Anasayfa » Windows 8.1 UAC User Account Control

Makaleyi Paylaş

Windows 8

Windows 8.1 UAC User Account Control

User Account Control (Kullanıcı Hesabı Denetimi) kullandığınız bilgisayarlar üzerinde bir çok işlem yapıyor olabilirsiniz.  Yeni bir yazılım yüklemek Windows güncellemelerini yüklemek hatta saat ayarlarını değiştirmek gibi bir çok işlem yapıyorsunuzdur. Aslında bu işlemlerin denetimini User Account Control ile yapmanız daha uygun ve güvenlidir. Neden mi ? cevabı çok basit örneğin bir siteye girdiniz ve siteden bir yazılım indirdiniz. Bu indirdiğiniz yazılımı veya programı kurdunuz. Eğer program içerisinde bir trojen yahut virüs sizin haberiniz olmadan aktif olabilir. User Account Control ile bilgisayarınızda olup bitenleri sizin onayınıza bağlayabilirsiniz.  User Account Control onay mekanizması ile bilgisayarınız daha güvenli bir hale gelecektir. User Account Control Windows Vista ile hayatımıza girmişti. Windows 8.1 ile de yoluna devam etmektedir. User Account Control Windows içerisinde bulunan bir güvenlik bileşeni olup kullandığınız bilgisayarın daha güvenli olmasını sağlayacaktır. Eğer User Account Control aktif bir durumda ise arka planda çalışacak bir uygulamanın bile sizden izin alması gerekecektir.

Daha net bir şekilde UAC yi anlatacak olursak; Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), bilgisayarınızda yönetici düzeyinde izin gerektiren değişiklikler yapılmadan önce sizi uyarır. Varsayılan olarak UAC, uygulamalar bilgisayarınızda değişiklik yapmaya çalıştığında sizi uyarmaktadır.

Şifreyi biliyorsan içeridesin bilmiyorsan tırmalarsın.

 

clip_image002

Windows 8.1 UAC (User Account Control)-01


User Account Control (Kullanıcı Hesabı Denetimi) ayarlarını birlikte bir inceleyelim bakalım neler var. İçeriğinde Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarına ulaşabilmek için mause’nizi sol üst köşeye doğru sürükleyiniz. Açılan menüden Ayarları seçiniz.

clip_image004

Windows 8.1 UAC (User Account Control)-02

Ayarlar menüsü altında Denetim Masasını seçiniz.

clip_image006

Windows 8.1 UAC (User Account Control)-03

Denetim masasına ulaştıktan sonra Kullanıcı Hesapları’nı tıklayınız.

 

clip_image008

Windows 8.1 UAC (User Account Control)-04

Kullanıcı hesaplarına girdikten sonra Kullanıcı Hesabı Denetim ayarlarını değiştirin. Tıklayalım.

clip_image010

Windows 8.1 UAC (User Account Control)-05

Karşımıza Kullanıcı Hesabı Denetim Ayarları penceresi açılacaktır. Şöyle bir açıklama görüyorsunuz ; Zararlı olabilecek programların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engellemeye yardımcı olur.  Kullanıcı Hesabı Denetimi için açıklayıcı cevaplardan en kısa ve öz olanı diyebiliriz. Kullanıcı Hesabı Denetiminde 4 seviye bulunmaktadır. En üst seviyeden başlayalım.

Her Zaman Uyar : En güvenli ayardır. Uygulamalar bilgisayarınızda veya Windows ayarlarında bir değişiklik yapmak istediğinde bunu size bildirecektir. Bildirim sırasında ekran soluklaşacaktır. Bildirim ekranının gidebilmesi için bildirimi onaylamanız veya reddetmeniz gerekmektedir.

 

clip_image012

Windows 8.1 UAC (User Account Control)-06

Yalnızca uygulamalar bilgisayarımda değişiklik yapmaya çalıştığında uyar : Bu seçim Windows 8.1 ilk yüklendiğinden itibaren varsayılan olarak gelmektedir. Uygulamalar bilgisayarınızda yahut Windows ayarlarında  yönetici izni gerektiren değişiklik yapacağı konularda sizi bilgilendirir. Yönetici izni gerektirmeyen ayarlarda uyarılmazsınız.

 

 

clip_image014

Windows 8.1 UAC (User Account Control)-07

Yalnızca uygulamalar bilgisayarımda değişiklik yapmaya çalıştığında uyar (masaüstümü soluklaştırma) : Yönetici izni gereken Windows ayarlarında her hangi bir bildirim almazsınız. Her hangi bir uygulama Windows ayarlarını değiştirmek istediğinde bildirim alırsınız. Uygulamalar yönetici izni gerektiren bir ayarlamada uyarılırsınız.

Uyarı : Önerilen bir yapılandırma şekli değildir.

 

clip_image016

Windows 8.1 UAC (User Account Control)-08

Hiçbir zaman uyarma : Bu yapılandırma tipi UAC  yi tamamen devre dışı bırakacaktır. Uygulamalar bilgisayarınızda veya Windows ayarlarında bir değişiklik yapma istediğinde kesinlikle bir uyarı almayacaksınız. Bu da zararlı yazılımlar bilgisayarınız için potansiyel bir tehdit oluşturacak ve bilgisayarınız güvensiz bir hale gelecektir.

Uyarı : Asla önerilen bir yapılandırma şekli değildir. Bilgisayarınız dışarıdan gelebilecek her türlü tehdit unsuruna açıktır. Buda veri güvenliğinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

User Account Control (Kullanıcı Hesabı Denetimi) ayarlarınızı muhakkak önerilen ayarlarda kullanınız. Belki Anti virüs programı kullanıyor olabilirsiniz. Ama dışarıdan gelebilecek tehlikeleri en aza indirmiş olacaksınız. Başka yazılarda görüşmek üzere…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın