Anasayfa » Tekilleştirmenin Yedekleme Ekonomisinde Yaratmakta Olduğu Devrim Bölüm 3

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Tekilleştirmenin Yedekleme Ekonomisinde Yaratmakta Olduğu Devrim Bölüm 3

Tape Game Over. Bu sefer Galiba Gerçekten!

Tekilleştirme teknolojisi 2010 yılında dünyada ve Türkiye’de birçok kurumun operasyonel yedekleme stratejilerini büyük ölçüde değiştirdi. Bu hızlı değişimin 2011’de ivme kazanarak, ve daha geniş bir müşteri kitlesine yayılarak devam edeceği aşikar. Kimse artık gelişmiş disk tabanlı yedekleme çözümlerinin teyplere kıyasla operasyonel yedekler için iyi bir alternatif oluşturabilecek olup olmadıklarını sorgulamıyor. Teknolojinin heyecan veren ve bu değişimin ivmesini artıran tarafı, CPU tabanlı tekilleştirme sistemlerinin artık disklerin sunabilecekleri performans ve kapasitelerin çok çok ötesine gitmiş olmaları.

Tekilleştirme algoritmanız yeterince akıllı ise, ya da gücünü sadece CPU’dan alıp alttaki disk altyapısındaki spindle sayısından bağımsız kılabiliyor ise, bugün tek kafalı bir tekilleiştirme motoru ile saatte 15TB veri yedekleyebilirsiniz. Bunu yaparken ihtiyaç duyduğunuz altyapı ise 3 RAF SATA disk ve biraz SAS kablodan ibaret! Benzer bir performansı aynı verimle hangi ortamı yedekliyor olursanız olun, bugün pratik olarak teyp sistemleri ile yakalamanız mümkün değil. CPU’yu devreden çıkartıp tekilleştirme yapmasak aynı disk altyapısı bize 20’de bir oranında dahi performans veremiyecektir. Dolayısıyla artık ‘Disk Tabanlı Tekilleştirmeli Yedekleme Sistemleri’ ni değil, daha fazla‘CPU tabanlı yedekleme sistemleri’ni ve hangi algoritmanın daha verimli olduğunu konuşuyoruz. Çünkü önemli olan disk altyapısının ne kadar hızlı olduğu değil, tekilleştirme algoritmasının ne kadar akıllı ve diskten ne kadar bağımsız olduğu ve dolayısıyla diske ne kadar az yük bindirdiği. CPU hızları katlandıkça bu sistemlerin tekilleştirme performansları da katlanmakta, aldığınız performans da aynı ölçüde artmakta ve tabii ki en önemlisi ortamınıza sağladığınız kazanç artmakta.

 

Tekilleştirme sistemlerinin sundukları tek avantaj kuşkusuz sağladıkları performas ve dolayısıyla çok daha iyi bir RTO ve daha kısa yedekleme pencereleri değil. Birçok kurum daha güvenli ve operasyonel olarak da ortamlarını rahatlattıkları için bu değişime yatırım yapmakta. Güvenlik bir tekilleştirme sisteminin olmazsa olmazı. Burdaki güvenlik önlemleri standart disk atlyapısının sunduğu birden fazla fan, çoklu RAM, CPU ve RAID-6’dan çok ileri gitmek zorunda. Adı üstünde, tekilleştirme çok tane olanı tek parçaya düşürmek demek. Tek parçayı kaybetmek ise ona bağlı olan tüm yedekleri beraberinde kaybetmek anlamına gelmekte. Sisteminiz her parçanın güvenliğini gerek RAID ile fiziksel hatalara karşı korumalı ve daha ötesinde de parçacığın içeriğinin mantıksal hatalara karşı korumalı ve hatta bozuklukları da operasyonel müdaheleye gerekmeksizin düzeltebilmelidir.  Özetle, hadi getirin şurdan biraz storage, biraz cpu, işte bu da tekilleştirme algoritması diyerek tekilleştirme güvenli bir şekilde gerçekleştirilemez. Sistemin bütün parçaları, yazılımı, sunucusu ve disk altyapısıyla birlikte bir bütün olarak çalışmalı, tüm güvenlik kalkanları tek merkezden kontrol edilmeli, fiziksel VE mantıksal hatalara karşı her parçacığın korunmasını sağlanmalıdır. Hata anında Storage farkı telden, yazılım farklı telden çalarsa o zaman veri kaybı kaçınılmaz olur ve o tekilleştirme sistemi asıl amacı olan veri güvenliğini sağlamaktan sapmış olur. Özetle bir tekilleştirme sistemi klasik anlamda bildiğimiz veri depolama sistemlerinin normalde almadıkları önlemler almalı, saklanan her veri parçasının içeriğini korumalı, hatta daha ileriye götürelim; sistemin kendisinden kaynaklanan yazılımsal bozulmaları da düzeltebilmelidir.


 

Teybin Kullanım AlanıArşiv amaçlı uzun süre saklanan yedekler. Mi Acaba?

 

Bugün tekilleştirme sistemlerini operasyonel yedekleri için kullanan birçok kurum teyp sistemlerini paralelde kullanmaya devam etmekte. Bu kurumlar tekilleştirmenin getirdiği hızlı veri yedekleme, geri dönme ve operasyonel kolaylıkları günlük, haftalık ve aylık yedeklerinin alınmasında kullanmakta. Aynı kurumlar aldıkları yedeklerin bir kısmını da operasonel yedeklerden farklı olarak yıllarca saklamak durumundalar. Bu arşiv yedeklerini tekilleştirmeli disk sistemlerinde tutmak geçdiğimiz yıllarda mümkün olsa da, fiyat/performans olarak çok avantajlı olmamaktaydı. Uzun süre saklanan yedekler için ihtiyaç duyulan kapasite yüksek, geri dönüş sıklığı daha düşük, erişim süresi beklentisi ise çok daha düşük olmasına rağmen klasik tekilleştirme sistemlerinin çalışma biçimi ve  fiyatlandırması arşiv yedekleri ve operasyonel yedekler için aynıydı. Tamamen farklı servis seviyesi ihtiyacı olan arşive yedeklerinin saklanması için klasik tekilleştirme sistemleri fazla yüksek servis seviyesinde kalmaktaydı. Hal böyleyken  arşiv yedeklerinin saklanması için, teyp sistemlerine tüm zorluk ve risklere karşın mahkum kalınmaktaydı. Özetle tekilleştirmenin avantajları arşiv yedeklerinde istisnalar haricinde maliyetlerden daha düşük kalmaktaydı.

 

Teknoloji burda da ödevini yaptı diyebiliriz. Bugün arşiv tekilleştirme sistemleri (bilinen tekilleştirme sistemlerinden daha farklı bir mimari ve fiyatlandırma sunmaktalar) tek kafada uzun süre saklanacak yedeklerinizin saklanması için 25PB (25,000 TB) kapasite sunabiliyor. Kafa (controller) adedinin kapasiteye göre düşük olması özetle $/TB değerini teyp medyasına yaklaştırıyor. Bu 25PB’ı 10-12 bağımsız ünite olarak yönetebiliyorsunuz. Örneğin 2011 yılından olan yedeklerinizi 2 raf SATA’da tutup, dilediğinizde bu rafları uzak noktada herhangi başka bir controllera takıp o yedeklere erişebiliyor, ya da 24 üniteli bir yapıda 2 ünite bozulduğunda kalan 22 üniteye erişimi sürdürebiliyor, erişilemeyen 2 üniteyi de uzak noktadan ters replikasyon ya da fiziksel taşıma ile ayağa kaldırabiliyorsunuz. Sistemin bu kadar çok kapasiteyi tek kafa ile yönetebilmesinin arkasında yatan sır tüm üniteleri sürekli yönetmeye çalışmaması. Örneğin son 10 yılın yedeklerini 15 ünitede 1 saniyede erişebilir tutarken, 15 yıllık yedeğinize erişmek istediğinizde sistem burdaki metadatayı önce controllerda aktif kılıyor ve sonra erişilebilir kılıyor. Hemen korkmayın, bu işlem 1 dakika sürüyür. 15 yıllık yedekleri tozlu raflardan çıkartmak ve okuyabilmek için E-Bay’den uygun teyp sürücüsü aramaktan daha iyi bir yöntem olduğu aşikar. 3 yıl sonraki teknolojik değişimlere ayak uydurmak, hadi şurdaki ‘1000 LTO-1 teybi şimdi LT0-8’e kopyalayalım demekten’, daha kolay olmakta. Üstelik veri yedekleri online ve güvenlik tam.

 

Önümüzdeki 2011’in bol güvenlikli, az recovery’li, bol başarılı yedeklerle geçmesi dileğiyle.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>