Anasayfa » Upgrading Veeam Backup Replication v8 to v9

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Upgrading Veeam Backup Replication v8 to v9

Veeam Backup & Replication ürünü bildiğiniz üzere VMWare ve Hyper-V tarafında yedekeleme ve felaket seneryoları için sunucularınızın replikasyonunu sağlayan başarılı bir yazılımdır. Bu makaleyi yazmadan bir kaç gün önce Veeam firması Veeam Backup & Replication ürününün 9.0 versiyonunu tanıttı.

Birçok yeni özellikle tanıtılan ürün, en çok cloud replication özelliğinin ve Oracle entegrasyonunun tam entegre olmuş şekilde geldiğinin üzerinde durmakta daha fazla geliştirilen özellikler hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. Ürünün detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Sürüm karşılaştırmaları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz

Bu yazımda Veeam Backup & Replication ürününü 8.0 dan 9.0’a yükseltmenin nasıl yapılacağı konusunda deneyimlerimi paylaşmaya çalışacağım.

Ürünü buradan indirebilirsiniz.


Veeam Backup & Replication yazılımının en ayırt özelliklerinden biri olan kullanıcı dostu kolay bir yazılım olmasıdır, bu özelliğini upgrade yaparken de farkedeceksiniz.

Upgrade işlemine başlamadan önce yapılması gereken ön hazırlıklar şunlardır;

1-     Yeni versiyon için lisans anahtarının alınması

2-     Çalışan tüm backup, replikasyon ve teyp jobların disable edilmesi

3-     Backup server konfigurasyon dosyasının yedeklenmesi.

 

Veeam Backup Server konfigürasyon yedeğini almamız bize olası bir problem durumunda eski versiyondan hızlı ve problemsiz bir şekilde çalışmamızı sağlayacaktır.

clip_image002

Veeam Backup & Replication Console ekranında “Ana Menü” den “Configuration Backup” alt menüsü seçilir ve açılan pencereden “Backup Now” butonu ile kullanmış olduğunuz veeam backup server a ait tüm konfigurasyon, Backup ve Teyp Job ayarları ve BackupProxy sunucularına ait bilgilerin bir yedeği alınır.

Bir sonraki aşamada versiyon 9 için olan yeni key inizi almış olmanız gerekiyor, aksi durumda var olan key ile devam edemeyeceksiniz. 

clip_image004

·        Bu işlemin süresi backup yapınızın büyükluğüne ve job ayarlarınızın detaylarına göre farklılık göseterebilir. Ortalama15-30 dakika arası bir sürebilmektedir.

İndirdiğimiz iso dosyasını mount ederek autorun dosyamızı çalıştıralım.

clip_image006

·        Gelen ekrana Next ile devam edelim

clip_image008

·        Sözleşmeyi Kabul ederek Next ile devam edelim

clip_image010

·        Yükseltmenin hangi sürümden gerçekleşeceği bilgisini gösteren ekranı Next ile geçerek yükseltmemize devam ediyoruz.

clip_image012

·        Indirdiğimiz lisans dosyasını gösteriyoruz bu demo lisans ya da firmanıza ait orjinal lisans olabilir. Next ile devam ediyoruz.

clip_image014

·        Veeam Backup & Replication servisi için Local System hesabı kullanmıştım ben, bu ekranı Next ile geçiyorum.

clip_image016

·        SQL bilgilerini otomatik olarak bulacaktır. Eğer SQL SA şifresini biliyorsanız SQL Server authentication using the Login ID and password below alanine girebilirseniz. Eğer windows authenticationunuz var ise birşey yapmanıza gerek olmadan Next ile devam edebilirsiniz.

clip_image018

·        Çıkan uyarıda Veeam Backup & Replication ürününün doğru veritabanı ile iletişim kurduğundan emin misiniz, Bu veritabanı gerekirse otomatik olarak yükseltilecektir diyor. Yes ile devam ediyorum.

clip_image020

·        Install butonu ile kuruluma başlıyoruz.

clip_image022

·        Finish butonu ile kurulumu tamamlıyoruz.

clip_image024

·        Sunucuyu yeniden başlatmak için Yes butonuna basarak değişikliklerin etkin olmasını sağlıyoruz.

 

clip_image026 

·        Açıldığında yukarıdaki ekran açılacaktır. Veeam Backup & Replication ürününe bağlanabilmek için Connect butonu ile devam ediyoruz.

clip_image028

·        Veeam sunucumuzu bu değişikliklerden haberdar olabilmesi için son sürüm yükseltmenin bileşenler tarafında da yapılması gerekmekte Next ile devam ettiğimizde bileşenlerin yükseltimi sağlanacaktır.

clip_image030

·        Tüm bileşenlerin yükseltildiğine dair bilgilendirme mesajını görmekteyiz. Finish butonu ile Yükseltmeyi tamamlıyoruz.

Devre dışı bıraktığımız (Disable) Backup ve Replikasyon Job larine etkinleştirerek (Enable) test ediyoruz.

Problemsiz bir şekilde yükseltmeniz gerçekleşmiştir.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>