Anasayfa » Windows Server 2008 TS RemoteAPP ( Sunum Sanallaştırma )

Makaleyi Paylaş

Windows Server

Windows Server 2008 TS RemoteAPP ( Sunum Sanallaştırma )

Sanallaştırma. Geleceğin teknolojisi. Sektörde ki firmaların hepsinin gözbebeği olup, BT bütçelerinde ki kısıtlı bütcenin, yeni sürümlerin gelişi ile birlikte sahip olunan donanımların yetersiz kalmasından kaynaklanan sebeplerin önüne geçmek için tercih edilen bir teknolojidir.

Sanallaştırmanın bir çok çeşidi olup ilk öne çıkan teknolojiler Server Sanallaştırma, Client sanallaştırma, Uygulama sanallaştırma olarak bilinenlerdir.

Microsoft firması sektörde ki bu açığı iyi bilip yeni nesil server ailesi ve istemci ürünlerinde Hyper-V, Microsoft SoftGrid® Application Virtualization, Terminal Server Remote APP ile ilk lere imzasını atmıştır.

Terminal Server Remote APP sanallaştırma açısından gerek Microsoft için gerekse sektör için bir başka devrim niteliğin de ki uygulamadır. RemoteAPP uygulaması Server işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamaların Sunum katmanın da veya kullanıcı arabiriminde ayırma becerisidir.


Terminal Services RemoteAPP’ de sunum sanallaştırma özellikleri , uygulamaları client tarafına yuklemeksizin merkeze erişmesini ve çalışmalarını sürdürmesini hedef almaktadır.

Terminal Serverin bilinen özelliğine göre Remote APP uygulamasında kullanıcımız Terminal Server üzerinde bire bir login olmuyor, TS WEB Access arayüzünden çalışmak istediği uygulamayı açarak sadece ama sadece çalışmış olduğu exe nin kullanmış olduğu Kb,MB cinsi kadar server kaynaklarını kullanmaktadır.

Daha önce ki Terminal Server uygulamalarında ön görülen, Terminal Server’a bağlanacak her kullanıcı için ön görülen 32 MB lık RAM ihtiyacı bu uygulama ile tarih oluyor diyebiliriz. Kullanıcımız Uygulamayı kapattığı zaman , kullanıcımızın bağlantısı-session’u , Terminal Server üzerinden düşer ve Server üzerinde ki kaynaklar, yeni uygulamalar için hazır durum da beklemeye geçmektedir.

Eski Terminal Serverimizda bilinen en büyük kullanıcı hatası, kullanıcı Terminal Servera uzaktan bağlanıp, işlemlerini bitirdikten sonra log-of butonu ile çıkmaktansa, işlemi bittikten sonra bağlantı çubuğunun üzerinde ki çarpıdan kapatarak bağlantılarını kopartmaları Terminal Serverda ayrılmış olunan kaynakların halan daha işlemi bitiren kullanıcılara ait olması ve bunun neticesinde çok kullanıcılı bir networkde zaman zaman Terminal Serverin yeterli olmasına rağmen yetersiz kalmasına kadar sebeb vermekteydi.

RemoteAPP ile bu sorunda ortadan kalkıyor. Çünkü uygulama kapatıldığı zaman sesion da otomatik olarak kapatılıyor.

RemoteAPP uygulaması Windows Server 2008 tarafında hazır olmasına karşın Client Rarafında bir takım ihtiyaçları bulunmaktadır. Windows 2008 Terminal Services’in  RemoteApp ve Web Acces uygulamasını kullanmak için client bilgisayar tarafında sahip olmamız gereken yazılım Remote Desktop Connection (RDC) 6.0 veya 6.1 olup bu tool aşağıda belirtmiş olduğumuz işletim sistemlerinde ve SP lerinde hazır olarak gelecektir.

  • Windows Server 2008
  • Windows Vista with Service Pack 1 (SP1)
  • Windows XP with Service Pack 3 (SP3) Beta
  • Windows XP with SP3 Release Candidate (RC)

image001

Terminal Server RemoteAPP ile teknolojisi ile kullanıcılarımızın kullanıma hazır hale getirecek olduğumuz, sanallaştırma yapacağımız uygulamalar Terminal Serverimiz üzerinde hazır durumda. Uygulamalarımızı Terminal Server üzerinde Program and Features bölümünden görebilmekteyiz.

image002

RemoteAPP uygulaması için ihtiyaç duyulan TS Web Access serverimiza yuklu durumda değildir. Server Manager içinde TS Role Services bölümüne gelip Add Role Services bölümünü tıklıyoruz.

image003

Role Services bölümünde TS Web Access bölümünü seçmemiz ile birlikte, eğer serverimiz üzerinde IIS uygulaması yuklu değilse ihtiyaç duyduğu componentleri yuklemek için otomatik olarak bir ekran çıkartmakta olup, bu component’ lerinin TS Web Access için ihtiyaç duyacağını bizlere belirtmektedir. İhtiyaç duyulan componentlerin yuklenmesi için Add Required Role Services butonunu tıklıyoruz ve kurulum için next butonu ile devam ediyoruz.

image004

Web Server (IIS) bölümünde IIS server ile ilgili bilgiler verip serverimiza yuklenecek olan componentlerin bilgisini bizlere vermektedir. (Windows Server 2008 ile birlikte IIS 7.0 hayatdadır.)

image005

Role Services bölümünde yuklenecek componentler için detay görebilmekteyiz.

image006

Confirmation bölümünde yapmış olduğumuz yapılandırma ile ilgili bizlere bilgi vermekte olup TS Web Access bölümünde uygulamalarımıza nasıl erişeceğimiz konusunda bilgi vermektedir. http://sunucu_ismi/ts yolu ile uygulamalarımızı çalıştırabileceğimizi görebilmekteyiz.

Install butonu ile uygulamalarımızı yukluyoruz.

image007

Result bölümünde uygulamamızın başarılı bir şekilde yuklendiğini görebilmekteyiz.

image008

Role Services bölümünde artık TS Web Access inda yuklu olduğunu görebiliyoruz.

image009

Server Manager \ Terminal Services bölümünde Remote APP Programs larına baktığımız da hiç bir uygulamanın seçili olmadığını görebilmekteyiz.

image010

Kullanıcılarımızın kullanabilmeleri için gerekli olan programları, uygulamaları hazır duruma getirebilmek için Server Manager \ Terminal Services\ TS RemoteAPP Manager bölümünde sağ tuşa basarak Add Remote APP Programs bölümünü seçiyoruz.

image011

Remote APP için hoş geldiniz sihirbazı.

image012

Kullanıcılarımızın kullanımı için hazır edecek olduğumuz uygulamaları listeden seçip Next butonu ile devam ediyoruz.

image013

Seçmiş olduğumuz uygulamalar hakkında bizlere gerekli bilgileri vermekte olup, programların yollarını (Path), barınmış oldukları yerlere bizlere söylemektedir. Seçmiş olduğumuz programları kullanıcılarımızın kullanabilmeleri için ilgili yolda  en az READ hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Finish butonuna bastığımız zaman sihirbazımız son bulmaktadır.

image014

TS RemoteAPP Manager ekranında kullanıma hazır duruma getirdiğimiz programları görebilmekteyiz.

Actions bölümünde ise bu bölüme program ekleyebilir, mevcut programları silebilir veya TS Web Access bölümünde gözükmesini sağlayabilir veya gözükmemesini sağlayabiliriz. Seçtiğimiz Uygulamalarımızı msi paketi haline getirip  policy yolu ile kullanıcılarımızın kullanıma hazır hale getirmelerini otomatikleştirebiliriz.

image015

Programlarımızı yukledikten sonra http://sunucuismi&ıpadresi/ts yolu ile uygulamalarımıza WEB üzerinden erişip kimliğimizi doğrulatıyoruz.

image016

RemoteAPP Programs larına eklemiş olduğumuz programlarımzı WEB arayüzümüzde kullanıcılarımız için hazır durumda.

image017

Microsoft Office Excel 2007 programını tıkladığımız zaman RemoteAPP uygulamasının başladığını görebilmekteyiz.

image018

Bağlanılacak olan bilgisayar hesabını görebilmekteyiz.

Bağlantı sırasında hangi yerel kaynakların götürülmesi gerektiğini seçebiliyoruz.

image019

Bağlantı sağlandıktan sonra kullanıcı kimliğimizi doğrulatıyoruz.

image020

Görüldüğü üzere uygulamamız TS RemoteAPP teknolojisi ile sanallaşmış olarak kullanımımız için hazır durumda.

image021

Terminal serverimiz üzerinde Windows Task Manager içinde Processes bölümünde Serverimizin kaynaklarından ne kadar kullandığını görebilmekteyiz.

Makalemizin başında da belirttiğim gibi kullanıcı başına ayrılmış bir kaynak olmayıp, çalışan uygulama için Serverimiz kaynaklarını paylaştırmaktadır.

image022

Kullanıcımız uygulama üzerinde herhangi bir işlem yapmadığı zaman uygulamamız, kullanıcımız tekrardan kimliğini doğrulatana kadar askıda beklemektedir.

Fatih KARAALİOĞLU

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>