Anasayfa » Uzaktan Destek – Sunum ve Eğitim Yazılımı Alpemix

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Uzaktan Destek – Sunum ve Eğitim Yazılımı Alpemix

Uzak masaüstü bağlantısı kurmayı sağlayan yazılımlar, birçok firma için olmazsa olmaz yazılımlar arasında yer almaktadır. Bu konuda geliştirilmiş yazılım sayısı oldukça fazladır. Aşağı yukarı aynı çözümleri sunan bu yazılımların tercihinde,  kolay kullanım, hız ve fiyat ön plana çıkmaktadır.

 

Alpemix yazılımı da mevcut çözümlerin tümü incelenerek, farklı özellikler de eklenerek geliştirilmiş bir yazılımdır. Ve bu konuda üretilen ilk yerli yazılımdır.

 

Program kurulum gerektirmemektedir. 1.6 MB boyutundaki exe dosyasının indirilip çalıştırılması yeterlidir. Bağlantı kurulacak bilgisayarda da aynı şekilde program çalıştırılır ve karşı tarafın, ekranındaki ID ve parolayı size iletmesi yeterlidir. Alpemix, port yönlendirmesi vs. gibi ayarlarla uğraşmadan iki bilgisayarı birebir bağlantı ile birbirine bağlar.

 

Kullanımı oldukça kolay olduğu için ayrıntılı anlatmak yerine benzer yazılımlardan farklarını ele alalım.

Sponsor

 

Benzer Yazılımlardan Farkları:

 

* Kurulum Gerektirmemesi: Uzaktan destek veren veya desteği alan taraf aynı yazılımı kullanmakta. Ve herhangi bir kurulum yapmadan direk programı çalıştırmakta. Ve 1.6 MB boyutundaki tek bir exe dosyasından oluşmakta.

 

* Kendi Kullanıcılarını Tanımlama:  Her seferinde müşterilerinizin sizi telefonla arayıp ID ve parola iletmesi ile uğraşmak istemiyorsunuz. Tüm müşterilerinizin ve destek elemanlarınızın sisteme üye olup birbirlerini listelerine eklemesi ile de uğraşmak istemiyorsunuz. Alpemix’in benzersiz çözümü ile bu mümkün. Firma isminizle sisteme üye oluyorsunuz. Ve tek bir üyelik ile tüm destek elemanlarınızın ve müşterilerinizin kullanıcı adı ve parolasını siz tanımlıyorsunuz. Ve artık müşteriniz Alpemix programına firma isminizi, tanımladığınız kullanıcı adını ve parolayı girdiği anda karşısında teknik destek elemanlarınızı liste şeklinde görebilmekte. Online olan teknik destek elemanlarınızla yazışabilmekte ve bağlantı kurulmak istendiğinde teknik destek elemanınız bir teklif göndererek karşı tarafın kabul etmesi ile anında bağlantı kurulabilmektedir. Tanımladığınız kullanıcılara farklı yetkiler verebilmekte ve eklediğiniz gruba göre hangi kullanıcıları görebileceğini ayarlayabilmektesiniz.

 

image001 

image002

 

 

* Çoklu Sesli İletişim :  Aynı ekrana birden fazla kişi bağlandığı zaman diğer bağlanan kişileri de bağlantı penceresinde görebilmektesiniz. Ve sistem bu kişilerle de otomatik birebir bağlantı kurmakta. Bu sayede sesli iletişim seçeneğini kullanırken dilerseniz sesinizi sadece sunumu yapana değil diğer bağlanan kişilere de iletebilmektesiniz. Diğer yazılımlarda sadece sunum yapan kişinin sesi sunumu izleyenlere iletilmekte ve sunumu izleyen kişinin sesi sadece sunumu yapan kişiye iletilmekte. Alpemix ile sunumdaki tüm katılımcılar birbirleri ile sesli iletişim kurabilmekteler.

 

image003

 

 

* Ekrana Soru Ekleme: Sunum izleyen kişiler ekranın herhangi bir noktasına soru ekleyebilmektedir.

 

image004

 

 

* Belirli Bir Alanı Paylaşma: Dilerseniz ekranın tamamını değil belli bir bölümünü paylaşıma açabiliyorsunuz.

 

image005

 

* Dizinler İçinde Dolaşma: Dosya transfer penceresi üzerinden uzaktaki bilgisayarın dizinleri arasında dolaşırken, bağlandığınız bilgisayarın başındaki kişi de gezdiğiniz dizinleri görsel olarak görebilmekte. Diğer yazılımlarda gezdiğiniz dizinler karşı tarafta yazılı olarak gösterilmekte.

 

image006

 

 

* Otomatik Güncelleme: Yazılımın yeni versiyonu aktif olduğunda 5-6 sn. içerisinde kendisini güncellemekte ve eski exe yi silip yenisi ile çalışmaktadır. Bu sayede tüm Alpemix kullanıcıları aynı versiyonu kullanmakta, versiyon uyuşmazlıkları sorunu yaşanmamaktadır. Ve tüm güncellemeler ücretsiz olarak tüm kullanıcılara otomatik olarak sunulmaktadır. Program güncelleme sonrasında kullanıcı adı veya ID yi kaybetmeden aynı şekilde otomatik online olmakta.

 

* Aynı ID Farklı Parola: Program çalıştırıldığında sistem ana parola dışında 2 parola daha üretir. Bu parolaları dilerseniz sadece sunum için kullanabilirsiniz. Bu sayede sunum izlemek için karşı tarafa sadece sunum için geçerli olacak parola iletebilirsiniz. Karşı taraf verdiğiniz parolayı yazıp “bakım yapmak için bağlan” seçeneğini seçse bile sistem otomatik sunum için bağlantı kurar.

 

* Hız: Bağlantılar, iki bilgisayar arasında birebir kurulduğu için iletişim hızınız sizin ve bağlandığınız bilgisayarın İnternet hızına göre değişebilmektedir. Ancak aynı şartlar altında diğer yazılımlarla ve Alpemix ile yaptığımız bir çok test bize Alpemix in hız konusunda gerçekten iddialı olduğunu göstermiştir. Bağlantıları çok kanallı ve birden fazla protokolü kullanarak yapmaktadır.

 

* Bilgisayardan Bağımsız Lisanslama: Alpemix yazılımı ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Ekstra özellikler için ücretli kullanım seçeneği bulunmaktadır. Diğer yazılımlarda lisanslama bilgisayara yapılmakta. Diğer bir bilgisayardan da kullanım için ekstra ücret talep edilmekte. Ücret ödeyip diğer bilgisayara kurulum yapsanız bile bu hakkınızı aynı anda iki bilgisayarda kullanamamaktasınız. Diğer yazılımların aksine Alpemix, ücretli kullanıcı hakkını bilgisayara değil kullanıcı adına atamaktadır. Bu sayede Dünya’nın herhangi bir yerindeki istediğiniz sayıdaki bilgisayardan, aynı anda olmamak koşulu ile ücretli kullanıcı olarak giriş yapabilmektesiniz. Ücretli kullanıcı hakkınızı tanımladığınız bir alt kullanıcıya atayıp, daha sonra iptal edip başka bir alt kullanıcınıza atama yapabiliyorsunuz.

 

Eksik Olan Özellikleri:

 

VPN desteği, oturum kaydetme özelliği, servis olarak çalışma özelliği, Mac, Linux desteği şuanda bulunmamakta.

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın