Windows Server

Windows 2008 TS RemoteAPP Teknolojisinin Uzak Ofis Mağazalarımıza Deploy Edilmesi

Terminal Server RemoteAPP uygulamasını bir önceki makalemiz de intranet de kullanmış ve başarılı bir şekilde uygulamalarımızın çalıştığını görmüştük.

Şirket networkümüz eğer dünya üzerinde çeşitli noktalara yayılmış ise RemoteAPP uygulamamız default yapılandırma gereği şirket networkü dışında çalışmayacaktır.

image001

Terminal Server RemoteAPP serverimizin bulunduğu networkün gateway’nıni firewallının 80 portunu yönlendirmemiz gerekemktedir. Gateway cihazımız gerekli NAT işlemini yaptıktan sonra ve bizlerde kullanıcı kimliğimizi doğrulattıktan sonra TS Web Access arayüzüne başarılı bir şekilde erişebileceğiz.

image002

TS Web Access ekranında çalıştırmak istediğimiz uygulamamızı seçip RemoteAPP bölümünde ki bilgilere dikkatli bir şekilde bakarsak eğer Remote Computer kısmında Terminal serverimizin IP adresini görebilmekteyiz.

Fakat uzak ofisimizin, mağazamızın IP Bloğu farklı olabilir. Eğer aynı IP bloğunda dahi olsa TS aynı network için de olmadığı için bağlantı yine kurulamayacaktı. Bu problemi çözmek için VPN Connection teknolojisinden yararlanabileceği gibi bizler bağlantıyı etkilemeyecek bir takım değişiklikler yaparak VPN teknolojisini kullanmadan uzak ofisimizin-mağazamızın uygulamalarını çalıştırabileceğiz.

image003

RemoteAPP uygulaması başlamaya çalışıyor.

image004

Ve söylediğimiz gibi Terminal Serverimiz ile iletişim kurulamıyor.

image005

Server Manager Terminal Server  bölümüne geldiğimiz zaman RDP Settings bölümünde Chance butonu yardımıyla ayarlarımızı değiştirceğiz.

image006

RemoteAPP Deployment Settings bölümünde Terminal Services kısmında Connection bölümü içinde Server name kısmında uygulamamızın bağlanmak istediği serveri görebilmekteyiz.

Bizler bu bölümde şirketimizin sahip olduğu dış erişim IP adresini yazıp 3389 numaralı portu da Gatewayimiz üzerinden NAT yaparsak uzak ofis ve mağazalarımız gerekli bağlantıyı gerçekleştirecektir.

image007

Fakat bu seferde şu şekilde bir problem ile karşı karşıya kalacağız ki içeride uygulamaları kullanacak olan kullanıcılarımız bu sefer serverimiz ile iletişime geçemeyecekler. Bu Problemi kesin olarak çözmemiz için IP adresi yerine isim bazlı erişime izin vereceğiz.

Bunun için uygulayabileceğimiz iki farklı yöntem vardır ki bunlardan bir tanesi bir ISP firmasından isim alarak bu almış olduğumuz ismi IP adresimiz ile eşleştireceğiz veya;

image008

Uzak ofis, Mağaza içinde bulunan istemci bilgisayarlarımızın %SystemRoot%System32driversetchost dosyasını WordPad yardımı ile düzenlememiz gerekmektedir.

Terminal Serverimizin üyesi olduğu domaini, bu bölüme manuel olarak kaydediyoruz.

image009

Yapmış olduğumuz bu değişikliklerden sonra hem ıntranet hem internet üzerinde bulunan bütün kullanıcılarımız http://domainname.uzantısı/ts yolu ile RemoteAPP uygulamasına başarılı bir şekilde erişeceklerdir.

image010

Ve görüldüğü gibi uzak ofis-mağazamızın local bilgisayarında Nebim Winner Mağazacılık uygulaması yuklu olmamasına rağmen RemoteAPP uygulaması ile mağazacılık işlemlerini başarılı bir şekilde yürütecektir.

Bağlantı hızına değinecek olursak Sadece uygulama üzerinde yapılacak olan işlemlerde Uygulamada olan programın ekran boyutu, klavye ve mouse hareketleri bandwith’ imizi kullanacaktır.

Fatih KARAALİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.