Windows Server

Windows Essential Business Server 2008 ile Haftalık Raporlama

Windows Essential Business Server 2008 üzerinde haftalık rapolar almak mümkündür. Bu işlemi yapabilmemiz için öncelikle masa üstünde bulunan Windows Essential Business Server Administration Console açılır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için Security sekmesine geçiyoruz. Security sekmesi bizlere bilgi teknolojileri ağımızda çalışmakta olan anahtar servislerimiz hakkında güvenlik durum raporu sunmaktadır. Anahtar servislerimize örnek vermek gerekirse ; güncelleştirme servislerimiz, mail servislerimiz, antispam servislerimiz gibi. Bu yapı bir nevi bizim bekçimiz gibi çalışmaktadır.

image001

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Security sekmesine geçiyoruz ve hemen alt çalışma alanımızdan Network Firewall seçiyoruz.

Firerall seçimini yaptıktan sonra sağ taraftaki kısımdan View weekly report seçeneğini seçiyoruz ve haftalık rapor içinde neler olduğunu görüyoruz.

Haftalık rapor bizlere en son hafta daha doğrusu geçen haftaki durumu iletmektedir. Bu raporda neler karşımıza çıkacaktır; Kullanıcıların network üzerinde oluşturmuş oldukları trafiği görebiliriz mesela ve bu rapor sayesinde bizler istediğimiz kuralları ve düzenlemeleri yapabiliriz. Daha önce ISA server kullanmış olan arkadaşlar ISA serverın raporlarıyla bu raporun aynı olduğunu göreceklerdir. Zaten Security raporunun başlık kısmına dikkat ederseniz Forefront TMG report olduğunu göreceklerdir. Yine biliyoruz ki ISA server artık Windows Server 2008 platformunda desteklenmemektedir  ve yerine Threat Management Gateway adı altında yeni bir ürün gelmektedir.

image002

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi haftalık raporumuzun şekli görülmektedir. Sol taraftaki bölümde alanlar vardır ve orta kısımda ise o alanlara ait değerler mevcuttur. Raporda görülen ise kullanıcıların oluşturmuş olduğu network trafiğidir.

Sistem yöneticileri bu raporlara göre özel kurallar yazabilirler ve network trafiğini rahat bir şekilde yönetebilirler. Dolayısı ile sistemimizin güvenliği de sağlanmış olur.

Ayrıca Security Console hangi güncelleştirmelerin var olduğunu da bizlere gösterir ve hangilerinin network üzerindeki kullanıcılara kurulabileceğinin bilgisini bizlere vermektedir.

Bu makalemizde de Essential Business Server 2008 üzerinde haftalık raporların alınması ve bu raporlara göre güvenlik değerlendirilmesinin yapılmasını sağlayacak bilgileri almış olduk.

Kaynak: http://www.microsoft.com/ebs/en/us/default.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.