Anasayfa » VMware Sanal Windows Server 2008 R2 üzerinde MS SQL Server 2008 R2 Kümesi Bölüm 3

Makaleyi Paylaş

SQL Server

VMware Sanal Windows Server 2008 R2 üzerinde MS SQL Server 2008 R2 Kümesi Bölüm 3

Makale serisinin üçüncü ve son bölümüne geldik. Şu ana kadar sanal sunucularımızın kurulumlarını yapıp üzerlerinde yeni Windows kümemizi oluşturduk. Son bölümde de, MS SQL Server 2008 R2 ürününü sanal kümelenmiş sunucularımız üzerine kuracağız. Fakat öncelikle MS SQL Server kümelemesi ile ilgili seçeneklerden bahsetmek istiyorum.

MS SQL Server 2008 ürününün çıkışı ile birlikte (makalenin geri kalanında SQL olarak adlandıracağım), Microsoft firması kümeleme ortamlarındaki kurulumlar için iki ayrı seçenek getirdi. Bunlar; Entegre Kurulum (Integrated Installation) ve Gelişmiş/Kurumsal Kurulum (Advanced/Enterprise Installation). Entegre kurulum çoğu SQL kurulumlarının gerekliliklerini sağlayan bir kurulum tipi. SQL Failover Cluster yaratılıp, içerisine yeni düğümler eklemekte ve ilk kurulum tipinden bağımsız olarak mevcut küme içerisinden düğüm çıkartmakta kullanılır. Diğer yandan Gelişmiş/Kurumsal Kurulum tipi, kullanıcıların iki aşamalı kurulum avantajlarından yararlanmalarını sağlar. Systems Management Server (SMS) veya script yardımlı kurulumları tercih eden işletmeler için faydalı bir çözümdür. Tablo 1 iki kurulum tipinin kurulum aşamalarını özetlemektedir.

Tablo 1: Kurulum aşamaları

Metot

Aşama

Entegre Kurulum

  1. Öncelikle tek düğümlü bir SQL kümesi oluşturulur. Yapılandırma başarı ile tamamlandıktan sonra, tümüyle çalışır vaziyette bir küme oluşmuştur. Bu noktada yüksek erişilebilirlik yoktur zira küme içerisinde sadece tek bir sunucu mevcuttur.
  2. SQL kümesine eklenecek olan her sunucu üzerinde “Düğüm ekleme” fonksiyonu kullanılarak kurulum çalıştırılır.

Gelişmiş/Kurumsal Kurulum

  1. Hazırlık. “Prepare Failover Cluster” kurulumu başlatılarak bir düğüm üzerinde tüm ayarlar tanımlanarak Configuration.ini dosyası oluşturulur. Eklenecek olan diğer düğümlerde ise Configuration.ini dosyası omut satırı içerisinde kurulum dosyasına girdi olarak gösterilir. Bu adımla tüm düğümler kümeleme için hazırlanmış olur. Fakat bu noktada çalışır vaziyette herhangi bir SQL sunucusu bulunmamaktadır.
  2. Sonlandırma. Düğümler kümeleme için hazırlandıktan sonra, paylaşılmış diski o andaki sahibi üzerinde kurulum dosyası çalıştırılır. Bu adımla birlikte kümeleme yapılandırması tamamlanır ve kurulum bitirilir. Bu adım sonunda, çalışır durumda bir SQL kümesi elde edilir ve kümedeki herhangi bir düğüm sunucu, kümenin olası sahibi olabilir.

Not: Hazırlık aşaması altyapı olarak Windows Sunucu kümelemesini gerektirmez.  Sonlandırma aşamasında ise altyapı olarak Windows Sunucu kümelemesi gerekmektedir. Eğer yoksa kurulum hata verip sonlandırılır.

Ben kendi senaryomda ilk metodu yani Entegre Kurulumu seçeceğim. SQL’i ilk sunucuma normal bir şekilde kuracağım (ki bu SQL kümesini oluşturacak) ve daha sonra da ikinci sunucumu oluşturulan kümeye ekleyeceğim. O zaman vakit kaybetmeden ilk sunucumuzun kurulumuna geçebiliriz.


İşletim sistemi olarak Windows Server 2008 R2 kullandığım için SQL kurulumu adına herhangi bir güncelleme/servis paketi kurma ihtiyacım bulunmamakta.SQL kurmadan önce kurmak istediğim tek şey MS DTC (Microsoft Distributed Transaction Coordinator) servisi. Aslında bu servis SQL kurulumu için bir gereklilik değil fakat aktif/aktif çalışmasını istersem SQL kümesinin, MS DTC olması gereken bir bileşen. Detaylı açıklamaya http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc730992(WS.10).aspx  sayfasından ulaşabilirsiniz.

Not: Eğer MS DTC kurulu değilken SQL kurmaya çalışırsak Şekil 1’deki gibi bir uyarı mesajı alırız. Fakat bu SQL kurulumunun yapılamayacağı anlamına gelmez.

image001

Şekil 1: MS DTC hakkındaki uyarı penceresi

İlk bölümden hatırlayabileceğiniz gibi, kümeleme yapmadan önce üç adet paylaşılmış disk alanı oluşturmuştum ve bunlardan bir tanesi de MS DTC servisi içindi (diğer ikisi ise quorum ve SQL için). MS DTC servisini küme ortamında kurmak için sunucularımdan bir tanesine oturum açıyorum ve “Failover Cluster Managerarayüzünü açıyorum. Sunucu ismine sağ tıklayarak “ConŞekil a Service or Application…” linkine tıklıyorum. Sishirbaz açılıyor ve her zamanki gibi ilk olarak bir bilgilendirme ekranı karşımıza geliyor. Next butonuna bastıktan sonra ikinci ekranda listeden “Distributed Transaction Coordinator (DTC)” seçimini yapıyorum (Şekil 2) ve Next butonuna basıyorum. Bir sonraki ekranda kümelenecek olan servisim için bir isim (mstipclusterdtc) ve IP adresi (192.168.2.103/24) vererek Next butonuna basıyorum (Şekil 3). Dördüncü ekranda MS DTC servisi için paylaşılmış disk alanlarımdan uygun olanını seçiyorum (Şekil 4) ve Next butonuna basıyorum. Onay ve Özet ekranlarından sonra sihirbaz sonlanıyor ve artık küme ortamında çalışan bir MS DTC servisine sahibim.

image002

Şekil 2: “Distributed Transaction Coordinator” seçimi

image003

Şekil 3: MS DTC servisi için isim ve IP adresi

image004

Şekil 4: MS DTC Servisi için disk alanı seçimi

Artık SQL kurulum zamanı geldi :). Bu amaçla sunucumun CD sürücüsüne SQL kurulum DVD’sinin ISO imajını bağlıyorum ve setup.exe dosyasını çalıştırıyorum. Bir ekran açılıyor ve sol taraftan Installation linkine tıklıyorum. Bu seçim ile beraber karşıma 5 adet link geliyor ve bunlardan birisi de “New SQL Server failover cluster installation” (Şekil 5). Bu seçimi yaparak asıl kurulum sihirbazını başlatıyorum.

image005

Şekil 5: Kurulum tipi seçimi

İlk üç-dört ekran SQL kurulumunun yapıldığı ortamdaki problemleri veya gereklilikleri tarayarak bunları listeliyor. Benim durumumda herhangi bir problem yok ve listelenen tüm öğeler yeşil ile işaretlenmiş (Şekil 6).

image006

Şekil 6: Hiçbir problem yok :)

Daha sonra gelen iki ekran Product Key ve License Term ekranları. Bunlardan sonra gelen Feature Selection ekranında Şekil 7’de göründüğü gibi tüm kutuları seçiyorum (tabii ki siz kendi ortamınıza göre seçimler yapacaksınız burada). Instance Configuration ekranında SQL kümesi için bir isim veriyorum (Şekil 8) ve Next butonuna basıyorum. Disk Space Requirements ekranında gerekli kontrolü yaptıktan sonra Cluster Resource Group (Küme Kaynak Grupları) ekranı geliyor karşıma. Bu ekranda, daha önceden oluşturulmuş bir takım kaynak grupları listeleniyor fakat bunların hepsi diğer kümelenmiş servisler tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla yeni bir kaynak grubu yaratmak için direkt Next butonuna basıyorum (Şekil 9).

