Anasayfa » VMware vSphere Üzerinde Sanal Sunucu Oluşturulması

Share This Post

Virtualization

VMware vSphere Üzerinde Sanal Sunucu Oluşturulması

Sanallaştırma teknolojisi artık günümüzde olmazsa olmazlardan olmuştur. Dolayısı ile artık bir proje yapmak isteyene herhangi bir kurum müşterisine veya müşterilerine mutlaka sanallaştırma teknolojilerinden bahsetmektedir yada bahsetmek zorundadır.

Sanallaştırma teknolojilerinin önde gelen ürünlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Vmware

Hyper-V


Xen

Parallels Virtuozzo

VirtualBox

Bu saydığımız ürünlerin de değişik sürümleri vardır. Ücretsiz olanları ve özelliklerine göre ücretli sürümleri olup aralarında yine fonksiyonlarına göre farklı farklı sürümler vardır.

Biz bu makalemizde Vmware ESX 4.0 yada diğer adıyla vSphere üzerinde bir sanal sunucu oluşturulması ile ilgili işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Şuan işlemlerimizi vSphere Client ile bağlanarak gereçekleştiriyoruz. Kurduğumuz bu sunucu üzerinde daha sonra vCenter kurulumunu yapacağız.

image001

ESX sunucumuzun ana konsolu yukarıdaki pencerede görüldüğü gibidir. Burada yeni sanal bir sunucu oluştuma işlemine geçebiliriz.

image002

Şekilde de görüldüğü gibi sanal sunucumuzu oluşturmaya sihirbazımızla başlamış durumdayız. Create New Virtual Machine sihirbazı sayesinde sanal sunucumuzu vSphere (ESX4) üzerinde oluşturacağız. Sanal sunucumuzu Configuration bölümü ile oluşturmaya başlıyoruz. Typical veya Custom seçeneği ile devam edebiliriz.

image003

Bir sonraki aşamada oluşturmakta olduğumuz sunucumuza bir isim veriyoruz.

image004

Sanal sunucumuzun tutulacağı Datastore seçimini yapıyoruz.

image005

Bir sonraki aşamada ise karşımıza Virtual Machine Version seçimimizi yapıyoruz.

image006

Guest Operating System olarak kurulumunu yapacağımız sunucu için bir işletim sistemi seçiyoruz.

image007

Sanal sunucumuza fiziksel sunucu üzerindeki kaynaklardan ayıracağımız CPU sayısını şekilde de görüldüğü gibi tanımlıyoruz ve devam ediyoruz.

image008

Bir sonraki aşamada yine fiziksel kaynaklardan sanal sunucuya atayacağımız RAM miktarını belirliyoruz.

image009

Network yapılandırmasına geldiğimizde karşımıza yukarıdaki bölüm gelmektedir ve sanal sunucuya atanacak olan ethernet kartları seçimi yapılır. Burada eğer gerekiyorsa ve fiziksel sunucu üzerinde yeterince ethertnet kartı mevcut ise sanal sunucuya da birden fazla ethernet kartı atanabilir.

image010

SCSI denetleyici seçimimizi yapıyoruz ve devam ediyoruz.

image011

Bu aşamada sanal sunucumuz için bir disk yapısı oluşturacağız veya var olan bir diski tercih edebiliriz yada hiçbir disk ataması yapmadan yolumuza devam edebiliriz. Ancak biz bir kurulum yapacağımız için yeni bir disk oluşturarak devam edelim.

image012

Disk oluşturulması aşamasında diskimiz için ihtiyacımız kadar bir alan tanımlıyoruz. Burada Disk Provisioning kısmında Allocate and commit spaceon demand (Thin Provisioning) seçimini yaparsak eğer sanal sunucumuza atamış olduğumuz yukarıda da gördüğümüz gibi 53 GB’lık alan tamamen o sanal sunucu için ayrılmaz ve sanal sunucu üzerinde kullanıldığı kadar alan tüketmiş olacaktır. Dolayısı ile bu yapı sayesinde datastore yapımızı daha verimli kullanıyor olacağız.

Kısaca bir örnekle açıklamak gerekirse eğer; elimizde 50 GB alana sahip bir datastore olsun ve biz bu store içinde 5 adet sanal sunucu oluşturalım. Herbir sanal sunucuya 10 GB alan verelim ve Thin Provisioning seçmeyelim. Bu durumda 6.sanal sunucuyu eklemek istediğimizde bizim yerimiz kalmaz ve sıkıntı olur. Ancak Thin Provisioning seçilirse biz 6.sanal sunucumuzu da oluşturabiliriz.

image013

Yine disk yapılandırılması ile ilgili önemli sayabileceğimiz seçenekler karşımıza geliyor. Bu kısımda atamış olduğumuz alana yazılacak olan verilerin nasıl yazılacağını belirliyoruz. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi üç farklı seçenek ile karşımıza çıkmaktadır. Biz Persistent olarak işaretleyip devam edelim ki bu sanal sunucu üzerinde tutacağımız veriler anlık olarak diske yazılsın.

image014

Evet artık sanal sunucumuz tamamlamak üzereyiz ve gerekli olan bütün bileşenleri sağladık. Finish ile sunucumuzun oluşturulmasını tamamlayabiliriz. Tabi ki bu şu anda hazır anlama gelmez. Daha işletim sistemi kurulacak ve bu işlemden sonra tam bir sunucu halini alacak.

image015

vSphere Client ile ESX’e baktığımızda karşımıza yukarıdaki tablo gelmektedir. Sanal sunucumuz hazır ve çalıştırılmayı bekliyor. Fazla bekletmeyelim ve şekilde de görüldüğü gibi yeşil küçük ok işaretine (Power On) basıyoruz ve sanal sunucumuzu harekete geçiriyoruz.

image016

Evet görüldüğü  gibi sanal sunucu üzerinde işletim sistemi kurulumu başladı ve ortalama 15-20 dk sonra kurulmuş olacaktır.

image017

Evet sanal sunucumuz kuruldu ve kullanıma hazırdır. Bir sonraki makalemizde vSphere yönetim uygulaması olan vCenter kurulumunu az önce kurulumunu tamamlamış olduğumuz sanal sunucu üzerinde gerçekleştireceğiz.

Share This Post

1 Comment

  1. Eline sağlık Fatih

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>