Anasayfa » TFTP Server Kurulumu ve Kron Policy ile Scheduled Cisco Config Backup

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

TFTP Server Kurulumu ve Kron Policy ile Scheduled Cisco Config Backup

TFTP (Trivial File Transfer Protocol)  1980 yılında kullanılmaya başlanan ve FTP’nin temel fonksiyonlarının kullanılabildiği dosya transfer protokolüdür. Microsoft  Windows NT 3.51 ile TFTP Server desteği vermeyi bıraktı fakat Cisco ile yakından ilgilenen her IT Çalışanı bilirki TFTP Server image yükleme, PIX password resetleme ve backup&restore işlemleri için kullanılan çok önemli bir servisdir.  TFTP Protokolünü 3. Party yazılımlar ile kullanabilirsiniz. Kullanabileceğimiz yazılımlara göz atarsak;Makalemizde Solarwinds TFTP Server kullanacağız. Hepsinin çalışma mantığı benzer olduğu için siz dilediğinizi kullanabilirsiniz.


Solarwinds TFTP Server;


Network üzerinden IOS image yada firmware upgrade etmek,

Sponsor

Kritik router, switch ya da access pointlerinize ait configuration dosyalarınızı yedekleyebilmek,


Birden fazla cihaza aynı configi yazabilmek,


4 GB Transfer boyutu başlıca özellikleridir.


Solarwinds TFTP Server’ı web sayfasına kayıt olup ücretsiz olarak indirip kuruyoruz. Kurulum adımlarından bahsetmiyorum çünkü gayet basit işlemler ile karşılaşıyorsunuz.


image001


Yukarı daki gibi console ekranı karşımıza çıkıyor. Default olarak servis stop ve Backup lokasyonu C:\ sürücüsü seçilmiştir.


image002


File menüsünden configure dediğimizde genel ayarlarla ilgili değişiklikler yapabiliriz. Backup Lokasyonunu değiştirmenizi kesinlikle öneriyorum.


image003


Güvenlik sekmesini açtığımızda hangi işlemlerinin yapılabileceğini ve hangi IP Adreslerinin bu işlemleri yapabileceğini belirtebiliriz. Isteğiniz doğrultusunda değişiklikler yapabilirsiniz.


image004


Denetim Masasından Servisleri açtıp SolarWinds TFTP Server’ın Startup tipini Automatic’e alıyoruz ve servisi başlatıyoruz. TFTP Serverımız artık hazır.


Önce manuel olarak Configuration backup alma işlemi yapıyoruz. Cisco cihazlarımızdan herhangi birine login oluyoruz. Privileged Moda geçiyoruz.


image005


Copy running-config tftp: komutunu kullandığımızda bize IP adresi ve dosya ismi bilgilerini soruyor bu sorularada cevap verdikten sonra backup almış oluyoruz.


Restore işlemini copy tftp: running-config komutunu kullanarak yapabilirsiniz. İşlem adımları bir birinin aynıdır.


Bu backup işlemini otomatikleştirmek için Kron Policy sistemini uygulayacağız. Hangi cihazda bu işlemi yapacaksanız o cihazın Global Configuration Moduna geçiyoruz.


İlk olarak bir Kron Policy Oluşturuyoruz;


image006


Kron Policy’miz için SaveConfig  diye bir isim verdik ve config i kaydettik. Peki neden copy running—config  startup-config komutunu kullanmadık? Çünkü Kron Policy interaktif komutları kullanamamaktadır. Bu yüzden kullanamıyoruz.


Kron Policy ile yapacağımız config işlem zamanını oluşturuyoruz;


image007


Resimde gördüğünüz gibi bir hata verdi. Biz Cuma günü saat 14.00 de mevcut configurasyonu kaydetmesini istedik. Fakat saat bilgileri girilmediği için bu işlemi yapamayacaktır. Şimdi cihazımızın saatini ayarlıyoruz.


image008


Tablo 1 deki zaman dilimlerinden hangi zaman dilimindeyseniz clock timezone EET +2 ile bulunduğunuz zaman dilimini yazıyoruz. Clock set  komut dizilimi ile saat ve tarih bilgilerini giriyoruz. Show clock ile zamanı görebilirsiniz. Show kron schedule ile zamanlanmış kron policyleri görüyoruz.


Untitled


Şimdi backup policymizi oluşturabiliriz;


image009


Backup policy için kron policy-list Backup yazıyoruz burada Backup Policy ismi oluyor. Policy icerisinde neler yapacağimiza dair işlemlerimiz var. Sırasıyla show run çalıştırmak ve belirtilen tftp serverına kaydetmek sonrada çıkmaktır. Sonra Backup ismindeki policy nin ne zaman olacagini ve recurring ile opsiyonu ile tekrarlanacağını belirtiyoruz. Dikkat ettiyseniz Backup policy uygulama saatini SaveScheduleConfig policy’sinden 1 dakika sonrasına ayarladım.


image010


Kron policy durumuna bakıyoruz ve bize uygulamaya ne kadar kaldığıyla ilgili bilgi veriyor. Bir problem olmadığına göre mevcut konfigurasyonu kaydedip çıkabiliriz.


image011


TFTP Server tarafında da Loglarda görüldüğü gibi gayet temiz ve başarılı bir backup işlemi gerçekleştirdik.


Kron policy-list çok sık değişiklik yapılan cihazlarda Manuel backupa göre daha avantajlı bir yapıya sahip ayrıca bizim için kolaylık sağlamasıda ayrı bir güzellik kullanmanızı tavsiye ederim.


Başka bir makalede görüşmek üzere.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın