Anasayfa » VMware Data Recovery ile Yedekleme İşlemleri

Makaleyi Paylaş

Virtualization

VMware Data Recovery ile Yedekleme İşlemleri

Daha önceki makalemizde VMware Data Recovery yapısı hakkında bilgiler aktarmıştım. Bu makalemizde ise genel olarak bu mekanizmanın nasıl çalıştığını, yedekleme işlemlerinin nasıl yapıldığını ele alacağız.

Tekrar belirtmek gerekirse, VMware Data Recovery ile sanal sunucuları hızlı ve basit bir şekilde yedekleyebiliriz. Yedeklemeyi yaparken sanal sunucunun imajını alıp hedefe aktarır. Ayrıca full veya incremental recovery sağlar. Bunun yanında dosya seviyesinde de geri dönüş sunabilir.

vCenter Server ve kurmuş olduğumuz Data Recovery Plug-in sayesinde bütün yedekleme ve geri dönüş işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

image001

Evet şekilde de görüldüğü gibi VMware Data Recovery’nin genel çalışma prensibini görüyoruz.

Sponsor

1)      VMware vCenter Server üzerinde yedekleme yapılacak sunucularla ilgili işlemlerimizi yapıyoruz.

2)      Snapshot oluşturulur.

3)      Son aşamada ise oluşturulan snapshot’lar hedef storage yada datastore üzerinde yedeklenir.

Bütün bu işlemlerden sonra yada bütün data hedefe yazıldıktan sonra sanal sunucular snapshot modundan çıkartılır ve böylece sanal sunucular yedeklenmiş olur.

image002

VMware Data Recovery aracını çalıştırdıktan sonra yeni bir Backup Job tanımlaması yapmamız gerekir. Şekilde görüldüğü gibi yedeklenecek olan sanal sunucuları görebiliyoruz ve seçimi yapıyoruz.

image003

Destination kısmından daha önce Network Share olarak eklemiş olduğumuz dizini hedef olarak gösteriyoruz.

image004

Yedekleme görevinin hangi zaman dilimlerinde çalışacağını yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi gün ve saat olarak işaretliyoruz.

image005

Retention Policy ayarları ile kaç tane yedeklemenin ve ne kadar süre ile bunların saklanacağını belirtiyoruz.

image006

Evet yedekleme görevimiz hazır. Finish ile tamamlıyoruz.

image007

VMware Data Recovery konsoluna girdğimizde görüldüğü gibi görevimiz hazır durumdadır.

image008

Tanımladığımız yedekleme görevi işine başladı bile. Görüldüğü gibi işleme başladı ve gerekli kopyalama işlemlerini yapmaktadır.

Biraz zaman alacaktır.

image009

Yedeklemenin yapıldığı dizine bakarsak eğer karşımıza yukarıdaki şekil gelmektedir. Görüldüğü gibi bizim tanımlamış olduğumuz Network Share dizini altında VMware Data Recovery gerekli atraksiyonları yapmış durumdadır.

image010

VMware Data Recovery genel ayarlarına bakmak gerekirse eğer yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi birkaç sekmesi vardır. Backup, Restore, Reports, Configuration gibi.

Configuration sekmesine geçersek eğer burada VMware Data Recovery ile ilgili ayarları görebiliyoruz ve eğer istersek düzenleme yapabiliriz.

image011

Evet sanal sunucularımızın yedeklenmesi başarılı bir şekilde tamamlandı ve tanımladığımız görev bir sonraki zamanı beklemektedir.

image012

Yedeklerin alındığı hedef dizine bakarsak eğer son durum yukarıdaki gibidir.

Evet bu makalemizde sizlere VMware Data Recovery ile sanal sunucuları yedeklemek için gerekli olan işlemlerin nasıl yapılacağını aktardım. Bir sonraki makalemizde yedeklediğimiz bu sanal sunucumuzu restore edeceğiz.

Kaynak:

http://www.vmware.com/products/data-recovery/

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın