Anasayfa » Ubuntu Desktop – Live CD Kurulum Bolum-2

Makaleyi Paylaş

Linux Unix

Ubuntu Desktop – Live CD Kurulum Bolum-2

Makalemin ilk Kısmında Ubuntu Desktop Edition un Live CD olarak özelliklerinden bahsetmiştim bu bölümde ise Ubuntunun bilgisayarınıza nasıl kurulacağı konusunda detay vereceğim.

 


 

Ubuntu işletim sistemini bilgisayarımıza yüklemek için öncelikle ubuntu CD sini optik okuyucumuza takalım , ardından BIOS tan bilgisayarımızın açılışını CD-ROM olarak ayarlayalım ( DVD vb optik okuyucu olabilir )

 

Bu işlemleri yaptıktan sonra ubuntu CD si içeride iken açılan bilgisayarda karşımıza aşağıdaki gibi bir seçenek gelecektir.


 

clip_image001


 

Şekil – 1

Sponsor


 

Bu ekran sayesinde ubuntu CD sini gerek Live CD yani yaşayan CD olarak ta tabir edilir , gerekse kurulum için kullanabiliriz. Benim amacım kurulum olduğu için ilk seçeneği seçiyorum .


 

clip_image002


 

Şekil – 2


 

“Start or install ubuntu” seçeneğini seçtiğimizde sistem açılmaya başlayacaktır .


 

clip_image003


 

Şekil – 3


 

Evet şu anda ubuntu Live Cd için olarak açıldı ama amacımız ubuntuyu bilgisayarımıza kurmak . Bunun için Masa üstündeki “install” butonuna tıklıyoruz.


 

clip_image004


 

Şekil – 4


 

Öncelikle Ubuntunun dil ayarlarını yapıyorum.


 

clip_image005


 

Şekil – 5


 

Bu ekranda ise tarih ve zaman ayarlarını yapıyorum.


 

clip_image006


 

Şekil – 6


 

Klavyemizde kullanacağımız dil seçeneğini ayarlıyoruz . Ben türkçe Q klavye kullandığımdan ilgili seçimi yapıyorum.


 

clip_image007


 

Şekil – 7


 

Kullanıcı bilgilerini giriyorum. Kullanıcı adımı , şifremi giriyorum ve makine ismim ise kendi tanımlanıyor ama siz isterseniz bunu değiştirebilirsiniz.


 

clip_image008


 

Şekil – 8


 

Bu ekran ise sahip olduğum diskleri ve bu disklerden hangisine kurulum yapacağımı seçmemi sağlar. Ben diskimin tamamını kullanmayacağım için “Bölümleme tablosunu elle düzenle “ seçeneğini seçiyorum.


 

clip_image009


 

Şekil – 9


 

Sahip olduğum disk daha önce hiç formatlanmadığı için öncelikle diske bir etiket atıyoruz.


 

clip_image010


 

Şekil – 10


 

Ardından üst tarafta bulunan “New” düğmesine tıklıyorum ve elimdeki 8gb lık diski nasıl bölümleyeceğimi seçiyorum. Burada ben diskimi iki ye bölmek istedim ve “C” dizini için 4520 mb yer tanımladım. Son olarak “Add” diyerek bu bölümü ekliyorum.


 

clip_image011


 

Şekil – 11


 

Ekleme işlemi bittikten sonra diskim yukarıdaki gibi bir hal almaktadır . Kullanılmamış “3580 mb “ alanım bulunmaktadır , bu alanıda ikinci bir bölüm olarak değerlendirmek için “unallocated” bölümüne tıkladıktan sonra “new” butonuna basarak bu kısım için de bir bölüm oluşturuyorum.


 

clip_image012


 

Şekil – 12


 

İkinci bölümü oluşturduktan sonraki hal ise yukarıdaki gibidir. Bu değişikliklerin gerçekleşmesi için “Forward” butonuna basıyoruz.


 

clip_image013


 

Şekil – 13


 

Bu ekranda ise değişiklikler gerçekleşmektedir.


 

clip_image014


 

Şekil – 14


 

BU ekranda ise işletim sisteminin kurulacağı ana dizin ( windows için c:\windows ) için bölüm seçiyoruz. Linux için ana dizin = kök dosya sistemi olarak ifade edilir ve “/” sembolu ile gösterilir . Ayrıca sistemin performansının artması için takas dosyasınada bir bölüm belirlemek zorundayız , eğer bölüm belirlemeden kurulum yaparsanız işletim sisteminin yavaş çalışacağını göreceksiniz . Ancak benim gibi ayrı bölümlere almak zorunda değilsiniz.


 

clip_image015


 

Şekil – 15


 

Bu ekranda ise kurulum hakkında bir özet bilgi sunmaktadır. “install 1 diyerek yüklemeye başlıyoruz.


 

clip_image016


 

Şekil – 16


 

Yükleme işlemi bittikten sonra aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşırız.


 

clip_image017


 

Şekil – 17


 

Ubuntuyu Live CD olarak açtığımız için bir sonraki açılışta tekrar live cd olarak mı açılması halinde orijinal ubuntu yerine yine Live CD yi kullanacağımız ve bunun sonucu olarakta sabit diskimize veri kayıt edemiyeceğimiz belirtir . Artık kurulum bittiği için ve açılışında CD öncelikli olduğu için Ubunutu CD sini CD sürücüden çıkartıyoruz.


 

clip_image018


 

Şekil – 18


 

Microsoft işletim sistemlerinde görmeye alıştığımız “kara şimsek “ menüsü J


 

clip_image019


 

Şekil – 19


 

Kullanıcı adını giriyorum


 

clip_image020


 

Şekil – 20


 

Parolamızı giriyoruz.


 

clip_image021


 

Şekil – 21


 

Kurulumun hemen ardından işletim sisteminin mevcut yamalarının olduğunu belirten bir uyarı görüyoruz


 

clip_image022


 

Şekil – 22


 

Yama yönetiminde istediğiniz yamaları yüklemeniz mümkündür . İsterseniz sisteminizin mevcut durumunu görebilir .


 

clip_image023


 

Şekil – 23


 

Durum bilgisini “ Kurulu , Kurulu ( yükseltilebilir ) , Kurulu olmayan “ olmak üzere 3 değişik filtre altında görebilir ve yükleme yapabilirsiniz . Bu yüklemeleri yaptıktan sonra artık ubuntu kurulumu bitmiş ve sizin kullanımınıza hazır hale gelmiştir .


 

clip_image024


 

Şekil – 24


 

Ubuntu sahip olduğu türkçe ara yüz sayesinde büyük bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır.


 

Makalemin ilk bölümünde anlattığım özellikleri sayesinde ubuntuyu kullanırken başka bir işletim sistemini arayacağınızı düşünmüyorum.

 

Bir başka makalede görüşmek üzere

 

 

Makaleyi Paylaş

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Cevap bırakın