Anasayfa » System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012 Self – Service Portal User Rollerinin Oluşturulması

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012 Self – Service Portal User Rollerinin Oluşturulması

Bir önceki makalemde SCVMM 2012 Self – Service Portal bileşenini kurmuştuk fakat giriş yapamamıştık. Çünkü daha önceden bir user’ ımıza bu sisteme erişim ve konfigürasyon yapabilme yetkilerini atama işlemi yapmamıştık bu makalemde ise bu User Role lerini belirlediğimiz yetkili bir kullanıcımızın üzerine atama işlemini yapabilmekteyiz.  Rollerimizi atama işlemi yaptıktan sonra bu kullanıcımız Yeni “Create VM, Delete, Start, Restart ve Stop“ gibi işlemleri ve yönetimini belirlediğimiz yetki çerçevesinde yapabilecektir.

 

Artık Self – Service Portal Kullanıcı Rollerimizi atama işlemine başlayalım…

 

 

image001

 

 

VMM Konsolumuzu açtıktan sonra Security kısmına geliyoruz ve üst menüde bulunan Create User Role butonuna basıyoruz.

 

 

image002

 

 

Karşımıza gelen Name and Description penceresinde oluşturacağımız User Role profili için bir isim ve açıklama giriyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Sponsor

 

 

image003

 

 

Profile penceresinde oluşturacağımız profil ne yetkilere sahip olabileceğini ayarladığımız kısımdır. Self –Service User kutucuğunu işaretliyoruz. Böylelikle Active Directory’ mizde tanımlı bir user account’ ı üzerine bu rolleri atayacağız ve böylelikle Self – Service Portal yönetimini bu User ile yapabileceğiz. Self –Service User’ ı seçiyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

image004

 

 

Members penceresinde AD’ de bulunan user accountımızı Add diyerek ekliyoruz. Self – Service Portal yöneticimizi bu user üzerine oluşturacağız. User Accountımızı ekliyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

image005

 

 

Actions penceresinde bu user’ ımızın neler yapabileceğini hangi işlemler için yetkisi olduğunu bu kısımdan ayarlıyoruz. Select all diyerek bütün işlemleri yapmaya yetkisi olduğunu belirliyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

image006

 

 

Karşımıza gelen Run As account penceresinde eklediğimiz Self – Service Portal user’ ımızı ekleyebilirsiniz. Ben Run As account olarak daha önceden tanımladığım yetkili kullanıcımı ekliyorum.

 

 

image007

 

 

Summary Penceresinde oluşturduğumuz profilin Adını bu profile üye AD Account’ ımızı ve yetkilerini gösteren bu özet pencere Finish diyerek Self – Service Portalımız için yetkili profilimizin oluşumunu tamamlamış oluyoruz.

 

 

image008

 

 

Web Arayüzünden Self-Service Portalımıza yetkilendirdiğimiz Account’ ımız ile giriş gerçekleştirebiliriz ve Hostlarımızın yönetimini web üzerindende gerçekleştirebiliriz.

 

Evet, bu makalemde sizlere Self – Service Portalı erişimi ve yönetimi için gereken User Rollerini anlatmaya çalıştım. Sizde bu portal için gereken yetkili profili oluşturarak Self – Service Portalına erişimi sağlayarak yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.

Umarım Sizlere faydalı olacaktır…

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın