Anasayfa » Windows Server 2008R2 üzerine Oracle 11GR2 Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Oracle

Windows Server 2008R2 üzerine Oracle 11GR2 Kurulumu

Bu makalemizde Oracle 11gR2’nin Windows Server 2008R2 işletim sistemi üzerine kurulum işlemlerini göreceğiz. Oracle 11gR2 ile gelen yenilikler aşağıdaki gibi gözümüze çarpmaktadır.

 

Automatic Block Repair: Bu özellik sayesinde block corruption işi otomatikleştirilmiş oluyor.

 

Duplicate Without Connection to Target Database: Target database bağlanmadan catalog yada aux database bağlanarak duplicate özelliği.

 

Enhanced Tablespace Point-In-Time Recovery (TSPITR): Geliştirilmiş tablespace point in time recovery. Drop edilmiş bir tablespace bile recover edebiliyoruz. Aynı tablespace birçok defa recover edebilme imkanı bu özellik sayesinde gelmiştir.


 

Diğer gelen yeni özellikler için, http://docs.oracle.com/cd/E11882_01/server.112/e10881/chapter1.htm linteki dökümanı inceleyebilirsiniz.

 

Öncelikle oracle sitesindeki kuracağımız versiyonunu download ediyoruz. http://www.oracle.com/technetwork/database/enterprise-edition/downloads/112010-win64soft-094461.html Download için oracle sitesinde bir account oluşturmalısınız.

 

Kurulum işlemine Intel Core2 cpu, 1,5 GB Ram, regional settings ayarlarım english ve local administrator yetkisi ile birlikte başlıyoruz. Setup.exe’ye çift tıkladığınızda ve biraz beklediğinizde karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmektedir.

 

 

image001

 

 

Email adresinizi ve oracle security updateleri indirebilmek ve bunlardan haberdar olabilmek için oracle support şifrenizi isteyen ekran bizi karşılamaktadır. Bu kısımdaki bilgileri daha sonrada girebilmektesiniz. Ben boş bırakıp next tuşu ile ilerliyorum.

 

 

image002

 

 

Boş bıraktığımıza dair bir uyarı mesajı gelmektedir. Bu kısmı geçebilmek için Yes ve sonrasında Next tuşuna tıklayarak ilerleyebilmektesiniz.

 

 

image003

 

 

Gelen ekranda karşımıza 3 adet seçenek çıkmaktadır.

 

Create and configure a database: Yeni veritabanı oluşturmaya ve rdbms software kurulumunu yapar. Rdbms nedir peki? Yüksek datalara hızlı şekilde erişim sağlayan ve güvenli şekildiği tutulduğu platformdur.

 

Install database software only: Sadece Rdbms software kurulumunu yapar.

 

Upgrade an existing database : Varolan database upgrade işlemi için kullanılmaktadır.

 

Biz ilk defa kurulum işlemi yaptığımız için, birinci seçenği işaretleyip devam ediyoruz.

 

 

image004

 

 

Hangi sınıf üzerine kurulum işlemi yaptığımızı belirtmeliyiz.

 

Desktop Class: Kişisel desktop pc ya da notebooka kurulum yapıyorsanız bunu seçmelisiniz.

 

Server Class: Server işletim sistemi üzerine kurulum yapıyorsanız bunu seçmelisiniz.

 

İki seçenek arasında konfigürasyon farklılığı bulunmakatadır. Biz server class seçeneğini seçip ilerliyoruz.

 

 

image005

 

 

Database kurulum tipini seçtiğimiz kısım karşımaza gelmekte.

 

Single instance database installation: Tek bir database kurulumu yapacaksanız seçeceğiniz adım.

 

Real Application Clusters database installation: RAC kurulumu yapacaksak seçeceğimiz kısım.

 

RAC kurulumu yapmadığımız için, Single instance database installation seçeneği ile ilerliyoruz.

 

 

image006

 

 

DB versiyonu, lokasyonunu, Global Database Name, password işlemlerini kendim belirlemek için advanced install kısmını seçip ilerliyorum. Siz dilerseniz, typical seçeneği ile de ilerleyebilirsiniz. İlgili seçeneği işaretleyip, next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

 

image007

 

 

Kurulum dilini seçip, bir sonraki adıma ilerliyoruz.

 

 

image008

 

 

Bu adımda kurulum için seçebileceğiniz versiyon tipleri bulunmaktadır. Seçmiş olduğunuz versiyona göre select options kısmından ek componentleri kurabilmektesiniz. Enterprise Edition seçeneğini işaretleyip, bir sonraki adıma geçiyorum.

 

 

image009

 

 

Bu adımda Oracle kurulum dosyalarının ve base dosyalarının ( tns gibi ) nereye atılacağı kısmı seçip, next ile ilerliyoruz.

 

 

image010

 

 

Oluşturacağımız veritabanının ne amaçla kullanılacağını bu kısımda seçmeliyiz.

 

General Purpose / Transaction Processing: OLTP veritabanı kurulumu için seçilecek kısım. Oltp, database içindeki verilerin, birçok kişi tarafından kullanılabilmesidir. Giriş, silme, güncelleme vb. İşlemlerin aynı anda yapılması. Ayrıca oltp veritabanı içindeki verileri düzenlemekle birlikte, db hızınında artırılmasını sağlar.

 

Data Warehousing: Veri ambarı tarzından bir database kurulumu için kullanılır.

 

Biz birinci seçeneğini işaretliyerek, next ile ilerliyoruz.

 

 

image011

 

 

Oluşturacağımız database adını ve SID bilgilerini gireceğimiz bölümdür. Bu bilgilerin ikisini de aynı yazabileceğiniz gibi, farklı da yazabilirsiniz. Next ile bir sonraki adıma ilerliyoruz.

 

 

image012

 

 

Memory tabında, Enable Automatic Memory Management seçeneğini işaretleyerek, otomatik bellek yönetimini açıyoruz. Bunun faydası kaynağı (ram) daha etkili, verimli ve yeterli kullanması için seçmemiz gerekmektedir.

Diğer önemli kısım ise Charecter sets tabıdır.

 

 

image013

 

 

Kullanacağınız karakter setini seçmelisiniz. Bunun önemi database’e sorgu gönderirken önem taşımaktadır. Oracle’da TR karakterlerin okunup yazılabilmesi için yukarıdaki gibi seçip ilerliyoruz.

 

Eğer bu seçeneği seçmeyi unuttuysanız daha sonra database’e bağlanarak aşağıdaki komutlarla değişimi yapabilirsiniz.

 

CONNECT / AS SYSDBA
SHUTDOWN IMMEDIATE
STARTUP MOUNT;
ALTER SYSTEM ENABLE RESTRICTED SESSION;
ALTER SYSTEM SET JOB_QUEUE_PROCESSES=0;
ALTER SYSTEM SET aq_tm_processes=0;
ALTER DATABASE OPEN;
UPDATE sys.props$ SET VALUE$=’TURKISH_TURKEY.WE8ISO8859P9′
WHERE name=’NLS_CHARACTERSET’;
COMMIT;
SHUTDOWN IMMEDIATE;
STARTUP;

 

 

image014

 

 

Database control tarafında e-mail ile bilgilendirilme işlemini yaptığımız kısımdır. Eğer smtp serverınız varsa, bu bilgileri girerek yapılandırabilirsiniz. Ben e-mail bilgilendirmesi istemediğim için next ile ilerliyorum.

 

 

image015

 

 

Bu kısımda database dosyalarımızın lokasyonunu ve file system kullanacağımızı seçerek ilerliyoruz. ASM ile ilgili portalımızda makaleler bulunmaktadır. ASM kısmını bu makalede işlemeyeceğiz.

 

 

image016

 

 

Database backup ayarlarının yapılacağı kısımdır. Kurulum işleminden sonra da backup ayarlarını yapabilmekteyiz.

 

 

image017

 

 

Database kurulumu sonrası yönetim için gelecek olana SYS, SYSTEM, SYSMAN ve DBSNMP kullanıcıları için şifre belirleyeceğimiz kısımdır. Bu kullanıcılara tek tek şifre tanımlayabileceğiniz gibi, tek bir şifrede atayabilmektesiniz. Ben unutmamak adına hepsine tek bir şifre atayıp, next ile ilerliyorum.

 

 

image018

 

 

Bu adıma kadar seçmiş olduğumuz seçenekleri burada bize rapor olarak vermektedir. File olarak kaydedebilmekteyiz. Finish tıkladığımızda kurulum işlemi başlayacaktır.

 

 

image019

 

 

Bu adıma kara seçtiğimiz ayarlar ile birlikte database oluşturma işlemi başlamış bulunmaktadır. Bu işlem kurulum yapacağınız kayaklara göre değişim göstermektedir.

 

 

image020

 

 

Database oluşturma işleminin sonuna doğru ulaşmaktayız.

 

 

image021

 

 

Database oluşturulma işleminin bittiğini bağlantı url kısmını bize göstermektedir. Şifre yönetimini yapabileceğimiz son adım, biz tüm kullanıcılara aynı şifreyi atağımızdan ok ile devam ediyorum.

 

 

image022

 

 

Web tarafından database’e ulaşabilmek için URL’i bize vermektedir. Bunu isterseniz unutmamak adına bir kenara not edebilirsiniz. Artık kurulum ve database oluşturma işlemi tamamlandı. Close seçeneği ile işlemi bitiriyorum.

 

Database Connection Test İşlemlerini Yapalım.

 

1.       İlk olarak komut satırı ile bağlantıyı test edelim. Aşağıda database ile bağlantı işleminin başarılı şekilde sağlandığını görebilmekteyiz.

 

 

 

image023

 

 

2.       Web tarafından URL ile birlikte bağlanalım.

 

 

image024

 

 

Kurulum esnasında kullanıcıya atadığımız şifre ile giriş yapalım.

 

 

image025

 

 

Web üzerinden de database’in management paneline ulaşabildiğimiz görebilmekteyiz.

 

Bir başka makalede görüşmek üzere. Faydalı olması dileğiyle.

 

Kaynak: http://www.oracle.com

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>