Anasayfa » System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012 ile VM Template’ den Sanal Makine Oluşturma

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012 ile VM Template’ den Sanal Makine Oluşturma

 

Merhaba arkadaşlar daha önceki makalemde sizlere örnek bir sunucu kullanarak template oluşturma işlemini gerçekleştirmiştik. Şimdi bu oluşturulan VM Template imizden Sanal Makine oluşturma işlemini gerçekleştireceğiz.

 

Artık VM Template imizden yeni bir sanal makine oluşturma işlemin geçelim…

 

 

image001

 

 

VMM Konsolumuzdan Hyper-V Hostumuzu seçtikten sonra gördüğünüz üzere AD-Server 2008 R2 adında bir sunucumuz zaten var. Şimdi ise bir sunucu daha oluşturacağız. Hyper-V Hostumuzu seçiyoruz ve üst menüdenCreate Virtual Machine diyoruz.

 

 

image002

 

 

Select Source penceresinde VM Template imizi hazırlamıştık daha önceden o yüzden ilk seçeneği Use an existing virtual machine. VM Template or Virtual Hard Disk seçeneğini işaretliyoruz. Browse diyoruz.

Sponsor

 

 

image003

 

 

Açılan Select Virtual Machine Source penceresinde önceden oluşturmuş olduğumuz VM Template imizi belirledikten sonra OK diyerek kullanacağımız şablonu alıyoruz.

 

 

image004

 

 

Kullanacağımız Server 2008 R2 Template imizi belirleyerek devam ediyoruz.

 

 

image005

 

 

Virtual Machine Identity penceresinde oluşturacağımız sanal makinamıza bir isim ve açıklama giriyoruz. Ben bu sanal makinamı DNS Server olarak kullanacağımdan ismini ona göre veriyorum.

 

 

image006

 

 

Configure Operating System penceresinde daha önceden nasıl düzenleme yapacağınızı göstermiştim, gerekli konfigürasyonları yaptıktan sonra Next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

 

image007

 

 

Select Destination penceresinde oluşturacak olduğumuz sanal makine’ nın oluşturulacağı yeri belirlediğimiz kısımdır. Sunucumuzun konumlandıracağı yer bir Hyper-V Hostum bu yüzden Place the virtual machine on a host seçeneğini işaretleyerek devam ediyorum.

 

 

image008

 

 

Select Host penceresinde oluşturduğumuz bu sanal makinanın hangi Sanallaştırma Sunucumuz üzerinde duracağını belirliyoruz, Hyper-V Sunucuma oluşturacağımdan sunucumu seçtiğimde Details kısmında Hyper-V Sunucum hakkında bilgileri gösteriyor. Üzerine oluşturacağım sunucumu seçiyorum ve devam ediyorum.

 

 

image009

 

 

Configure Setting penceresinde oluşturacağımız sanal makinamızın dosyalarının nereye koyacağını belirliyoruz. Dilerseniz farklı depolama alanlarınız varsa onlara da konumlandırabilirsiniz dosyalarınızı Operating System Settings kısmında oluşturacağımız bu sunucumuza Computer Name kısmında Sunucumuzun adını belirliyoruz ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra devam ediyoruz.

 

 

image010 

 

 

Select Networks penceresinde Sanal Makinamıza ait bir network kartı var fakat Not Connected durumda. Bu kısımda hangi networkleri kullanacaksa belirleyebilirsiniz. Ben Network kartlarını sonradan ekleyeceğim için bir değişlik yapmıyorum ve devam ediyorum.

 

 

image011

 

 

Add Properties penceresinde sanal makinamıza kuracağımız İşletim Sistemini, Eğer Sanallaştırma Sunucumuz kapandığında ne yapacağı veya Sanallaştırma Sunucumuz açılacağında ne yapacağını belirlediğimiz kısımdır. İlk Seçenek olan Action to take when the virtualization server starts kısmında fiziksel sunucumuz açıldığı zaman Sanal makinamızın ne yapacağını belirliyoruz. Ben Sanal Makinamın hiçbir zaman otomatik olarak başlaması istemediğimden Never automatically turn on the virtual machine diyorum.

 

Delay Start up kısmı otomatik olarak başlamasını istemediğimden dolayı pasif durumda. Fakat Otomatik olarak başla seçeneğini seçseydim aktif olacaktı ve Delay Start up kısmında Hyper-V Sunucum başladıktan kaç saniye sonra başlatılacağını belirleye bilirsiniz.

 

Action to take when the virtualization server stops kısmında fiziksel sunucumuz kapandığında sanal makinamızın ne yapacağını belirliyorum.

 

Performance and Resource Optimization kısmında Sanal Makinamız için dinamik optimizasyon işlemini yapmasını istemiyorsak Exclude virtual machine from optimization action kutucuğunu işaretliyoruz ve devam eiyoruz.

 

 

image012

 

 

Summary penceresinde Sanal Makinamıza ait bilgileri hangi Sanallaştırma Sunucumuz üzerinende barındırılacağı dosyalarının hangi lokasyonda duracağı ve hangi işletim sistemini kullanacağı bilgilerini görüyoruz. View Script butonuna basarak yaptığımız bütün işlemlerin PowerShell komut satırı ile yapmasını istersek açılan text dosyasında kopyalayarak PowerShell konsolumuzdan da yapabiliriz. Artık Create diyerek Sanal Makinamızı oluşturup.

 

 

image013

 

 

Sanal Makinamızı oluşturma ya başladık artık…

 

 

image014

 

 

Jobs kısmına geldiğimizde şuanda yapmakta olduğu işlemleri bu işlemlerin hangi sırada yapılacağını ve oluşturma işleminin hangi aşamada olduğunu görüyoruz. Create işlemi bittiğinde oluşturduğumuz sanal makinamıza bakacağız.

 

 

image015

 

 

Evet, arkadaşlar oluşturma işlemimiz tamamlandı ve yeni oluşturduğumuz Server 2008 R2 Sunucumuzu başlatarak sorunsuz çalıştığını görüyoruz.

 

Böylelikle oluşturmuş olduğumuz VM Template’ lerinden kolaylıkla ve hızlı bir şekilde Sanal Makinalar oluşturabildiğimizi gördük. Oluşturduğumuz bu VM Template lerinde birden fazla ve çok kısa bir sürede birçok sanal makine oluşturabiliyoruz.

 

Umarım sizlere faydalı olacaktır…

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın