Blog

Windows Server 2008 ve 2008 R2 için Destek Süresi 14 Ocak 2020 Tarihinde Sonra Eriyor

Her geçen gün yeni bir teknoloji ile karşılaştığımız şu günlerde işlerim sistemleri için durum çok farklı değil. Sadece bilişim alanında değil, sağlık, ulaşım, iletişim derken her alanda geçmişe göre çok daha hızlı bir büyüme ve gelişme söz konusu. İşletim sistemi tarafında da Microsoft başta olmak üzere diğer üreticiler aslında bu iş ihtiyaçlarını karşılayacak yeni nesil işletim sistemleri çıkarmaktadırlar.

Öncelikle bilgi sistemleri çalışanları, yöneticileri olarak çalıştığımız şirketlere karşı bir takım sorumluluklarımız var. Bunların içerisinde kesintisiz hizmet sunmak, maliyet avantajı sağlayacak projeler yapmak, rekabet avantajı için bilişimin gücünü kullanmak, güvenlik bir şekilde şirketin veri bütünlüğünü sağlamak, olası felaketlere hazır olmak derken pek çok işimizin olduğunu bir kez daha görüyoruz. Peki bu kadar sorumluluğun arasında bu değişim bizi nasıl etkiliyor?

Tabi ki büyük küçük hemen hemen her şirkette her yıl pek çok proje yapılmasına karşın istemci veya sunucu tarafındaki işletim sistemi yenileme projeleri daha nadir yapılır. Kimi zaman iki yılda, kimi zaman üç veya şirketin teknoloji yaşına göre 5 yılda bir yapılabilir. İstemci geçişleri daha kolay olsa da sunucu sistemleri ne yazık ki özellikle üzerindeki uygulamaların yeni nesil işletim sistemi desteğinin olmaması veya kolay bir şekilde güncellenmemesi nedeni ile daha zordur.

Peki bu durumda ne yapmalıyız? Aslında yapılacak iş çok basit. Kullandığımız ürünlerin envanterini çıkarıp her anlamda onları güncel tutmaya çalışmalıyız. Anti Virüs, Backup, PDF okuyucu, replikasyon yazılımı, sanallaştırma katmanı derken en önemli bileşenlerden birisi OS. Sorun ise bunu genelde en sona bırakıyoruz. Şimdi şunu duyar gibiyim, “hala 2003, XP kullanan şirketler var, 2008 bunun yanında çok lüks değil mi?” Aslında bu sorunun cevabı sizde. Ne yazık ki 2003 kullanan müşterilerin bazıları ile yollarımız kesişiyor ve ne kadar sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını çok yakından takip edebiliyorum. Bir kere güncelleme yok, her türlü zafiyete maruz kalıyorlar. Olabildiğince sistemleri izole etmeye çalışıyorlar, sorun olduğunda üretici desteği yok, mutlaka bizim gibi 2003 görmüş geçirmiş danışmanlarla çalışmak zorundalar ki genelde bizden çok yok, özetle aslında onu yaşatmak için harcadıkları efor güncelleme eforundan fazla. Veya yıllarca lisans para vermeyen firmalar aslında yıllarca yapmadığı o yatırımları birden ve çok daha fazlasını yapmak zorunda olduklarını görüyorlar. Bu nedenle en temizi 14 Ocak 2020 tarihine şurada sayılı günler kala OS güncelleme planlarına başlamanız olacaktır. En azından member sunucular yetişmiyor olsa bile DC, DHCP, DNS, SCCM, SCOM, Exchange ve benzeri kritik alt yapı servislerine hizmet veren işletim sistemleri için geçiş planlarınız hazır olmalı.

Peki geçmezsek ne olur? Aslında en temel sorun yeni güncelleme olmayacağı için büyük bir risk almış olursunuz. Eğer şirketiniz bu konuda risk alabiliyor ise tabi ki sizinde risk almanız gayet normal. Ancak unutmayın bir şirket patronu, sahibi ya da üst seviye bir yönetici bu döngüyü bilmiyor olabilir. Yani bir sorun olduğunda bir danışman onlara rapor olarak “üretici tarafından desteklenmeyen ürünleri şirket ortamında kullanıyorsunuz” dediğinde siz zor durumda kalabilirsiniz. Bu nedenle en temizi bu durumu en azından benim yazımı referans göstererek bile paylaşırsanız sorumluluğu üzerinizden atmanız olursunuz.

Peki geniş senaryoları nasıl olmalı?

Eğer imkanınız var ise DC, Exchange gibi sistemleri yeniden kurmanız en temiz geçiş seçenekleridir. In-place upgrade dediğimiz yöntem ise biraz risklidir. Çünkü OS dışında OS üzerinde çalışan her uygulamanın da yeni nesil OS ile sorunsuz çalışacağından emin olmanız gerekir, aksi halde mavi ekran hataları başta uygulamalarınız çalışmayacaktır.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/upgrade/upgrade-2008r2-to-2012r2

Bu nedenle piyasa da kabul görmüş yöntem, ilgili servis için yeni nesil bir OS kurmak, üstüne servisi kurmak ve yapılandırma ayarlarını taşımak veya yeniden yapılandırmaktır.

Peki başka alternatif var mı? Yani sistemler çok kritik ve kesintiye açık değil, üzerindeki uygulama desteği yok veya proje henüz başlamadı veya uzun sürdü, bu durumda ücretini ödeyerek Extended Security Updates (ESU) hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Sorunsuz günler diliyorum.

Daha fazla bilgi için

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/get-started/modernize-windows-server-2008

https://support.microsoft.com/en-us/help/4456235/end-of-support-for-windows-server-2008-and-windows-server-2008-r2

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.