Anasayfa » VMware Sanal Windows Server 2008 R2 üzerinde MS SQL Server 2008 R2 Kümesi – Bölüm 2

Makaleyi Paylaş

SQL Server

VMware Sanal Windows Server 2008 R2 üzerinde MS SQL Server 2008 R2 Kümesi – Bölüm 2

Üç bölümden oluşan MS SQL Server 2008 R2 kümeleme makalemizin ikincisi bölümündeyiz. İlk bölümde vSphere 4 ortamında Windows Server 2008 R2 sanal makinelerimizi yaratmıştım. Bu bölümde ise küme ortamımızı oluşturacağız yani iki düğümden oluşan bir Windows kümesi yaratacağız. Öncelikle kümeleme için olan gerekliliklerden bahsedelim.

İki düğümden oluşan bir küme yapısı için yazılım, donanım, ağ altyapısı ve kullanıcı hesapları ilgili bir takım gereksinimler bulunmakta. Dolayısıyla bunları bir tablo içerisinde özetlemek daha kolay olacak. Tablo 1 bu gereksinimleri göstermekte.

Tablo 1: İki düğümlü bir küme için gereksinimler

Bileşen

Gereklilik

Yazılım

Sunucuların üzerinde aynı sürüm Windows işletim sistemleri olmalı, aynı yazılım güncellemeleri geçilmiş olmalı ve sunucular aynı servis paketi seviyesinde olmalıdırlar. Failover Clustering özelliği sunucular üzerinde etkinleştirilmiş olmalıdır.

Donanım

Sunucular

Windows 2008 uygunluk listesinde bulunan ve aynı/benzer donanımlara sahip sunucular kullanılması tavsiye edilir.

Ağ adaptörleri

Windows 2008 uygunluk listesinde bulunmalıdır. iSCSI teknolojisinin kullanılacağı senaryolarda, adaptör ya ağ bağlantısına ya da iSCSI protokolüne adanmış olmalıdır, her ikisine birden değil.

Depolama

Windows 2008 uygunluk listesinde bulunmalıdır. En az iki adet paylaşılmış disk alanı yapılandırılmalıdır, bir tanesi şahit disk (quorum), bir tanesi de kümelenmiş uygulama ya da servis için.

Aygıt denetleyicileri

Eğer Seri Bağlantılı SCSI veya Fiber teknolojisi kullanılacaksa, kümeleme için kullanılacak depolama alanına adanacak aygıt denetleyicileri aynı olmalıdır. Ayrıca aynı firmware versiyonuna sahip olmalıdırlar. Paralel SCSI desteklenmemektedir.

Eğer iSCSI kullanılacaksa, kümelenen her sunucu bir veya daha fazla kümeleme depo alanına adanmış ağ bağdaştırıcısı veya host bus adaptöre sahip olmalıdır. iSCSI için kullanılan ağ, normal ağ iletişimi için (örn: TCP/IP) kullanılamaz. Gigabit arayüz önerilir.

Ağ altyapısı

Ağ ayarları

Ağ bağdaştırıcıları üzerinde aynı iletişim ayarlarını kullanın (örn: hız, Duplex mode, Akış kontrolü, medya tipi). Ayrıca ağ bağdaştırıcısı ve bağlandığı anahtar üzerindeki ayarları kontrol ederek herhangi bir çakışma/uyumsuzluk var mı kontrol edin.

DNS

Küme içerisindeki sunucular isim çözümlemesi için DNS kullanmalıdırlar.

Etki alanı rolü

Tüm kümelenmiş sunucular aynı etki alanında bulunmalıdırlar.

Etki alanı denetleyicisi

Kümelenmiş sunucuların etki alanı üye sunucuları olmaları önerilir.

İstemciler

Test amaçlı olarak, bir veya daha fazla istemci bilgisayar ile kümelenmiş sunuculara bağlantı yapılabilir ve kümelenmiş sunuculardan birisi kapandığında veya benzer senaryolarda istemci bilgisayarların tecrübe ettikleri gözlemlenebilir.

Kullanıcı Hesapları

Bir küme yaratılırken, yönetici haklarına sahip ve tüm sunucular üzerinde izinleri bulunan bir hesap ile makinelere oturum açılmalıdır. Hesabın etki alanı üzerinde  Create Computer Objects izni bulunmalıdır.

Esasında benim ortamım Tablo 1’de listelenen tüm gereklilikleri sağlamakta. Fakat size tavsiyem bu gereklilikleri iyice okuyup sizin ortamınızın da bunları karşılayıp karşılamadığını analiz etmeniz. Madem gerekliliklerden de bahsettik, artık iki düğümlü kümemizi yaratmaya başlayabiliriz.


Öncelikle genel ve özel ağlarımız için ağ ayarlarımızı yapmamız gerekmekte (Not: bu iki ağ bağlantısının ismini – sırasıyla – LAN ve Heartbeat olarak değiştirdim). Bunun için, birinci sunucunun ağ bağlantıları yapılandır ekranını açıyorum Panel (Start -> Control Panel -> Network Sharing Center -> Change Adapter Settings) ve genel ağ için ayırdığım bağdaştırıcının (LAN) özelliklerine giriyorum. TCP/IP v4 özelliklerine girerek gerekli alanları Şekil 1’de görüldüğü şekilde dolduruyorum.

image001

Şekil 1: Genel ağ için ayrılan bağdaştırıcının IPv4 ayarları

Bundan sonra özel ağ için ayrılan bağdaştırıcının (Heartbeat) ayarlarına giriyorum ve Şekil 2’deki gibi gereken alanları dolduruyorum. Şekilde görüldüğü üzere IP adresini 100.100.100.0/24 IP bloğundan veriyorum.

image002

Şekil 2: Özel ağ için ayrılan bağdaştırıcının IPv4 ayarları

Aynı ayarlamaları ikinci sanal makinemiz için de tekrarlıyorum. Tablo 2 her iki sunucuda da vermiş olduğum değerleri özetlemektedir.