image007

Şekil 7:Feature selection” ekranı

image008

Şekil 8:Instance Configuration” ekranı

image009

Şekil 9: SQL Sunucu için yeni kaynak grubu oluşturma ekranı

Cluster Disk Selection” ekranı SQL kümesine atayacağımız paylaşılmış disk alanını seçtiğimiz yer. Bu ekrandan sonra “Cluster Network Configuration” ekranı geliyor. Burada IP adresi olarak 192.168.2.104 giriyorum SQL kümesi için (Şekil 10). “Cluster Server Policy” ekranında varsayılan ve önerilen değer “use service SIDs” seçeneğini işaretliyorum. “Server Configuration” ekranında servis heaspları ve collation tipini seçiyorum/giriyorum. Bu ekran sonrasında “Database Engine Configuration” ve “Analysis Services Configuration” ekranları geliyor. Kurulumun bu kısımlarında veritabanı motoru ve analiz servisleri için yönetimsel kullanıcı hesapları tanıtılıyor. Ayrıca burada veritabanı dosyalarının koyulacağı paylaşılmış diskte tanımlanıyor (Şekil 11). Bu arada hatırlatmakta yarar var; bu ekranlar sizde farklılıklar gösterebilir zira ben tüm özellikleri seçmiştim sihirbazın başında. Siz daha az özellik seçerseniz daha az ekranla karşılaşırsınız. Geri kalan ekranlar bilgi amaçlı veya kontrol amaçlı ekranlar. Bunları da Next butonuyla geçtikten sonra, ilk makinemdeki SQL kurulumunu başarıyla sonlandırıyorum (Şekil 12).

image010

Şekil 10: “Cluster Network Configuration” ekranı

image011

Şekil 11: SQL sunucu için veritabanı dosyaları lokasyonu

image012

Şekil 12: Sihirbaz tamamlama ekranı

Artık ikinci makinemizi de SQL kümesine eklemenin zamanı. Bunun için ikinci makineye oturum açıyorum ve SQL kurulumunu başlatıyorum. Bu sefer açılış ekranında “Add node to a SQL Server failover cluster” seçimini yapıyorum (Şekil 13). Sihirbaz aslında bir öncekine benzer fakat daha kısa. Yani ilk 4-5 ekran tümüyle aynı fakat “Setup Support Rules” ekranından sonra “Cluster Node Configuration” ekranı geliyor (Şekil 14). Bu ekranda da yaratmış olduğum tek SQL kümesini seçerek, tüm geri kalan ekranlarda Next butonu ile sihirbazı sonlandırıyorum.

image013

Şekil 13: “Add node to a SQL Server failover cluster” seçimi

image014

Şekil 14: “Cluster Node Configuration” ekranı

SQL kurulumunu küme şeklinde yaptıktan ve ikinci sunucumuzu da bu kümeye dahil ettikten sonra, işler düzgün mü değil mi bakmak lazım tabii ki :). Bunun için “Failover Cluster Managerarayüzünü açıyorum ve “Services and Applications” altında SQL Sunucuya tıklıyorum. Karşıma SQL servislerinin durumunu özetleyen bir ekran geliyor (Şekil 15). İkinci düğümün, birinci düğüm hataya düştüğünde tüm servisleri üzerine alıp almadığını kontrol edersek, kümemiz çalışıyor mu çalışmıyor mu kafamızda daha netleşir. Bunun için de “Failover Cluster Managerarayüzü ikinci sunucuda açıkken, birinci sunucuyu yeniden başlatmak kafi. Bu esnada servislerin ikinci sunucu üzerine geçtiğini görmeniz lazım.

image015

Şekil 15: SQL Sunucu özet ekranı

Böylece bir makale serisinin daha sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Bir dahaki sefere görüşmek umuduyla.


Mehmet Bora TEOMAN

http://www.ipsure.com

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>