Anasayfa » Vmware Workstation 8 Üzerinde Hyper-V Kurulumu ve Sanal Makine Paylaşımı

Makaleyi Paylaş

Virtualization

Vmware Workstation 8 Üzerinde Hyper-V Kurulumu ve Sanal Makine Paylaşımı

Sanallaştırma Teknolojileri dediğimizde aklımıza gelen vmware, workstation 8 versiyonunu kullanıma sundu. Bu yazımda Vmware Workstation 8 ile birlikte gelen Sanalaştırma desteğini Hyper –V kurulumu yaparak ve kurmuş olduğumuz sanal makineyi paylaşarak can alıcı 2 özelliği anlatacağım.

 

Vmware Workstation 8 Üzerinde Hyper-V Kurulumu

Vmware Workstation 8 Sanal Makine Paylaşımı

 

Vmware Workstation 8 Üzerinde Hyper-V Kurulumu


 

Vmware Workstation 8 versiyonunu mevcut hesabımızla ya da yeni hesap oluşturarak ilgili linkten deneme sürümünü indirebilirsiniz.

 

https://www.vmware.com/tryvmware/?p=vmware-workstation8&lp=1

 

 

image001

 

 

Resim-1

 

Vmware Workstation’ın yeni versiyonu 8 ile birlikte artık günlük yaşamınızda kullanmakta olduğunuz bir dizüstü bilgisayar ile sanallaştırma testlerinizi sanal bir ortamda test edebileceksiniz. Workstation 8 üzerinde Hyper-v kurulumu yapabilmesi için kurulumu yapılacak olan bilgisayarın işlemcisi Intel ise Nehalem ya da 2. nesil Sandy Bridge (i7 lerin tümü için geçerli ) özelliğinin , Amd tarafında da amd-v desteğinin olması gerekir Kuruluma geçmeden önce anakartın Virtualization Technology özelliğinin enable edilmesi gerekiyor.

 

 

Vmware Workstation 8 kurulumunu gerçekleştirdiktan sonra , sanal makine oluşturuyoruz.

 

 

image002

 

 

Resim-2

 

Hardware Compatibility seçeneğinde Workstation 8.0 versiyonunu seçip devam ediyoruz.

 

 

image003

 

 

Resim-3

 

Sanal makinemizi oluşturduktan sonra CPU özelliklerinden Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI seçeneğini seçip oke dedikten sonra Vmware Workstation 8 yazılımını kapatıyoruz.

 

 

image004

 

 

Resim-4

 

Oluşturduğumuz sanal makinenin .vmx uzantılı dosyasını notepad ile açarak hypervisor.cpuid.v0 = “FALSE” satırını ekleyerek kaydedip , Vmware Workstation 8 ‘i açıyoruz.

 

 

image005

 

 

Resim-5

 

Vmware Workstation 8 ile ilgili işlemleri tamamladıktan sonra , Windows Server 2008 R2 x64 kurulumunu sanal makinemize yapabilir, ardından Hyper-V rolünü ekleyebiliriz.

 

 

image006

 

 

Resim-6

 

Artık Hyper -V ‘i kullanıp , denemelerimizi yapabiliriz.

 

 

image007

 

 

Resim-7

 

Vmware Workstation 8 Sanal Makine Paylaşımı

 

Workstation 8 ile gelen bir diğer can alıcı özelliği hiç süphesiz sanal makinelerin paylaşımı. Örnek olarak bu özelliği kullanarak diğer BT çalışanlarına yaptığınız çalışmaları anlatabilir, ortak projeler yürütebiliriz .

 

Kurmuş olduğumuz sanal makineyi paylaştırmak için öncelikle sanal makine üzerinde sağ tıklayıp manage sekmesi üzerinden share tıklıyoruz.

 

 

image008

 

 

Resim-8

 

Ardından paylaşılacak olan sanal makinenin transfer şeklini seçeceğimiz ekran geliyor. Ben , Make a full clone of the virtual machine seçeneğini seçerek sanal makinemi paylaşıma kopyalayarak transferi tamamlıyorum.

 

 

image009

 

 

Resim-9               

 

Transfer tamamlandıktan sonra Shared VMs üzerinde sağ tıklayıp Permissions sekmesine tıklıyoruz.

 

 

image010

 

 

Resim-10

 

Permissions sekmesinde sanal makinelere bağlanacak olan kişileri seçebilir ve özel yetkilendirmeler tanımlayabiliriz.

 

 

image011

 

 

Resim-11

 

Yetkilendirmeleri de tanımladıktan sonra , paylaşılan sanal makineye diğer kullanıcıların vmware workstations 8 üzerinden bağlanabilmesini sağlayabiliriz.

 

 

image012

 

 

Resim 12

 

 

image013

 

image014

 

 

Resim-14

 

Görmüş olduğumuz gibi sanal makinenin kurulu olduğu bilgisayar ve sanal makineye bağlı olan bilgisayarların ortak işlemler yapabildiğini yukarıdaki resimden anlayabiliyoruz.

 

Görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>