Anasayfa » Windows 7 PowerShell

Makaleyi Paylaş

Windows 7

Windows 7 PowerShell


Microsoft ürünleri grafiksel arayüzde yoğunlaşırken bazı ürün ve uygulamalarda farklılık gösteriyor. Bunlardan biri de PowerShell uygulamasıdır.Windows 7 üzerinde çalışan PowerShell yeni nesil Dos komut sistemi, command ekranına alternatif olarak, komutlar ile yapılan işlemlerin toplandığı komut satırı uygulamasıdır.Windows 7 üzerinde gelen bu uygulama, .NET platformu tarafından desteklenirken, aynı zamanda Windows XP/Vista/Server  2003 için de ücretsiz olarakindirilebilmektedir. Yazılıma aşağıdaki linkten ulaşılabilinir.


http://technet.microsoft.com/tr-tr/scriptcenter/dd742419(en-us).aspx


Windows 7 PowerShell’i başlatmak için Start>All Programs>Windows PowerShell sekmesinden veya Run’a PowerShell.exe yazarak açabiliriz. Resimde görüldüğü gibi komut ekranı karşımıza gelecektir.


image001


Cmdlet (Command-let) Windows PowerShell’in komut dizimidir ve özel komutlardan oluşur.Yönetimsel işlevler Windows PowerShell üzerinde barınan Fiil-İsim yapısıyla çalışmaktadır.Get,Set,Format gibi komutlar diğer komutlar ile Fiil-İsim kombinasyonunda tekil olarak çalışırlar. Komut setlerinde dönen isimler mutlaka tekil olmalıdır. Komut setleri Windows PowerShell’e özgü bir yapıdır. Örneğin o anda aktif olarak çalışan işlemleri listelemek için Get-Process komutu kullanılır. Ancak Get-Processes şeklindeki kullanım doğru değildir çünkü isim tekil olmalıdır.

Sponsor

Get-processimage002


 


Get komutunun diğer komut kombinasyonlarıyla nasıl günlük işlerin silineceğine bakalım.


Önce günlük yapılan işleri listeleyelim sonrasında da silelim.


Get-eventlog system: Günlük yapılan işlemlerin listelenmesi


image003


 


Clear-eventlog system: Günlük yapılan işlemlerin silinmesi.


image004


Örneğin Get-help komutu sayesinde istenilen Cmdlet hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilir.


image005


Diğer komutlar da kullanım örnekleri ise şöyledir;


§  Mevcut olan bütün Cmdlet’leri listelemek için:


Get-command


image006


§  P ile başlayan bütün uygulamaları sonlandırmak:

get-process p* | stop-process

image007


§  C:\ sürücüsüne geçmek için:

set-location C:\

image008


Bunlara ek olarakWindowsPowerShell girişi yapılmış komutları da tutmaktadır. Bu sayede F7 tuşu kullanarak daha önce girişi yapılmış komutlara ulaşılabilinir.


PowerShell aracının yapısı ve kullanımıyla ilgili bilgi vermeye çalıştım. Daha fazla bilgi için http://technet.microsoft.com/tr-tr/bb467605(en-us).aspx adresini takip edin.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın