Cloud Computing

Windows Azure – Yönetim Paneli ve İlk Bulut Uygulaması – Bölüm 1

Windows Azure bulut servislerinin kullanımında önemli rol oynayan yönetim paneli Management Portal’in genel kullanımı ile ilgili deneyimlerimi bir kaç yazıda toparlamaya çalışacağım.

 

İlk önce, portale nasıl giriş yapıldığını ve basit bir bulut uygulamasının adım adım nasıl bulut ortamına yayınlandığını görelim. Belli bir süre önce Microsoft, yönetim panelinde güncellemeye giderek, portalin tamamını yeniledi ve belirli aralıklarla yeni fonksiyonlar eklemeye devam etmekte. Diğer taraftan kod geliştirmek için kullanılan Software Development Kit (SDK) de yine sık sık güncellenmektedir. Dolayısıyla bu yazıda göreceğiniz örnekler, uygulamaya geçtiğiniz andaki ortamla farklılıklar taşıyabilir.

 

Portalin görüntülenmesi için Silverlight Runtime’ın bilgisayarımıza önceden yüklenmiş olması gerekmektedir. http://windows.azure.com sayfasına ulaşıp, Windows Live ID bilgilerimizi girip, Sign In oluyoruz.

 

 

image001

 

 

İlk olarak karşımıza Home sekmesi çıkmakta ve bu sekmenin altında yardım alabileceğimiz başlıklar ve detaylı bilgilerin bulunduğu makalelere ulaşabileceğimiz bağlantıları görüyoruz. Ayrıca Windows Azure servislerinin Beta aşamasında olan özelliklerine de Beta Programs başlığı altından başvurabiliyoruz.

 

 

image002

 

 

Hosted Services, Storage Accounts & CDN sekmesine girdiğimizde Windows Azure servislerinin temel bileşeni olan uygulama barındırma ile ilgili işlemlerin yapılacağı yere ulaşıyoruz. Görüldüğü üzere, sayfanın üst tarafında Ribbon çubuğu, o anda seçili olan nesneye göre değişip izin verilen işlemleri kolaylıkla yapmamıza olanak tanıyor.

 

 

image003

 

 

Basit bir uygulama yayınlamadan önce, gerekli ortamı hazırlamak için Hosted Services başlığına girmemiz gerekiyor. Ribbon’dan New Hosted Service’e tıklayarak yeni bir barındırma hizmeti oluşturduğumuz pencerenin açılmasını sağlıyoruz. Enter a name for your service kısmına bu hizmet için kullanacağımız ismi giriyoruz: Pavel’s Cloud App. Enter a URL prefix for your service alanına ise uygulamamıza erişeceğimiz URL adresinin ilk kısmını giriyoruz, sonu .cloudapp.net ile bitiyor: pavelslavov.cloudapp.net. Choose a region or affinity group kısmından, hizmetin barındırılacağı lokasyonu seçmemiz gerekiyor. Affinity Group belirleme konusunu başka bir makalede paylaşıyor olacağım. Dolayısıyla şimdilik ilk seçenekteki listeden bir lokasyon seçiyoruz: Anywhere Europe. Deployment options altında üç farklı seçenek görüyoruz: Deploy to stage environment seçeneği, yayımlanacak uygulamanın staging ortamına yani gerçek kullanım öncesi test edebileceğimiz ortama konumlandırılacağını ifade ediyor. Bu ortamın URL adresi yukarda belirttiğimiz pavelslavov.cloudapp.net adresinden farklıdır ve otomatik olarak oluşturulmaktadır. Deploy to production environment seçeneği ise, uygulamanın gerçek kullanım ortamında barındırılacağını ifade ediyor. Do not deploy seçtiğimizde ise, uygulama yayımlama aşamasını sonraya bırakıp sadece barındırma hizmetini oluşturabiliyoruz. Biz de şimdilik bu seçeneği kullanacağız.

 

 

image004

 

 

Uygulama yayınlamadan önceki son adım, uygulamanın ihtiyaç duyacağı güvenlik sertifikasını portale yükleme aşamasıdır. Bunu gerçekleştirmek için ilk önce bilgisayarımızda bir sertifika oluşturalım. Domain ortamında normal şartlar altında bir Certification Authority bulunacağından, oturum açtığımız kullanıcı ya da kullandığımız makinanın sertifikası halihazırda mevcut olacaktır. Ancak domain ortamı dışındaki genel durumlar için sıradaki adımları izleyeceğiz. Öncelikle bilgisayarımızda Internet Information Services (IIS)’in kurulu olması gerekir. Windows 7 işletim sistemi için Start > Control Panel > Programs > Turn Windows features on or Off yolunu izleyip Internet Information Services seçeneğini işaretleyip OK’e basıyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra Başlat menüsünden IIS Manager’ı açıyoruz. IIS ayarlarının olduğu orta gruptaki ikonlardan Server Certificates’e tıklıyoruz. Sağ tarafta yer alan seçeneklerden Create Self-Signed Certificate’e tıklayıp sihirbazı başlatıyoruz. Bir isim giriyoruz: pavelscloudcert. Sihirbazı bitirdiğimizde ilgili sertifikayı seçili hale getirip sağ taraftaki menüden Export’a tıklıyoruz. Açılan ekrandan sertifikayı hangi klasöre çıkartacağımız gösterip bir şifre belirliyoruz. Daha sonra, sertifikanın olduğu klasörden sertifikaya çift tıklıyoruz ve sihirbazı başlatıyoruz. Şifre adımında az önce belirlediğimiz şifreyi girerek, sertifikanın otomatik olarak ilgili yere Import edilmesini sağlıyoruz.  İşlemin doğru bir şekilde tamamlandığını doğrulamak için Başlat menüsünden mmc yazıp Microsoft Yönetim Konsol’unu açıyoruz. File > Add-remove snap-in> Certificates > Current User yolunu izliyoruz. Current User, Personal klasörü altında Certificates > pavelscloudapp sertifikasının olduğunu doğrulamalıyız. Sertifikaya çift tıklayıp, Details sekmesinde Thumbprint özelliğine gelerek, burada yer alan heksadesimal değeri bir yere not almamız gerekmektedir. Bu değeri daha sonra uygulamamız içerisinde belirteceğiz.

 

 

image005

 

 

image006

 

 

image007

 

 

image008

 

 

image009

 

 

image010

 

 

Sonraki adımda, Management Portal’e dönerek yeni oluşturduğumuz barındırma hizmetinin hemen altında görülen Certificates klasörüne tıklayıp Ribbon’dan Add Certificate’e tıklamamız gerekmektedir. Browse’dan sertifikamızın yolunu gösterdikten sonra, tanımladığımız şifreyi giriyor ve Create diyoruz.

 

 

image011

 

 

image012

 

 

Bu işlemden sonra sıra geldi ufak bir ASP.NET uygulamasını bulutta yayınlamaya. Bunun için önceden Windows Azure SDK 1.4 yüklenmiş Visual Studio 2010 IDE’mizi açıyoruz (SDK’lar düzenli aralıklarla güncellenmekte, bu yazıda 1.4 örneğini göreceğiz). File > New Project > Visual C# > Cloud > Windows Azure Project seçip Name kısmına bir isim giriyoruz: PavelsCloudApp. Rol seçme penceresinden bir adet ASP.NET Web Role’ünü ekleyip OK’e tıklıyoruz. Projemiz yaratıldıktan sonra Default.aspx sayfasında ufak bir değişiklik yapıp “Hello Cloud World” yazalım.

 

 

image013

 

 

image014

 

 

Daha sonra, Roles kısmının altında yer alan WebRole1’e sağ tıklayıp Properties’e girelim. Configuration tabında projemizin, Small büyüklükte, bir adet instance’a sahip olduğunu görebiliyoruz. Certificates tabına geldiğimizde, Add Certificate’e tıklayıp, isim kısmına PS-PC giriyoruz, Store Location olarak CurrentUser, Store Name olarak My seçiyoruz ve Thumbprint değeri olarak da, önceki adımlarda sakladığımız heksadesimal değeri girip Save All diyoruz.

 

 

image015

 

 

image016

 

 

İlk bulut uygulamamız yayınlanmaya hazır! Solution Explorer’da PavelsCloudApp’e sağ tıklayıp Publish diyoruz. Karşımıza çıkan ekrandan Create Service Package Only’i seçiyoruz ve OK’e tıklıyoruz. Arka tarafta bizim için gerekli olan iki adet dosya yaratılıyor: Biri projemizi içeren .cspkg uzantılı, diğeri ayarlarımızı içeren ServiceConfiguration.cscfg dosyası.

 

 

image017

 

 

image018

 

 

Tekrar Windows Azure Management Portal’e dönüyoruz. Barındırma Hizmetimiz olan Pavel’s Cloud App’i seçili hale getirip Ribbon’dan New Production Deployment’i seçiyoruz. Yayımlanacak uygulama için bir isim belirliyoruz: Hello Cloud. Package Location kısmında Browse Locally seçiyoruz ve az önce yaratılan .cspkg uzantılı dosyayı bulup seçiyoruz. Configuration File kısmında da .cscfg uzantılı dosyayı seçip OK diyoruz ve yayımlama işlemini başlatıyoruz. Instance sayısını 1 olarak bıraktığımız için bir uyarı çıkabilir, Yes deyip geçiyoruz. Upload işleminin ardından, uygulamamızı barındıracak bir sanal makina, belirttiğimiz ayarlarda (Small) bizim için provize ediliyor. Daha sonra makina başlatılıp IIS ayarları yapılıyor ve bütün işlem 15 dakika civarında bir sürede tamamlanıyor.

 

 

image019

 

 

image020

 

 

image021

 

 

İşlem bittiğinde bulut uygulamamıza ilk adımlarda tanımladığımız adresten erişebiliyoruz: http://pavelslavov.cloudapp.net! (Örnek uygulama olduğu için adrese erişemeyebilirsiniz ancak sizin uygulamanız da cloudapp.net domain’inde yayınlanıyor olacaktır, kendi DNS sunucunuz varsa CNAME yönlendirmesi yapabilirsiniz)

 

 

image022

 

 

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.