

Performance Monitor ile sahip olduğumuz bilgisayarımızın kaynak tüketimini anlık olarak görebilmekteyiz. Performance monitör ile İşletim sisteminin üzerinde oluşan beklenmedik yavaşlamaların nedenini öğrenebilir, hiç ihtiyacımız olmamasına rağmen sistemin kullanmış olduğu kaynakları tespit edebilir ve daha performanslı bir İşletim sistemine sahip olabiliriz.

 

Windows Seven üzerindeki Performance Monitor ile, bilgisayar üzerindeki CPU, Disk, Network ve memory bilgilerini öğrenebilir, Donanım hakkında bilgi sahibi olabilir, sahip olunan donanımın ne kadarını hangi servis yada uygulama tarafından kullanıldığı tespit edilebilir.

 

clip_image002

 

 

 

Windows Seven üzerinde ki Performance Monitor, Windows Seven’ in üzerinde gelen ve ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bir araçtır. Performance Monitor aracına erişebilmek için bilgisayarımız üzerinde sağ tuş, yönet butonuna tıkladığımız zaman Computer Manager üzerinden Performance sekmesi altında erişebilmekteyiz.

 

Performance bolumu altında, sahip olduğumuz bilgisayarın donanımı hakkında bizlere ayrıntılı bilgiler verilmektedir.

Sponsor

 

Bu bilgiler; Bilgisayarımızın ismi, sahip olduğumuz işlemci marka,modeli, RAM oranı ve ne kadarını kullandığımız gibi bir çok bilgiye ulaşabilmekteyiz.

 

Bilgisayarımızın sahip olduğu kaynak tüketimini detaylı olarak öğrenmek istersek eğer Performance bölümünde Open Resource Monitor bölümünü tıklamamız yeterlidir. Ayrıca çalıştır bölümüne resmon.exe yazarak erişmemiz mümkündür.

 

clip_image004

 

Resource Monitor’ u açtığımız zaman bizleri ilk karşılayan bolum Overview bölümüdür. Bu bolum altında İşletim sistemimizin kullanmış olduğu kaynaklara özet olarak bir bakış yapabiliriz.

 

Overview bölümünde görebilecek olduğumuz kaynak tüketimlerini yukarıdaki resimde görebilmektesiniz.

 

Sağ taraftaki bolümde ise grafiksel olarak kaynak tüketimini görebiliyoruz.

 

clip_image006

 

Her  bir kaynak için, detaylı olarak kaynak tüketimlerini incelemek istersek Overview bölümünün yanındaki sekmelerde bulunan her bir kaynağı ayrı ayrı inceleyebilmekteyiz. İlk olarak inceleyecek olduğumuz kaynak CPU bölümüdür.

 

Processes bolumu altında, CPU’ nun kaynaklarını kullanan uygulama ve servisleri görebilmekteyiz. Image bolumu altında, izlemek istediğimiz uygulama ve servisi seçebiliriz. Ve seçmiş olduğumuz bu imageye göre, seçmiş olduğumuz imagenin kullanmış olduğu CPU kaynağını belirleyebiliriz.

 

CPU’ yu kullanan bu imagenin gerçekten bizim kullanmış olduğumuz programa mı ait yoksa İşletim sisteminin kullanmış olduğu bir kaynak  olup – olmadığını belirlemek çok kolaydır. Image’miz seçili durumdayken Associated Handles bölümünü inceleyebiliriz. Associated Handles bolumu altında imagenin, PID Numarasını, File ismini ve Handle Name kısmını inceleyebilir, register yolunu ve değerini tespit edebiliriz.

 

Resource Monitorumuz’ de CPU bölümünü seçtiğimiz için, en sağ tarafta bulunan gösterge ise sadece CPU değerlerini göstermektedir. Bu gösterge altında Toplam CPU kullanımını, sahip olduğumuz CPU Core’lerinin kullanımını ve CPU’ yu kullanan servislerin kullanım oranlarını grafiksel olarak tespit edebiliriz.

 

clip_image008

 

Memory bölümüne geçiş yaptığımız zaman, CPU bölümünde görmüş olduğumuz değerlerin benzerini sahip olduğumuz memory için görebilmekteyiz.

 

Sahip olduğumuz Memory boyutunu, kullanım içindeki memory oranını ve boşta-hazırda bekleyen memory boyutunu görmemiz mümkündür.

 

Image bölümünde kullanılan servis ve uygulama-programları görebilir ve ilgili image bazında bilgi alabilmekteyiz.

 

Sağ tarafta bulunan grafiksel ara yüzde ise Memory kullanımı hakkında grafiksel olarak bilgi alabilmekteyiz.

 

 

 

clip_image010

 

Disk sekmesi bölümüne geçtiğimiz zaman, sahip olduğumuz sabit disk hakkında genel bilgi alabilmekteyiz. Diskimizin boyutunu, ne kadarını kullandığımızı ve hazır bekleyen disk boyutunu görebilmekteyiz.

 

Image bölümünü tıkladığımız zaman güncel kullanılan servis ve uygulamaların Disk kullanım oranlarını görebilir, imagenin saniyede disk üzerinde yazmış ve okumuş olduğu performansını tespit edebiliriz. I/O (ınput/output) bilgisini öğrenebiliriz.

 

Sağ tarafta bulunan grafiksel ara yüzde ise disk kullanımı hakkında grafiksel olarak bilgi alabilmekteyiz.

 

clip_image012

 

Son sekmemiz olan Network bölümünde ise bilgisayarımızın üzerinde tanımlı bulunan Network kartı üzerinden geçen paketler, TCP bağlantılarını ve dinlenilen portları tespit edebiliriz.

 

clip_image014

 

Performance Monitor ile belirli zaman dilimlerini izlememiz de mümkündür. Performance monitör üzerinde belirli kaynakları, belirli zaman dilimleri arasında izleyerek hata tespitinde bulunmamız çok kolaydır.

 

Counters bölümünü kullanım amacımıza bir örnek vermemiz gerekirse, sahip olduğumuz bilgisayar günün belirli zamanlarında çok fazla yavaşlıyor. Bunun nedeni virüs olabileceği gibi, ilgili zaman sularında oluşturulan bir zamanlandırılmış görevde olabilir. Bu yavaşlığın sebebini öğrenebilmek için counter’lar ekleyebilir ve belirli zaman dilimleri arasında istediğimiz kaynak hakkında rapor alabiliriz.

 

clip_image016

 

AddCounter bölümünü seçtikten sonra İzlemek istediğimiz kaynakları belirliyoruz.

 

clip_image018

 

Belirlemiş olduğumuz kaynakları artık izleyebilmekteyiz.

 

Dilersek bu kaynak tüketimini bir MMC konsolu ile kaydedebilir ve networkumuz içinde bulunan diğer server ve client İşletim sistemlerini de izleyebiliriz.

 

Microsoft Windows seven üzerinde bulunan Performance ve Resource monitör makalemizin başında belirttiğimiz gibi ücretsiz bir yazılımdır. 3 Party yazılımlar olarak benzeri bir çok yazılım piyasada ücretli ve ücretsiz olmak üzere bulunmaktadır. Bu yazılımlara örnek olarak Uptime, Belarc Advisor yazılımlarını örnek verebiliriz.

 

Makaleyi Paylaş

1 Yorum

  1. Güzel bir makale olmuş. Teşekkürler.

Cevap bırakın