Anasayfa » System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012 Cloud Yapısı Oluşturulması

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012 Cloud Yapısı Oluşturulması

 

Makalemde sizlere System Center Virtual Machine Manager SCVMM 2012  Self Service Portal kullanımı için gereken bir yapıyı yani Cloud yapısının  oluşturulmasını anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi Self Service Portalı üzerinde işlem yapabilmemiz için SCVMM 2012 ile bir Cloud yapısı oluşturmamız gerekmekte. Bizde Sanallaştırma hostlarımızı ve üzerinde bulunan virtual machine lerimizi yönetmek ve gereken işlemleri yapabilmek için bir Cloud yapısı oluşturacağız.

 

 

image001

 

 

VMM Konsolumuzu açtığımızda VMs and Services başlığına geliyoruz. Gördüğünüz üzere Clouds kısmında istediğiniz kadar cloud yapısı oluşturabilirsiniz. Cloud yapısını oluşturmak için artık Create Cloud butonuna geliyoruz.

 

 

image002

 

 

Karşımıza gelen General penceresinde oluşturacağımız bu cloud yapımıza bir isim ve yapısı hakkında açık bilgi vermesi için Description kısmına bir açıklama yazıyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

image003

 

 

Resources penceresinde kaynak olarak içerisinde bulunacak host gruplarımızı belirliyoruz. Bizim hyper-v hostumuzu bir grup oluşturup içerisine taşımamıştık o yüzden sadece All Host Grubu gözükmekte bizde All Hostsgrubumuzu seçiyoruz ve devam ediyoruz.


 

 

image004

 

 

Library kısmına gelene kadar toplam dört adımda işlem yapmadan ilerdim isterseniz size bunlardan biraz bahsedeyim.

 

Logical Networks kısmı fiziksel alt yapımızda bulunan networkleri dahil etmek istersek buradan logical networkleri ekleye biliyoruz. Ben fiziksel altyapımda bulunan networkleri dahil etmek istemediğimden devam ettim.

 

Load Balancers kısmıda load balancer oluşturduysanız kullana bilirsiniz. Ben bir load balancer oluşturmadığımdan devam ettim.

 

VIP Profiles kısmı oluşturduğumuz VIP Templatelerimiz var ise ekleye biliriz.

 

Storage kısmında eğer yapımıza dahil ettiğimiz storage’ larımız bulunuyorsa bu storage ları ekleyebilirsiniz ben yapıma bir storage dahil etmediğimden devam ediyorum.

 

Library penceresinde bir kütüphane ekleye bilirsiniz. Ben bir library ekleyeceğimden Browse diyorum.

 

 

image005

 

 

Karşımıza gelen Select Destination Folder penceresinde yapımızda var olan library leri ve içerisinde bu kütüphanelere dahil  edilmiş library path leri bulunuyor. Ben “F” diskimi librarye dahil etmiştim. Cloud yapımım librarysi olarak “F” path imi işaretliyorum OK diyerek onaylıyorum.

 

 

image006

 

 

Library penceresinde tekrardan devam ediyorum. Add diyerek bir veya istediğiniz kadar kütüphanede paylaşıma açılmış başka folderlarıda dahil edebiliriz.  Ben iki tane daha folder işaretliyorum ve OK diyerek onaylıyorum.

 

 

image007

 

 

Artık Library penceresinde Stored path’ imizi ve paylaşıma açtığımız folder larımızıda ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

 

 

image008

 

 

Capacity penceresinde kaynağımızın kapasitesini belirlediğimiz kısımdır. Kapasitesi açısından gördüğünüz gibi sanal makine sayısı, Sanal işlemci sayısı, RAM, Depolama kapasitesi gibi özellikleri ayarladığımız pencerededir. Burada Use Maximum altında bulunan kutucukları işaretleyerek Unlimited duruma getirdim tabi kutucuklardan checkleri kaldırarak kendinize göre kapasiteler üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

 

 

image009

 

 

Capability Profiles penceresinde Cloud yapımızda hangi tip sanallaştırma hosts larımızın bulunacağını belirliyoruz. Görüldüğü üzere üzerinde üç tip sanallaştırma hostlarını (Hyper-V, Vmware ESX ve Citrix XEN) desteklemekte. Benim yapımdaki Sanallaştırma Sunucularımın Hyper-V olduğundan dolayı Hyper-V yapısını işaretliyorum ve devam ediyorum.

 

 

image010

 

 

Summary penceresinde oluşturacağımız cloud yapımızın üzerinde yaptığımız ayarların özetini göstermektedir. Finish diyerek Cloud yapımızı oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

 

 

image011

 

 

Jobs penceresinde yeni Cloud yapımızın sorunsuz oluştuğunu görüyoruz.

 

Artık Self – Service Portal üzerinde Cloud yapımız üzerinde yeni sanal makinalar oluşturabilir, Silebilir ve diğer yönetimsel işlemleri gerçekleştirmeye başlayabiliriz. Böylelikle sanallaştırma hostlarımızı web browser üzerinde istediğimiz işlemleri yapabileceğiz.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>