Anasayfa » Wikipedia 3 Yıl Kapalı Kaldığı İçin BTK’ya Tazminat Davası Açıldı

Share This Post

Haberler

Wikipedia 3 Yıl Kapalı Kaldığı İçin BTK’ya Tazminat Davası Açıldı

Yüksek lisans öğrencisi olan avukat Bilge Doğru, Wikipedia nedeniyle BTK’ye dava açtı. Üç yıllık erişim engelinin vatandaşı manevi açıdan zarara uğrattığını belirten Bilge Doğru’nun dilekçesi, bölge idare mahkemesi tarafından kabul edildi. Doğru’nun açtığı davanın, internetin özgürlüğü için çok önemli olduğu söyleniyor.

Bilge Doğru isimli bir vatandaş, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) dava açtı. Wikipedia’ya uygulanan 3 yıllık idari tedbir kararının, bilgi ve fikirlere ulaşma hakkının sınırlandırıldığını ileri süren vatandaş, bu durum nedeniyle BTK’den tazminat talep etti. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimi alan Bilge Doğru’nun dava dilekçesi, bölge idare mahkemesi tarafından kabul edildi.

Konuyla ilgili açıklamalar, yüksek lisans öğrencisinin avukatı Acun Papakçı’dan geldi. Papakçı, bölge idare mahkemesinin kararının çok doğru olduğunu ifade ederek, davanın internetin özgürce kullanılabilmesi için bir dönüm noktası olabileceğini söyledi. Papakçı’ya göre BTK’nin bir siteye erişim engeli getirmesi, milyonlarca insanı etkileyen bir şey ve kurum, erişim engeli getirmeden önce bunu göz önünde bulundurmak zorunda.

Wikipedia kapsamında ‘BTK’ için açılan tazminat davası dilekçesi, başlangıçta reddedildi

Edinilen bilgilere göre Bilge Doğru, dilekçeyi önce Ankara 12. İdare Mahkemesi‘ne götürdü. Ancak mahkeme, dilekçede menfaat bağının bulunmadığı gerekçesiyle dilekçeyi reddetti. Bu kez bölge idare mahkemesi tarafından incelenen dilekçe, bilgiye ulaşma hakkının ihlal edilmesi durumunda zarar doğabileceğine karar verdi. Bu durumda da muhatap BTK’ydi ve haliyle de dilekçe kabul edildi.


Acun Papakçı tarafından yapılan açıklamalarda, Ankara Bölge Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi ile uyumlu karar verdiğini söyledi. Milyonlarca kişinin üç yıl boyunca mağdur edildiğini söyleyen Papakçı, bu durumun manevi açıdan zarara neden olduğunu belirtti. Açılan davanın nasıl seyredeceği ise önümüzdeki süreçte belli olacak.

Kaynak:Cumhuriyet

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemine (İYS) İlişkin Basın Açıklaması

Türk Telekom CEO’sundan Tüm Operatörlere Çağrı

Bir Güzel Haber Daha: Moderna Aşısı %94 Etkinlik Gösterdi

Youtube Bölüm Başlıklarını Yapay Zeka ile Yerleştirme Özelliğini Test Ediyor

Share This Post

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Global büyüklükte olan Resort ve Şehir Hotellerinde IT Uzmanı, son 8 aydır ise IT Müdürü olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>