Anasayfa » VMware Data Recovery ile Restore İşlemleri

Makaleyi Paylaş

Virtualization

VMware Data Recovery ile Restore İşlemleri

VMware Data Recovery ile ilgili bu üçüncü makalemiz ve artık VMware Data Recovery ile ilgili bilgi aktarmadan bu yapı sayesinde yedeklenen sunucuların nasıl geri yükleneceğini  uygulayabiliriz.

Restore işlemi aşamasında sanal sunucu için bir restore point seçimi yapılır ve geri dönüş işlemi istenilen host yada kaynak havuzuna gerçekleştirilir. Var olan sanal sunucu üzerine dönüş yapılırken sadece değişen kısımlar restore edilir. Ayrıca VMware Data Recovery ile dosya seviyesinde geri dönüş de yapılabilir.

image001

Genel çalışma prensibini yukarıdaki şekilden çıkarabiliriz. Eğer sana sunuculardan birisine bir şey olursa hızlı bir şekilde restore işlemi yapılabilir. Geri dönüş işlemi yapılırken uygun olan VM imajı seçilmelidir.

image002

VMware Data Recovery çalıştırıyoruz.

Sponsor

image003

VMware Data Recovery konsolunda Restore sekmesine geçiyoruz ve hangi sanal sunucu için geri dönüş yapılacaksa seçimlerini şekilde görüldüğü gibi yapıyoruz ve daha sonra Restore tıklıyoruz.

image004

Restore seçeneklerinde görüldüğü gibi düzenleyebileceğimi seçenekler vardır. Eğer istersek bunları üzerlerine tıklayarak düzenleyebiliriz.

image005

Evet görüldüğü gibi son aşamaya geldik. Restore demeden önce yukarıdaki şekilde hemen sol alt tarafta görülen “During this restore operation” kısmına dikkat ederseniz bize bu geri dönüş esnasında neler yapılacağının listesini vermektedir.

image006

Geri dönüş işlemini başlattık ve şekilde görüldüğü gibi süreç devam ediyor.

image007

Görüldüğü gibi VMware Data Recovery restore işlemine devam ediyor.

Görev başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Reports sekmesinden sonuç raporunu alabiliriz.

image008

Evet görüldüğü gibi görev başarılı bir şekilde tamamlandı. Görev ile ilgili detayları da alabiliyoruz.

image009

Geri dönüşünü yaptığımız sanal sunucumuzu başlatıyoruz. Bakalım sonuç ne olacak? Eğer başarılı bir şekilde geri dönüş olmuşsa sanal sunucumuzun kaldığı yerden işine devam etmesi gerekir.

Evet şuan sanal sunucumuz Power On olmaktadır. Tamamlandıktan sonra sonucu göreceğiz.

image010

Evet işte sonuç. VMware Data Recovery ile daha önce yedeğini aldığımız ve geri dönüş yapmadan önce silmiş olduğumuz sanal sunucumuzu başarılı bir şekilde VMware Data Recovery ile geri yükledik. Artık sanal sunucumuz kaldığı yerden görevine devam edebilir.

Evet bu makalemizde sizlere daha önce yedeğini aldığımız bir sanal sunucunun başına bir olay gelmesinden sonra VMware Data Recovery ile tekrar nasıl geri yüklendiğini aktarmaya çalıştım.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

Kaynak:

http://www.vmware.com/products/data-recovery/

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın