Windows Server

Windows Server 2012 Failover Clustering Yenilikler ve Cluster Kurulumu


 


Windows 8 yeni cloud based tablet / PC işletim sistemi.. Windows 8 devoloper edition şu an herkez için kullanıma açık durumda, Windows Server 8 ise şimdilik MSDN aboneleri tarafından indirilebilmektedir. Client tarafta Windows XP’den 7’ye geçme etkisi yaptığı bloglar üzerinde paylaşıldığı şu günlerde en büyük sebebin Metro UI teknolojisinin sunduğu zengin görselliğin gelmiş olması. Windows 8 kurulum ve özelliklerine dair makaleler çözümpark üzerinde yayınlandı. Biz bu makalemizde Windows Server 8 tarafında cluster kurulumuna bakacak, Failover Clustering ile yeni gelen özellikleri paylaşacağız.


Node sayısı Windows 2008 R2 ‘de 16 iken Windows 8 ile 63 noda kadar çıkmakta. Windows Server 8 Hyper-V kümelerinde desteklenen çalışan VM sayısı 4000’e çıkıyor (Windows Server 2008 R2 kümelerinde bu sayı 1000 idi) Bunun yanında Hyper V ile artık adha geniş kullanıma açık özellikler gelmekte bunlarla ilgili makalelerde portal üzerinde paylaşıldı. File Server tarafta deduplication özelliğinin de gelmesi ile kobi seviyesindeki firmaların artık file server gibi çok kullanılan servisin cluster üzerine almaları, sanallaştırmanın getirdiği maliyet avantajları ile kaçınılmaz görülüyor. Microsoft tarafından bildirilen gelecek özeliklere bakacak olursak;


 


image001

 


 


 


Storage Live Migration: Çalışmakta olan sanal makinelerin farklı depolama birimleri arasında kesintisiz aktarımı sağlanıyor. Sınırsız sayıda eş zamanlı Live Migration: Mevcut Hyper-V sunucularda 1 olan eşzamanlı Live Migration sayısı limiti kaldırılıyor, kullanıcı tarafından host başına live migration ve storage live migration limitleri belirlenebiliyor.


No Shared Storage VM Migration: Ortak bir depolama alanını görmeyen sunucular ve clusterlar arasında bile canlı sanal makine aktarımı desteği.


Hyper-V Replica: Farklı veri merkezleri arasında sanal makinelerin asenkron olarak software tabanlı replikasyonuna imkan tanıyan DR teknolojisi.


CSV 2.0 özelliği ile VM yedekleme işlemlerinde Redirected I/O gereksiniminin kalkması.


Virtual HBA: Sanal makineler için sanal Host Bus Adapter desteği.


CSV diskler için Bitlocker encryption le artırılmış güvenlik.


Self Healing CSV: Kesintiye sebep olmadan checkdisk işlemleri yaparak problemlerini giderebilen CSV volumeler.


SMB 2.2 dosya paylaşımlarını Hyper-V clusterlar için ortak depolama alanı olarak kullanabilme ve SMB 2.2 dosya paylaşımları üzerinde sanal makine çalıştırabilme.


Storage Copy Offload: ODX destekli storagelar üzerinde hızlandırılmış VHD(X) kopyalama ve oluşturma özellikleri.       


 


 


Requirement


 


 


Öncelikle demo ortamımız için 2 adet Windows Server 8 kurarak başlıyor ve bu sunucularımızı domaine dâhil ediyoruz. Cluster kurulumları yapabilmek için domain üzerinde 1 adet account açıp bu accountu cluster nodlar üzerinde local admin yapıyoruz. Eğer AD üzerinde computer create etme yetkisi yok ise bu accounta ve nod computer objelerine AD üzerinde computer account oluşturabilmesi için gerekli delegasyonları yapıyoruz.


 


Server Manager


 


Yeni Server Manager ekranı roles ve features ekranlarını tek bir ekranda toplayarak kullanım kolaylığı ve hız elde etmemiz sağlanıyor. Ayrıca Manage ekranlarından Add Server diyerek diğer serverlar üzerinde role, feature yükleme imkânı getirerek merkezi bir yönetim ekranı sağlıyor, dashboard ekranı ile eklemiş olduğumuz sunucuların izlenmesine olanak sağlanmakta.


 


Installation


 


Kurmuş olduğumuz sunucuları (nasıl yapıldığına dair Makaleler çözümpark üzerinde mevcut) domaine dahil ederek üzerlerine failover featurelarını yüklüyoruz. Failover Cluster feature eklemek için Server Manager ekran üzerinde add role diyerek ilerliyoruz.


 


 


image002


 


 


image003


 


 


Burada yine bizim için yeni olan installation type ekranı ile karşılaşıyoruz. Buradaki seçenekler Role based or Feature Based Installation ve Scenario based Installation biz bir feature eklemesi yapacağımız için ilk seçeneği işaretleyip next diyoruz. Diğer seçenek olan Scenario based Installation şu an için sadece domain ortamındaki RDS servislerinin kurulumunda kullanılmaktadır.


 


 


image004


 


 


Server Selection kısmında daha önceden Manage ile oluşturduğumuz bir server pool var ise rol ve featureları bu pool üzerine yada ekranda görüldüğü gibi stand alone sunucumuza yüklemeye başlayabiliriz.


 


Select a Virtual hard disk seçeneği ile herhangi bir vhd üzerine de istediğimiz rol ve featuresları kurulmasına olanak sağlanmıştır.


 


 


image005


 


 


Windows 2008 ‘den bildiğimiz rolleri Server Roles üzerinde görebiliyoruz ve bir sonraki ekran Features bu ekran üzerinde “Failover Clusterin” feature seçilerek kuruluma devam ediyoruz.


 


 


image006


 


 


image007


 


 


Sonraki Confirmation ekranında eğer gerekiyor ise otomatik olarak restart et butonunu seçip sunucu yada server pooldaki sunucuların otomatik olarak restart edilmesini sağlıyoruz. Bundan sonra Installation Progress ile kurulumun durumunu izleyebiliyoruz.


 


 


image008


 


 


image009


 


 


Sonrasında herhangi bir disk sunucusu (fiber disk, iSCSI Target yazilimlari) tarafından nodlara verilen diskleri initialize edip, online duruma getirip, formatlatmayarak cluster kurulumuna hazır hale getiriyoruz.


 


 


image010


 


 


Failover Clustering feature kurulumundan sonraki adımlar Windows 2008 üzerindekine benzer olup aynı işlemler ile Cluster kurulumuna devam edeceğiz.


 


 


image011


 


 


image012


 


 


image013


 


 


Nodların eklenmesi akabinde bizden Failover Clustering kurulumuna hazır olup olmadığımızın kontrol edilmesi için Validation ekranı gelmekte bu aşamada ilk seçenek ile yeni kurulacak bir cluster ortamında tüm testlerin yapılmasını sağlıyoruz. Fakat mevcutta bir clusterımız var ve kesintiye tahammülümüz yok ise No diyerek bizim seçeceğimiz özellikleri validate olmasını istiyor disklerin validationdan geçmemesi için diskleri listeden çıkararak validation dışında bırakılmasını sağlamak gerekiyor aksi takdirde diskler offline onlide duruma geçerek servis kesintisine sebep olacaktır.


 


 


image014


 


 


image015


 


 


image016


 


 


image017


 


 


image018


 


 


image019


 


 


image020


 


 


image021


 


 


Cluster kurulumu tamamlandı. Bundan sonrası için Failover Cluster tıklayarak console ekranı üzerinden çalışmaya başlayabiliriz.


 


Roles


 


Kurulum bittikten sonra bazı ekranlarda değişiklikler göze çarpmakta örnek olarak W2k8 Cluster ortamında service yüklemek istediğimizde sunucu üzerine gelip sağ tıklayarak “Configure service and application” menusunun yerine Roles menusunu görüyoruz artık bu menu üzerinden eskiden service ya da application olarak adlandırılan hizmetleri Role olarak cluster üzerine konumlandırıyoruz.


 


 


image022


 


 


image023


 


 


Hardware Summary View


 


Bir diğer görünümde cluster node üzerine geldiğinizde o node üzerinde olan rolleri aktif olarak görünmesi aynı nod üzerinde sağ tıkladığınızda Hardware Summary View diyerek o node hakkında ayrıntılı bilgi veren ekranın gelmesi sağlanmakta. O nod ile ilgili eventları görmek isterseniz sağ click ile show critical events demek yeterli olmakta.


 


 


image024


 


 


Pause / Resume


 


Node üzerinde pause işlemi yapmak istediğimizde drain role gibi bir özellik görüyoruz. Pause işlemini Cluster Nodlarımıza yama geçişi esnasında kullanıyor idik. Örnekleyecek olursak pasif node üzerinde bir yama güncellemesi yapıyorsunuz bu esnada aktif node üzerinde bir sıkıntı oldu ve sistem normal olarak pasif node üzerine geçmek istedi bu durumda bazı meta datalar değişikliğe uğramasından dolayı cluster üzerinde host edilen uygulamanın corrupt olmasına kadar gidebilecek bir riskin önüne geçebilme adına kullandığımız bir seçenek idi. Bu seçenek içerisinde Windows Server 8 ile Pause ->Drain Role / Do Not Drain Role ve Resume -> Failback Roles / Do Not Failback Roles seçeneklerini görmekteyiz. Peki, nedir bu drain role diye baktığımızda aktif olan node üzerinde pause işlemi yapmak istediğimizde çıkan drain role aktif node üzerindeki rollerin diğer node üzerine move edilmesi veya diğer seçenek ile move edilmeden pause edilmesi anlamına gelmektedir. Yine aynı şekilde pause olan node resume edilmek istendiğinde sistem failback seçeneği ile daha önceden move edilmiş rolün tekrardan bu node üzerine taşınması yada diğer seçenek ile taşınmaması anlamına gelmektedir.


 


 


image025


 


 


image026


 


 


Create Emty Role & Disk Signature


 


Herhangi bir role yüklemeden önce boş bir role ekliyoruz ve bu role içerisine available disklerimizden ekliyoruz. Burada sunucudan available bir diski cluster ortamına verme esnasında disk signaturelarına ait bilgilerinde ekran üzerinden verildiği görülmektedir.


 


 


image027


 


 


image028


 


 


Oluşturduğumuz emty role nodlar arasında sağlıklı taşındığını gördükten sonra cluster üzerine File,Print,SQL vb. rolleri yükleyerek high available çalışır duruma gelmiş olacağız.


 


Cluster üzerinde yapacağımız yeni aksiyonlar diğer makalelerde görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.