Windows Server

Windows Server 2008 Active Directory Kaldırma İşlemi

Windows Server 2008 Active Directory Kaldırma İşlemi

 

 

Bildiğimiz gibi Active Directory kurulum sihirbazı Windows Server işletim sistemleri üzerindeki Active Directory servisini kurma ve kaldırma işlemlerinin her ikisini de gerçekleştirebilmektedir. Active Directory kaldırma esnasında etki alanı denetleyicisi üzerinde uygulama dizininde bulunan bütün bölümler listelenmektedir. Eğer bu uygulamalar Active Directory servisinden başka bir uygulama tarafından oluşturulmuşsa ilk önce o uygulamanın kendi aracını kullanarak kaldırmayı dener yine de uygulama kaldırılamazsa Active Directory kaldırma sihirbazı bu işlemi gerçekleştirebilir.

 

 

Active Directory sihirbazı ile Active Directory kaldırma işlemini gerçekleştirirsek eğer yine bu servis tarafından oluşturulmuş olan DomainDNSZones uygulama dizini bölümleri tamamen kaldırılır. Ayrıca Active Directory ile bütünleşik DNS Zone’ları var ise onlar da tamamen kaldırılır.

 

 

Active Directory Servisini kaldırmak için Enterprise Admins grubuna üye olmak gerekir.

 

 

Kaldırma işlemine başlayabiliriz.

 

 

clip_image001

 

 

Dcpromo komutumuzu çalıştırıyoruz.

 

 

clip_image002

 

 

Bir sonraki aşamada karşımıza yukarıdaki kurulum sihirbazına hoşgeldiniz bilgi penceresi gelmektedir. Bu kısımda NEXT diyerek kaldırma işlemimize devam ediyoruz.

 

 

clip_image003

 

 

Kaldırma işlemini yapmakta olduğumuz sunucunun bir Global Catalog sunucusu olduğunu bize bir mesaj ile bildirmektedir. OK diyoruz ve NEXT ile işlemimize devam ediyoruz.

 

 

clip_image004

 

 

Kaldırmakta olduğumuz sunucu ağ sistem

 

 

 

 

imizdeki son etki alanı denetleyicisidir.  Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi bu sunucunun son etki alanı denetleyicisi olduğunu belirtiyoruz. Eğer kaldırmakta olduğumuz sunucu son etki alanı denetleyicisi olamasaydı o zaman bu kutuyu boş bırakım geçecektik.

 

 

clip_image005

 

 

Bir sonraki adımda ise makalemizin başında da bahsetmiş olduğumuz uygulamalarla ve DNS yapısıyla ilgili kısım gelmektedir. Burada şekilde de görüldüğü gibi DomainDNSZones bilgileri vardır. Burada bir Refresh yapıp daha sonra da NEXT ile devam edebiliriz.

 

 

clip_image006

 

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi silme işlemi ile ilgli doğrumalanın yapılması istenmektedir. Onayımızı veriyoruz ve NEXT diyoruz.

 

 

clip_image007

 

 

DNS Delegasyonu ile ilgili silme işleminin gerçekleşebilmesi için onay verilmesi.

 

 

clip_image008

 

 

DNS Delegasyonu ile ilgili yetki tanımlamasının yapılması. Administrator hesabı ile bu işlemi yapabiliriz.

 

 

clip_image009

 

 

Bir sonraki aşamada ise Active Directory servisi sunucudan tamamen kaldırıldığında basit bir istemci bilgisayar gibi hareket edeceğinden yerel yönetici hesabı için bir şifre tanımalamasını yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi tanımlıyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

clip_image010

 

 

Active Directory servisinin kaldırılması ile ilgli özet bilgileri yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi karşımızdadır. Eğer bir yanlışlık yoksa ve hala kaldırmaktan vazgeçmediysek NEXT ile işleme devam edebiliriz.

 

 

clip_image011

 

 

Kaldırma işlemimiz başladı.

 

 

clip_image011

 

 

Kaldırma işlemimiz şekilde görüldüğü gibi devam etmektedir.

 

 

clip_image012

 

 

Kaldırma işlemimiz tamamlandı ve Finish ile sihirbazımızı kapatabiliriz.

 

 

clip_image013

 

 

Sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

 

 

clip_image014

 

 

DNS servisimize baktığımızda etki alanımızla ve etki alanı denetleyicimizle ilgili hiçbir kayıtın kalmadığını yukarıdaki şekilde görmekteyiz.

 

 

Böylelikle Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinde yapılandırmış olduğumuz Active Directory Directory Service (AD DS) kaldırma işlemini de başarıyla gerçekleştirdik.

 

 

Kaynaklar:

 

 

http://technet2.microsoft.com/WindowsServer2008/en/library/899ca439-1742-4522-b994-fbcc403926a21033.mspx

 

 

 

 

  

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.