Tablo 2: Her iki sunucu için girilen IP değerleri

 

Sunucu 1 (mstipcls01)

Sunucu 2 (mstipcls02)

LAN

Heartbeat

LAN

Heartbeat

IP Adresi

192.168.2.101

100.100.100.101

192.168.2.102

100.100.100.102

Alt ağ maskesi

255.255.255.0

255.255.255.0

255.255.255.0

255.255.255.0

Varsayılan ağ geçidi

192.168.2.1

<boş>

192.168.2.1

<boş>

Birincil DNS Sunucusu

192.168.2.22

<boş>

192.168.2.22

<boş>

Makalenin ilk bölümünden de hatırlayacağınız gibi, LAN olarak adlandırdığımız genel ağ bağdaştırıcısını gelişmiş ayarlar içerisinde Heartbeat (özel) bağdaştırıcısından daha üst bir sıraya almamız gerekiyor (ilk bölümdeki Şekil 4). Gelişmiş Ağ Ayarlarında bu sıralamayı da teyit ettikten sonra, her iki makine arasındaki iletişimi Ping komutu yardımıyla kontrol ediyorum. Benim ortamımda her şey olması gerektiği gibi çalışır vaziyette (yani her iki makineden de diğerine, her iki bağdaştırıcıyla da düzgün bir şekilde ping atabiliyorum) ve ağ altyapısı anlamında iki makine de artık kümelenmeye hazır durumdalar. Bu noktada her iki sanal makineyi de mstip.com etki alanına dahil etmek iyi bir fikir.

Makineleri etki alanına dahil ettikten sonra kümeyi oluşturup yapılandırmadan önce geriye kalan tek şey, her iki makinede de “Failover Clustering” özelliğinin etkinleştirilmesi. Bu amaçla Server Manager arayüzünü açıyorum (Start -> Administrative Tools -> Server Manager)  ve Features kısmından “Add Features” linkine tıklıyorum. Açılan sihirbazda “Failover Clustering” kutusunu işaretleyerek (Şekil 3) sihirbazı sonlandırıyorum. İkinci sunucuda da bu işlemi yaptıktan sonra, artık küme oluşturmaya hazırım.

image003

Şekil 3: Failover Clustering seçimi

Küme oluşturma işleminden önce, sanal sunucularımı kümeleme işlemi için onay işleminden geçirmem gerekiyor. Bu amaçla herhangi bir sunucumda “Failover Cluster Manager” ara yüzünü açıyorum (Start -> Administrative Tools -> Failover Cluster Manager) ve Şekil 4’te görünen ana ekran içerisindeki “Validate a configuration…” linkine tıklıyorum Yeni bir sihirbaz açılıyor. İlk ekran bir bilgilendirme ekranı, Next ile geçtikten sonra ikinci ekranda sunucu seçim ekranı geliyor (Şekil 5).

image004

Şekil 4: “Failover Cluster Manager” ara yüzünün ana ekranı

image005

Şekil 5: Sunucu seçim ekranı

Burada iki sanal sunucumu da Browse butonu yardımıyla seçip, listeye ekliyorum ve Next butonuna basıyorum. “Testing Options” ekranında, “Run all tests (recommended)” seçimini yapıyorum and tekrar Next butonuna basıyorum (Şekil 6). Sihirbaz bir takım bileşenleri onaylamaya başlıyor (Şekil 7). Onaylama işlemi biter bitmez, sihirbaz bir rapor oluşturuyor ve (benim için) her şey gayet düzgün gözüküyor. Dolayısıyla artık yeni kümemi yaratabilirim.

image006

Şekil 6: “Testing options” ekranı

image007

Şekil 7: Onaylama prosedürü çalışırken

Yeni bir küme oluşturmak için, “Failover Cluster Manager”  arayüzü ana ekranındaki “Create a cluster” linkine tıklıyorum. Ve tabii ki yeni bir sihirbaz açılıyor :). İlk ekranda iki sanal sunucumu da seçiyorum ve Next butonuna basıyorum. İkinci ekran kümeye isim ve IP adresi verilecek olan ekran. Şekil 8’de görülen değerleri giriyorum burada. Bu şu anlama geliyor: Yeni yaratacağım küme kullanıcılara veya servislere artık bu isim ve IP adresi ile hizmet verecek. Dolayısıyla kullanıcılar veya servisler makinelerimin gerçek isim veya IP adreslerini bilmeyecekler. Şekil 9 kümeyi oluşturan makineleri, kümeyi ve DNS kayıtlarını göstermektedir.

image008

Şekil 8: Küme ismi ve IP adresi

image009

Şekil 9: Kümelenmiş düğümler

Birkaç Next butonundan sonra sihirbazı bitiriyorum. Artık yeni bir Windows Server 2008 R2 var. Artık “Failover Cluster Manager” ara yüzünü kullanarak yapılandırmada çalışan çalışmayan ne varsa kontrol edebilirim. Ara yüzün güzel tarafı düzgün çalışan bileşenleri yeşil OK işareti ile gösteriyor olması (ki benim ara yüzümde hep bunlardan var 🙂

İkinci bölümünde sonuna geldik. Bu bölümde iki düğümlü bir küme oluşturduk. Bir dahaki bölümde kümelenmiş sunucularım üzerine MS SQL Server 2008 R2 ürününün kurulumunu yapacağım. Görüşmek üzere.

Mehmet Bora TEOMAN
http://www.ipsure.com

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>