Anasayfa » Windows İşletim Sistemlerinde Oracle 10g Kurulumu

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Windows İşletim Sistemlerinde Oracle 10g Kurulumu

Windows İşletim Sistemlerinde  Oracle 10g Kurulumu

 

Makalemizde, son dönemlerde Oracle veritabanının Windows işletim sistemleri üzerinde en fazla kurulan versiyonlarından biri olan 10g kurulumunu ve yarattığımız şemanın Türkçeleştirilmesini  inceleyeceğiz. Sağlıklı bir kurulum için gereken minimum donanım ihtiyaçları aşağıda belirtilmiştir :

 

·         Intel Core(TM)2 6400, 2,13Ghz CPU

 

·         1 GB ve üstü RAM


 

·         2 GB Boş Disk Alanı

 

Ayrıca, Oracle kurulumunun başarıyla sonuçlanması için aşağıdaki ön koşullara dikkat ediniz :

 

·         Kurulumu yapan kullanıcı Local Administrator yetkisine sahip olmalı;

 

image001

 


 

·         Kurulum yapılan bilgisayar  sabit IP ile yapılandırılmalı;

 

image002

 

·         Regional Settings ayarları İngilizce olmalı;

 

image003

 

Oracle, zorunlu olmadıkça C sürücünüze, yani Windows’un kurulu olduğu sürücüye kurulmamalıdır. Bu, sonradan sisteminizle ilgili çıkacak kritik durumlarda verilerinizi kaybetmemeniz açısından önemlidir. Bu bilgiyi de verdiğimize göre, artık kurulumumuza geçebiliriz.

 

Kurulum ve Konfigürasyon

 

1-      Oracle Database 10g kurulum cdmizi bilgisayarımıza taktıktan sonra, ekranımızda kurulum sihirbazı açılır. Install/Deinstall Product Products menüsüne tıklayarak kurulumu başlatalım.

 

image004

 

2-      Select Installation Method ekranımızda, Basic Installation ve Advanced Installation olmak üzere iki tane kurulum şekli karşımıza çıkıyor. İkinci ekran görüntümüzde gördüğümüz üzere Oracle kurulumu, varsayılan olarak Basic Installation işaretli gelir ve yine varsayılan dizin olarak “C:\oracle\product\10.2.0\db_1\ “ klasörünü veritabanımızın yeri olarak belirler. Biz bu aşamayı olduğu gibi bırakırsak, ORCL adında default bir şema oluşacak, karakter seti İngilizce olacaktır. Bizim kurulumdaki amacımız, kurulum adımlarının detaylarını vermek olduğu için Advanced Installation ‘ı seçerek Next ‘e tıklıyoruz.

 

image005

 

3-      Select Installation Type ekranında, Oracle lisansımız hangisi ise uygun versiyonu seçmeliyiz.

 

image006

 


 

Ayrıca, kurulum sonrası şemayı Türkçe yapacağımız için Product Languages ‘e tıklayarak kurulum dillerine Türkçe ‘yi de ekliyoruz ve OK ‘a basıyoruz ve Next ‘e tıklıyoruz.

 

image007

 

4-      Specify Home Details ekranı, Oracle şema adının ve şemanın kurulacak olduğu dizinin belirtildiği bölümdür. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, veri kaybını önlemek için Oracle ‘ı “E:\oracle\product\10.2.0\db_1\” dizinine kuruyor, şema adını da TEST olarak belirliyoruz.

 

image008

 

5-      Produt-Spesific Prerequisite Check adımı, şemamız kurulmaya başlamadan önce son kontrollerin yapıldığı adımdır. Burada  wizard, aşağıdaki gereksinimleri kontrol eder:

 

a.       İşletim sisteminin uyumluluğunu,

 

b.      Service Pack uyumluluğunu,

 

c.       RAM ‘in yeterli olup olmadığını,

 

d.      Network ayarlarını ( Sabit IP ile yapılandırma yapılmadıysa burada hata verecektir. )

 

e.      Kurulum için belirtilen path içerisinde boş  karakter olup olmadığını.

 

Tüm kontroller başarılı ise setup bize aşağıdaki gibi “Check Complete. The overall result of this check is: Passed” mesajını verecektir. Next ‘e tıklayarak kuruluma  devam  edebiliriz.

 

image009

 

6-      Select Configuration Option ekranı, veritabanımızın konfigürasyonunu yapmaya başladığımız aşamadır. Biz veritabanı yaratacağımız için Create Database ‘ i seçerek Next ‘e tıklıyoruz.

 

NOT: Oracle ‘ ın 10g versiyonu üzerinde patch kurulacaksa, bu aşamada Install Database Software Only ‘i seçmeliyiz.

 

image010

 

7-      Select Database Configuration, yaratacağımız veritabanı üzerinde özel ayarlar belirteceğimiz bölümdür. Biz default bir veritabanı kuracağımız için General Purpose ‘ı seçerek Next ‘ e tıklıyoruz.

 

image011

 

8-      Specify Database Configuration Options ekranında, oluşturulacak veritabanı adı ve karakter seti sorulmaktadır.  Bu ekranda iki önemli nokta  var. Birincisi; şema adımızı TEST olarak vermiştik. Veritabanı adı verirken, mümkün  olduğunca  isimleri  karıştırmamak  için bu kısmı  da aynı  verebilirsiniz. İkinci önemli nokta ise,  veritabanımızın karakter setidir.  Oracle ‘ da  türkçe karakterlerin yazılabilmesi  ve okunabilmesi  için  gerekli iki karakter seti vardır: Turkish W8ISO8859P9  ve  Turkish TR8MSWIN1254.  Bu ikisinden birini seçmeliyiz. Biz şimdilik Linux içinde de kullanılan W8ISO8859P9 setini seçerek Next ‘e tıklıyoruz.

 

image012

 

9-      Select Database Management Option bölümünü de Enterprise sürümlerde, Oracle Enterprise Manager olarak görebiliriz, biz Standart Edition seçtiğimiz için, default olarak Next ‘ e tıklayıp geçiyoruz.

 

image013

 

10-   Specify Database Storage Option, verilerin yazılacağı yeri belirttiğimiz ekranımızdır. File System varsayılan olarak seçili gelir. Biz de bu kurulumda böyle yapacağız. Opsiyonel olarak, verilerimizin yerini Specify Data File Location ‘ da belirtilen dizini Browse ‘a tıklayarak değiştirebiliriz.

 

image014

 

11-   Specify Backup and Recovery Options, adından da anlaşılacağı gibi veritabanımız için backup schedule belirleyip belirlemeyeceğizi  soran ekrandır. Biz şimdilik dokunmadan Next ile geçiyoruz.

 

image015

 

12-   Specify  Database  Schema  Passwords ekranında, oracle veritabanına bağlantı kuracak database administrator  yetkisine sahip kullanıcılar için  istenirse  tüm kullanıcılara  ayrı ayrı, istenirse  her kullanıcı  için tek bir password tanımlanabilir. Biz kurulumda hepsi için tek bir şifre belirleyip geçeceğiz. Fakat gerçek bir kuruludma, hepsine ayrı ve complex bir şifre atanması gereklidir.

 

image016

 

13-   Summary,  şu ana kadar geçtiğimiz adımlarda neler yaptığımızın özetidir. Install ‘a tıklayarak kurulumu başlatalım.

 

image017

 

image018

 

14-   Database Configuration Assisstant ekranında isteğe göre kurulum sırasında schema owner’larına verdiğimiz şifreyi Password Management ‘ tan değiştirebilir veya OK ‘a tıklayarak kurulumu bitirebiliriz.

 

image019

 

Kurulum bittikten sonra, bilgisayarımızı restart etmeliyiz.

 

·         Oracle, karakter setini TR8MSWIN1254 veya W8ISO8859P9 yapmamıza rağmen, kurulum sırasında bu ayarı bilgisayarın Regional Settings bölümünden okur.  Kurulumun gereksinimlerinden birinin de dil ayarlarının İngilizce olması gerektiğini yazımızın başında belirtmiştik.  İşte bu sebeple bazı uygulamalarda veritabanının karakter setini Türkçe seçmiş olmamıza rağmen, uygulamaların içerisinde Türkçe karakterler okunmayabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için neler yapmalıyız,  şimdi bunu inceleyelim.

 


 


 

Önce veritabanımızı kontrol edelim, bunu yapmak için önce Oracle ‘ ın çalışması  için  gerekli Windows  servislerimiz başlamış mı bunu kontrol edelim; Start – run –  services.msc  yazıp enter yapıyoruz ve aşağıda ekran görüntüsünü  verdiğimiz  servislerin  Started  durumda  olup  olmadığına bakıyoruz.

 

image020

 

Görüldüğü gibi Oracle servislerinden OracleDBConsoleTEST, OracleServiceTEST, OracleTESTSQL*Plus ve OracleTESTTNSListener servisleri Started durumda. Burada kafa karıştırıcı olan belki OracleJobSchedulerTEST servisinin Started durumda olması olabilir. Fakat hatırlarsanız kurulum esnasında bir backup schedule etmemiştik. Oracle içerisinden yedek alınacaksa bu servisi Automatic ‘e çekip start etmeliyiz. Şimdi komut satırına geçip Oracle ‘a bağlanabilriz. Start – run – cmd yolunu takip ederek komut satırına geçiyoruz ve aşağıda ekran görüntüsünü verdiğimzi komutu yazıp şemamıza bağlanıyoruz.

 

image021

 

Oracle ‘a bağlantı kurduk. Artık veritabanını başarıyla kurduğumuza emin olabiliriz. Türkçeleştirmek için önce veritabanımızın ve şemamızın karakter setlerini kontrol ediyoruz. Ekran görüntülerini paylaştım komutları sırasıyla girelim.

 

image022

 

image023

 

Sistem İngilizce gözüktüğü için, şu anda bazı uygulamalarda Türkçe karakter sorunu yaşanacaktır. Bu problemi ortadan kaldırmak için aşağıdaki komutları sırasıyla uygulamamız gerekir.

 

image024

 

image025

 

image026

 

İşlemleri sırasıyla yaptıktan sonra, son olarak yukarıdaki gibi veritabanını başlatıyoruz ve Exit yazara k komut satırından  çıkıyoruz. Yapmamız gereken son bir işlem kaldı, o  da  Regedit ‘te bulunnan NLS_LANG ayarını değiştirmek, bunu yapmak için : HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ORACLE\KEY_TEST(yani veritabanı)  yolunu takip ediyoruz ve sağ tarafta bulunan  NLS_LANG ‘  i  çift tıklayarak açıyoruz, oradaki değeri  : TURKISH_TURKEY.TR8MSWIN1254  olarak değiştiriyoruz ve makinemizi Restart ediyoruz.

 

Böylece Oracle artık, üzerine hangi uygulama kurulursa kurulsun, Türkçe karakterleri okuyabilir ve yazabilir hale gelmiş oluyor. Umarım bu konuda sıkıntı çekenlere bir faydası dokunur.

 

Makaleyi Paylaş

1 Yorum

  1. Zaman ayırıp bu faydalı içeriği paylaştığınız için size teşekkür etmek istiyorum. Çok teşekkürler.

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>