3. Parti Yazılımlar

Websense Kurulum ve ISA Entegrasyonu – Bölüm 1

Şirketlerin günümüzdeki en büyük yatırımları güvenlik alanına olmaktadır . Bu nedenle bu alamda alınacak ürünleri iyi seçmeli ve firmaya en uygun çözümü bulmalıyız. Biz sistem yöneticileri her ne kadar iyi bir donanımsal firewall arkasına yazılımsal bir firewall koyarak şirketin güvenliğini maksimum a çıkarmaya çalışsakta her yerde bu bütçeyi bulma imkanımız olmuyor. Bende Bu makalemde bu firewall yazılımları dünyasında kendini kanıtlamış bir ürün Websense in kurulumu ve ISA uyumunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Websense hakkında bilgi vermek isterim. Websense , firewall olarak algınlanmaması gereken bir üründür , asıl işi internet ortamından gelecek saldırıları engellemek için çalışanlarımızın internet çıkışlarının kısıtlanmasını sağlamaktır . Bu nedenle Websense ürünü çoğunlukla şirketimizde sahip olduğunuz bir proxy server , cache server veya bir firewall ile entegre çalışabilmektedir ( benim makalemde ISA Server ile partner olacaktır. ) . Peki Websense tam olarak ne yapar ; Web sense aslında sahip olduğu modüller ile internet kısıtlaması , bantgenişliği kontrolü , internet üzerineki zararlı içerikli web sitelerinin yasaklanması ve kurulacak client yazılımı ile şirket içerisinden gelecek atakları önler.

 

Websense lisanslamsı biraz karışık olduğu için alacağınız ürünün neler içerdiğini bilmenizde fayda var , ayrıca isteklerinizide iyi belirlemeniz gerekmketedir , çünkü ihtiyaç duymayacağınız bir ürünede para vermek istemezsiniz.

 

Şirketinizde komple bir güvenlik istiyorsanız Websense Premium versiyonu ve içerisindeki tüm modülleri almanız gerekmektedir , ancak genellikle türkiyede ve benim uyguladığım çözümlerde bütün modüller yerine ISA Server ın yapamadığı otomatik URL filtrelemesi ve Keyword özelliğini içeren Web Security Suite i almak çok daha mantıklı olacaktır.

 

Ancak almak isterseniz satın alacağınız ürünlerde aşağıdaki şekildedir

 

Websense Enterprise Security = zararlı içerik bulunduran sitelerin yasaklanması.

 

Websense Enterprise Productivity = internet üzerindeki reklam , satış , p2p ve im servisleri içeren sitelerin yasaklanması ( Websense otomatik yapmaktadır , isterseniz URL list ler ilede ISA üzerinde manuel yapabilirsiniz. )

 

Websense Enterprise Bandwidth = kullanıcıların internet üzerinde harcadıları bantgenişliğinin raporlanması ve yasaklanması. ( Raporlama ISA Server da var ancak yasaklama bant genişliği bazında değil . )

 

Websense Enterprise CAM = kullancılara yükleyerek şirket içerisindeki kötü içerikli kodlardan doğan hareketlerin ( spy , worm ) yasaklanması ( Firewall client ile yapabilirsiniz ,ancak program gateway değilde şirket içerisinde dolaşırsa HID veya NID çözümü gerekir ki Websense bir HID+NID çözümü sunar , client ve merkezi yönetim ile .)

 

Evet artık Websense hakkında daha ayrıntılı bilgilere sahibiz . Peki bizim amacıız nedir ? Ben şirketimzde firewall , Proxy Server , Cache Server olarak ISA yı kullanıyorum WebSense i ise URL filtrelemesi ve Keyword filtrelemesinde kullanmak istiyorum bu nedenle alacağım ürün Websense Web Security Suite dir.

 

Ürünü satın aldıktan sonra kurmaya başlayalım.

 

Ben ürünü ISA Server üzerine kuruyorum ;

 

Websense için donanım ihtiyacı ISA dan fazla değildir ( daha fazla bilgi için http://www.websense.com/global/en/SupportAndKB/SystemRequirements/ ) , yani var olan ISA Serverınıza rahatlıkla yükleyebilirsiniz , ancak yazılımsal olarak Apache http Server a ihtiyaç duyar , bu nedenle öncelikle ISA üzerine Apache http Server’ı yüklüyorum. ( Not : eğer elinizde kurulum dosyası yok ise zaten Websense kurulumunda size buna ihtiyaç dyduğunu ve yüklemek isteyip istemediğimizi sorar ve evet demeniz halinde kurulumu sonlandırır ve Apache http Server kurulumunu başlatır ç )

 

clip_image001


 

Şekil – 1

 

clip_image002

 

Şekil -2

 

Sözleşmeyi kabul edip devam ediyoruz.

 

clip_image003

 

Şekil – 3

 

Apache http Server hakkında bilgi sahibi olmak için bu penceredeki detayları okuyabilirisiniz , zaten bilgi sahibi iseniz veya önemsemiyorsanız J ilerleyebiliriz.

 

clip_image004

 

Şekil – 4

 

Apache http Server hakkında bilgi vermektedir. Domain bilgidi , server ismi ve yönetici mail adresi . Bunların dışında bir önemli detayda hangi porttan yayın yapacağı ile ilgilidir ki sahip olduğunuz bir IIS varsa port numarasını değiştirin.

 

clip_image005

 

Şekil – 5

 

clip_image006

 

Şekil – 6

 

Kurulum dizinini değiştirmek istiyorsanız “Change” butonuna basarak yeni bir dizin gösterebilirsiniz

 

clip_image007

 

Şekil – 7

 

clip_image008

 

Şekil – 8

 

Finish diyerek kurulum işlemini bitiriyoruz.

 

Artık Websense kurulumuna başlayabiliriz

 

clip_image009

 

Şekil – 9

 

Dosyaların nereye açılacağını seçiyoruz.

 

clip_image010

 

Şekil – 10

 

Bu karşılama ekranını “next” diyerek geçiyoruz.

 

clip_image011

 

Şekil – 11

 

Sözleşmeyi kabul ediyoruz

 

clip_image012

 

Şekil – 12

 

Elimdeki ürün demo olduğu için bana nasıl bir yükleme yapacağımı soruyor , benim işimi Corporate Edition görüyor , burada da bu versiyonun yükleneceğini ama tüm özelliklerinin istenmesi halinde abone olmamız yani lisansı satın almamız gerektiği bildiriliyor.

 

clip_image013

 

Şekil – 13

 

Hangi bileşenlerin yükleneceği bilgisi veriyor.

 

clip_image014

 

Şekil – 14

 

Her iki bileşenide aynı anda yükleme imkanına sahip değiliz , ilk olarak ben Web Security Suite i yükleyeceğim isterseniz setup ı bir daha çalıştırarak Raporlama bileşeninide yükleyebilirsiniz.

 

clip_image015

 

Şekil – 15

 

Seçtiğimiz kuruluma ait bileşen detayları için “Custom” ı işaretliyorum.

 

clip_image016

 

Şekil – 16

 

clip_image017

 

Şekil – 17

 

İhtiyaç duyduğum bileşenleri seçiyorum ( iki resimde belirttim )

 

clip_image018

 

Şekil – 18

 

Eğer Apachi Server ı kurmazsanız tam bu aşamada bu ekran ile karşılaşırsınız ve kurulum biter , apache kurulumu başlar. Ancak ben öncesinde kurduğum için aşağıdaki ekran ile devam ediyorum ( bu bilgi mahiyetinde gösterilmiştir )

 

clip_image019

 

Şekil – 19

 

LAN ip adresimizi seçiyoruz.

 

clip_image020

 

Şekil – 20

 

Websense in nasıl çalışacağını belirtiyoruz. Eğer şirketinizde bir firewall , cache server veya bir proxy server yok ise , yani Websense tek başına çalışacak ise “Stand-Alone” u seçebilirsiniz , ama ben ISA server ile birlikte çalıştıracağım için burada “integrated” ı seçip ilerliyorum.

 

clip_image021

 

Şekil – 21

 

Hangi ürün ile entegre çalışacağını seçiyoruz.

 

clip_image022

 

Şekil – 22

 

Gerekli olan üyelik anahtarını giriyorum.

 

clip_image023

 

Şekil – 23

 

Sistemimizdeki ethernet kartlarını seçerek bunların Websense tarafından kontrol edileceğini bildiriyoruz.

 

clip_image024

 

Şekil – 24

 

Websense içerisinde bulunan bir ajan , bizlerin websense kullanımı hakkındaki bir takım detayaları firmaya göndermektedir , ancak bu bilgiler içerisinde kesinlikle kişilik bilgilerimiz bulunmamaktadır , isterseniz bu ajanı kapatabilirsiniz.

 

clip_image025

 

Şekil – 25

 

Websense kurulumunun ardından hemen internet trafiğinin websense tarafından kontrol edilmesini istiyorsak ilk kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

 

clip_image026

 

Şekil – 26

 

Programın çalışması için geçerli bir kullanıcı tanımlamamaız gerekmektedir , ancak buraya yazacağınız kullanıcın ISA üzerinde de söz sahibi olması gerekmektedir.

 

clip_image027

 

Şekil – 27

 

Uzak veya yerel kullanıcıların Websense tarafından belirlenen filtreleri alması için gerekli standart ayarlar yukarıdaki gibidir.

 

clip_image028

 

Şekil – 28

 

Eğer şirketinizin uzak ofislerindeki Websense yazılımları filtreleri bizden alacak ise onlar ile aramızda önceden belirlenmiş ortak bir anahtar olmalı (aynı site-tosite vpn i L2TP/IpSec ile yapar ve IpSec için gerekli olan kimlik doğrulama yöntemi için ; kerberos , preshred key , sertifika dan Preshared key’i seçerseniz ondada ortak anahtar tanımlamanız gerekiyordu. )

 

clip_image029

 

Şekil – 29

 

Kurulacağı dizin i belirliyoruz.

 

clip_image030

 

Şekil – 30

 

Yükleme hakkında bize özet bir bilgi sunulur.

 

clip_image031

 

Şekil – 31

 

Yükleme başlar.

 

clip_image032

 

Şekil – 32

 

Yükleme sonrasında Websense için güncel veri tabanını indirebilirsiniz , bunu yapmanız tavsiye ediyorum , bu sayede güncel veritabanı , protokoller ve URL listelerine sahip olursunuz.

 

clip_image033

 

Şekil – 33

 

Web Sense Web eklentisinin Apache Server a eklenmesi için servisin durdurulup yeniden başlaması gerekli.

 

clip_image034

 

Şekil – 34

 

Yüklememiz başarılı bir şekilde bitmiştir.

 

clip_image035

 

Şekil – 35

 

Yükleme ardından istersen Websens konsolunu hemen açabiliriz.

 

clip_image036

 

Şekil – 36

 

Evet karşımıza Websense in yönetim konsolu geliyor. Henüz bağlantı yapmadığımız için belki biraz hayal kırıklığı vardır , bunun için mi bu çile diye ama yetkili bilgilieri vererek login olursak

 

clip_image037

 

Şekil – 37

 

clip_image038

 

Şekil – 38

 

Artık gerçek konsol karşımıza çıkacaktır.

 

Bu kurulum ve kurulumdaki “integrated “ seçeneği ilse sonrasında ISA Server ı seçmemiz sayesinde ISA Server entegrasyonu yapılmış bir Websense kurulumunu bitirmiş bulunuyoruz . Bir sonraki makalemde ise Websense kullanarak nasıl kural tanımlanacağına değineceğim.

 


 

k

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.