Anasayfa » Windows 7 Backup Restore

Makaleyi Paylaş

Windows 7

Windows 7 Backup Restore

 Windows Seven son kullanıcı İşletim sistemi olmasına rağmen, Windows server ürün ailelerinde olduğu gibi backuplama aracı bulunmaktadır.


Windows Seven bir son kullanıcı İşletim sistemi olsa bile, her son kullanıcının saklaması gereken özel – kişisel bilgileri bulunmaktadır, bu araçta bu ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilmiştir.


 


Bu makalemizde Windows seven İşletim sistemi üzerinde, sahip olduğumuz verileri yedeklemek ve geri yüklemek özelliklerini inceleyeceğiz.


 


image001


 


Backuplama aracımızdan bahsetmeden önce Windows seven ile birlikte hayatımıza giriş yapan Open Action Center Hakkında bilgi vermek istiyorum.


Open Action Center, Windows seven İşletim sistemimiz üzerinde oluşan hataları veya alınması gereken tedbirleri bizlere bildirmek için geliştirilmiş bir araçtır.


Action Center, bilgisayarımızda oluşan hataları veya almamız gereken tedbirleri bizlere bildirmek üzere geliştirilmiş olup, eylemler oluşmadan önce bizleri uyarmaktadır.


 


image002


 


İşletim sistemimiz üzerinde bir hata veya uyarı oluştuğu zaman Tool bar üzerinde bir bayrak belirmekte ve bizler bu bayrağı tıklayarak İşletim sistemimizin bizlere vermiş olduğu uyarılar hakkında bilgi edinip, tedbirlerimizi oluşturabilmekteyiz.


 


Yukarıda bulunan örnekteki uyarılarda Security kısmında Windows Defender’ in zararlı yazılımları araması konusunda uyarı bulunmaktadır. Bu uyarıyı dikkate alabilir ve Windows Seven İşletim sistemimizi zararlı yazılımlara karşı taratabilir ve koruma altına alabiliriz. Konumuz bu olmadığı için devam ediyorum. Bu bilgiyi vermemdeki amaç, Action Center tarafından alacak olduğumuz uyarılara örnek vermekti. Örnekleyecek olursak eğer, alacak olduğumuz benzer uyarılar uyumsuz yazılım yüklemesi, yanlış driver yüklemesi, Windows firewall durumu, AntiVirus yazılım durumu vb… birçok uyarı ve oluşan hataları görebilir, önlemlerimizi alabiliriz.


 


Bizler konumuz olan Windows Seven backup uyarısını dikkate alacağız.


 


Maintenance bölümünde yer alan backup uyarısında, İşletim sistemi kurulmuş olduğu günden itibaren herhangi bir backup’ ın alınmadığının uyarısı bizlere verilmektedir.


 


Set up backup butonuna basıp, dosyalarımızı yedeklemek üzere sihirbazımızı çalıştırıyoruz.


 


image003


 


Windows seven İşletim sistemimiz üzerinde bulunan dosyalarımızı yedekleye bilmemiz için DVD RW, Cd RW (yazılabilir optik okuyucular) veya harici bir sabit diske ihtiyacımız bulunmaktadır. Windows seven backup aracı İşletim sisteminin yüklenmiş olduğu sabit diske yedek alamamaktadır!


 


Yukarıda F sürücüsü olarak görülen taşınabilir diskimi seçip devam ediyoruz.


 


Eğer sihirbazı çalıştırdıktan sonra taşınabilir diskimi bilgisayarıma takmış olsaydım Refresh butonu ile yeni takmış olduğum taşınabilir diskimi algılatabilir ve seçebilirdim.


 


image004


 


Sihirbazımız İşletim sistemimiz üzerinde barınan hangi dosyalarımızı yedeklemek istediğimizi bize sormaktadır. Buradaki seçeneklerde Let me choose bölümünü seçip devam ediyoruz. Bu seçimi yaparak yedeklenmesini istediğimiz dosyaları bizler seçmiş oluyoruz. Eğer Let Windows choose (recommended) seçimini yapsaydık, İşletim sistemimizin seçmiş olduğu, yani bizlerin belki de ihtiyaç duymadığımız ama İşletim sistemi üzerinde barınan birçok dosyanın da yedeklenmesini isteyecektik.


 


Gereksiz dosyaların yedeklenmesini istemediğimiz için Let me choose seçimini yapıp, ilerliyoruz.


 


image005


 


Yedeklenmesini istemiş olduğumuz dosyaları belirleyip devam ediyoruz.


 


image006


 


Review your backup settings bölümünde seçmiş olduğumuz dosyalar hakkında bizlere bilgi vermektedir.Backuplamanın herhangi bir EFS certificates ile korunmadığının uyarısını bizlere vermektedir.


 


Schedule bölümünde, yukarıda yapılandırmış olduğumuz backup için bir zamanlama, görev ataması yapabiliriz. Schedule bölümünü tıklayıp yukarıdaki görevimizin, belirlemiş olduğumuz zaman dilimlerinde sürekli olarak tekrarlanmasını isteyeceğim.


 


image007


 


Hazırlamış olduğum backup görevinin, her hafta, Pazar günü saat 19:00’ da çalışması gerektiğini belirtiyorum.


 


Burada dikkat etmemiz gereken konu, yedeğin alınmış olduğu taşınabilir diskin, görevin çalışmış olduğu zaman diliminde hazır olması ve aynı sürücü harfine sahip olması gerekmektedir.


 


image008


 


Görev zamanlamasını ayarladıktan sonra, save settings and run backup butonu ile görevimizi kaydedip çalıştırıyoruz.


 


Yukarıda backup görevinin başladığını görebilmekteyiz. View details butonuna basarak backup görevi hakkında özet bilgiye sahip olabiliriz.


 


image009


 


Windows Backup aracının çalıştığını görebilmekteyiz.


 


image010


 


Backup görevimiz tamamlandıktan sonra almış olduğumuz backup’ ın boyutunu, alınmış olduğu tarihi ve bir sonra ki görevin başlayacak olduğu tarihi görebiliyoruz.


 


Restore my files butonu ile backuptan geri dönüş yapabilmekteyiz.


 


image011


 


Almış olduğumuz backup’ ın doğru bir şekilde çalıştığını görebilmek için restore my files form this backup seçimini yapıyoruz.


 


image012


 


Browse for files butonuna basarak, almış olduğumuz backup içinden bir dosya geri döneceğimizi belirtiyorum.


 


image013


 


Almış olduğumuz backup dosyası içeriğini, Windows klasörlerimiz içinde dolaşır gibi görüntüleyebiliyorum. Geri dönmek istediğim dosyayı add files ile seçiyorum.


 


image014


 


Rodc videosunu seçtim ve backup’in doğru çalıştığını test etmek için next ile devam ediyorum.


 


image015


 


Backup’ ı test etmek için restore çalıştırdığım için in the following location butonu ile orjinal lokasyonuna geri dönmemesi gerektiğini belirtiyorum. Backuplarımızı orjinal lokasyonlarına geri dönebileceğimiz gibi istemiş olduğumuz herhangi bir noktaya da geri dönebiliriz.


 


image016


 


Dosyamız belirtmiş olduğumuz noktaya geri yükleniyor.


 


image017


 


Başarılı bir şekilde dosyamıza geri döndük. 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın