Anasayfa » Vmware Workstation 8 Üzerinde Hyper-V Kurulumu ve Sanal Makine Paylaşımı

Makaleyi Paylaş

Virtualization

Vmware Workstation 8 Üzerinde Hyper-V Kurulumu ve Sanal Makine Paylaşımı

Sanallaştırma Teknolojileri dediğimizde aklımıza gelen vmware, workstation 8 versiyonunu kullanıma sundu. Bu yazımda Vmware Workstation 8 ile birlikte gelen Sanalaştırma desteğini Hyper –V kurulumu yaparak ve kurmuş olduğumuz sanal makineyi paylaşarak can alıcı 2 özelliği anlatacağım.

 

Vmware Workstation 8 Üzerinde Hyper-V Kurulumu

Vmware Workstation 8 Sanal Makine Paylaşımı

 

Vmware Workstation 8 Üzerinde Hyper-V Kurulumu

Sponsor

 

Vmware Workstation 8 versiyonunu mevcut hesabımızla ya da yeni hesap oluşturarak ilgili linkten deneme sürümünü indirebilirsiniz.

 

https://www.vmware.com/tryvmware/?p=vmware-workstation8&lp=1

 

 

image001

 

 

Resim-1

 

Vmware Workstation’ın yeni versiyonu 8 ile birlikte artık günlük yaşamınızda kullanmakta olduğunuz bir dizüstü bilgisayar ile sanallaştırma testlerinizi sanal bir ortamda test edebileceksiniz. Workstation 8 üzerinde Hyper-v kurulumu yapabilmesi için kurulumu yapılacak olan bilgisayarın işlemcisi Intel ise Nehalem ya da 2. nesil Sandy Bridge (i7 lerin tümü için geçerli ) özelliğinin , Amd tarafında da amd-v desteğinin olması gerekir Kuruluma geçmeden önce anakartın Virtualization Technology özelliğinin enable edilmesi gerekiyor.

 

 

Vmware Workstation 8 kurulumunu gerçekleştirdiktan sonra , sanal makine oluşturuyoruz.

 

 

image002

 

 

Resim-2

 

Hardware Compatibility seçeneğinde Workstation 8.0 versiyonunu seçip devam ediyoruz.

 

 

image003

 

 

Resim-3

 

Sanal makinemizi oluşturduktan sonra CPU özelliklerinden Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI seçeneğini seçip oke dedikten sonra Vmware Workstation 8 yazılımını kapatıyoruz.

 

 

image004

 

 

Resim-4

 

Oluşturduğumuz sanal makinenin .vmx uzantılı dosyasını notepad ile açarak hypervisor.cpuid.v0 = “FALSE” satırını ekleyerek kaydedip , Vmware Workstation 8 ‘i açıyoruz.

 

 

image005

 

 

Resim-5

 

Vmware Workstation 8 ile ilgili işlemleri tamamladıktan sonra , Windows Server 2008 R2 x64 kurulumunu sanal makinemize yapabilir, ardından Hyper-V rolünü ekleyebiliriz.

 

 

image006

 

 

Resim-6

 

Artık Hyper -V ‘i kullanıp , denemelerimizi yapabiliriz.

 

 

image007

 

 

Resim-7

 

Vmware Workstation 8 Sanal Makine Paylaşımı

 

Workstation 8 ile gelen bir diğer can alıcı özelliği hiç süphesiz sanal makinelerin paylaşımı. Örnek olarak bu özelliği kullanarak diğer BT çalışanlarına yaptığınız çalışmaları anlatabilir, ortak projeler yürütebiliriz .

 

Kurmuş olduğumuz sanal makineyi paylaştırmak için öncelikle sanal makine üzerinde sağ tıklayıp manage sekmesi üzerinden share tıklıyoruz.

 

 

image008

 

 

Resim-8

 

Ardından paylaşılacak olan sanal makinenin transfer şeklini seçeceğimiz ekran geliyor. Ben , Make a full clone of the virtual machine seçeneğini seçerek sanal makinemi paylaşıma kopyalayarak transferi tamamlıyorum.

 

 

image009

 

 

Resim-9               

 

Transfer tamamlandıktan sonra Shared VMs üzerinde sağ tıklayıp Permissions sekmesine tıklıyoruz.

 

 

image010

 

 

Resim-10

 

Permissions sekmesinde sanal makinelere bağlanacak olan kişileri seçebilir ve özel yetkilendirmeler tanımlayabiliriz.

 

 

image011

 

 

Resim-11

 

Yetkilendirmeleri de tanımladıktan sonra , paylaşılan sanal makineye diğer kullanıcıların vmware workstations 8 üzerinden bağlanabilmesini sağlayabiliriz.

 

 

image012

 

 

Resim 12

 

 

image013

 

image014

 

 

Resim-14

 

Görmüş olduğumuz gibi sanal makinenin kurulu olduğu bilgisayar ve sanal makineye bağlı olan bilgisayarların ortak işlemler yapabildiğini yukarıdaki resimden anlayabiliyoruz.

 

Görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın