Anasayfa » System Center Service Manager – Exchange Connector 3.0 Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center Service Manager – Exchange Connector 3.0 Kurulumu

Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi system center service manager’ın en güçlü yanı, çağrı takip sistemini kendi sisteminiz üzerinde oluşturabiliyor olmanız ve bunu kolayca raporlayabiliyor olmanızdır. Service Manager üzerinde change management, Problem Management, Service Request Fulfillment, Release Management gibi ayrı takip sistemleri olmasına karşın ben makale serimde Incident Management ve Exchange Connector ile Incident Management kontrolü sağlamaya çalışacağım.  Öncelikle Exchange Connector 3.0 kurulumunun nasıl yapıldığını gözden geçirelim.

Bunun için http://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=38791 buradaki link ten Exchange Connector 3.0 ve http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=28952     Exchange Web Services Managed API 1.2. nin indirilmesi gerekmektedir. Burada bilinmesi gereken birşey varsa oda herne kadar Microsoft’un sitesinden indirsenizde 3. Party Exchange Connector 3.0 için sisteminizde oluşacak problemler için Microsoft’un herhangi bir sorumluluk kabul etmediğidir. Şimdi kuruluma bir göz atalım aslında yapılacak işlem çok basit uğraştırıcı kısmına biraz sonra değineceğim.

clip_image002

 

Exchange Web Services Managed API setup dosyalarını kurduğunuz zaman c:\Program Files\Microsoft\Exchange\Web Services\1.2  buraya .xml ve .dll dosyası atıcaktır bu dosyalarla Exchange Connector ı sıkıştırılmış dosyadan çıkarttığınızda bu dosyaları öncelikle C:\Program Files\Microsoft System Center 2012\Service Manager bu dizinin altına kopyalamanız gerekmektedir.

 

clip_image004

Exchange Connetor 3.0 ın dosyalarının çıkarıldığı dizinde .dll dosyaları ve .mpb dosyası mevcuttur. Bunlarıda yine yukarıda belirtildiği gibi C:\Program Files\Microsoft System Center 2012\Service Manager buradaki dizine atmanız gerekmektedir.

Sponsor

clip_image006

dosyaların ilgili dizine atılmasından sonra yapılması gereken Management Pack i system center service manager üzerine aktarmak gerekmektedir. Bunun için Administration / Management Packs üzerinde Importbutonuna basıyoruz

clip_image008

Bu ekranda Exchange connector ü çıkardığımız dizine gelerek dosya uzantısı kısmını .mpb yaparak paketi import ediyoruz.

clip_image010

Add butonuna basarak içe aktarım işlemini tamamlıyoruz. Deneyimlerimden elde edilen bir sonuçta bundan sonraki adıma geçmeden sunucunuzu yeniden başlatmanız connector ün daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

 

clip_image012

Şimdi Administration / Connectors /Exchange Connector seçeneğini seçerek kuruluma geçiyoruz.

 

clip_image014

Eğer bu adımda yukarıdaki resimdeki gibi bir hata almışsanız aşağıda belirttiğim Cumulative Update i yüklemeniz gerekir.

http://support.microsoft.com/kb/2802159    ///SCSM2012_CU_KB2802159_AMD64_7.5.2905.125.exe

Yüklemenin ardından connector sağlıklı çalışacaktır.

clip_image016

Exchange Connector ü oluşturabilmemiz için sihirbaz karşımıza çıkacaktır.

clip_image018

Name kısmına bir isim vererek Enter one or more Active Directory FORESTS alanına  directory de kullanıcıların bulunabilmesi için domain adınızı yazmanız gerek. Attach each email as a .eml file attachment to the work item, eğer sisteminize mail geldiğinde bu mailinde sistemde ekli bir dosya olarak kalmasını istiyorsanız bu alanı işaretlemeniz gerekicek.

clip_image020

Server settings kısmında exchange sunucunuza ait bazı ayarları yapmanız gerekecek. Bu ekrandaki mantık, destek@davuteren.com yani yukarıdaki ekranda belirttiğiniz mail adresi Exchange in web servisine gidip sürekli mail gelip gelmediğini kontrol ediyor olucak eğer mail geldiyse süreci çalıştıracak. Sisteminizde exchange için autodiscover özelliğini kullanıyorsanız use autodiscover seçeneğini seçebilirsiniz fakat ben garantici adamım kendim girerim web servisimi diyorsanız benim gibi o zaman exchange e ait servis adresini girmelisiniz. Bu adres genellikle Https://mail.domainadi.com/EWS/Exchange.asmx dir.

Use impersonation seçeneğini işaretleyerek hangi mail adresinin kontrol edileceği bilgisinden bahsetmiştik.

clip_image022

Bu adımda ben Run as account oluşturup burada mail adresini yazd ığım kullanıcının bilgilerini giriyorum bunun için New seçeneğini seçerek mail adresine bağlanabilmesi için account un bilgilerini bu ekrana giriyorum. Ok deyip Next diyorum.

clip_image024

Uppps!! oda ne hata J  Bu noktada exchange üzerinde bazı yetkilerin tanımlanması gerekmekte bu makalenin en zor ve problemli kısmı da burada başlıyor bence.

 

clip_image026

Exchange Management Shell i Run as Administrator olarak açarak. Aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekiyor. Burada bazı bilgileri vermemde fayda var. Mail sunucumun adı EXCHANGE. Mail e dışarıdan erişim adresimhttps://mail.davuteren.com dur.

Set-WebServicesVirtualDirectory -identity “EXCHANGESERVERADI\EWS (Default Web Site)” -externalurl https://mail.davuteren.com/EWS/Exchange.asmx -BasicAuthentication:$True

clip_image028

Birde yukarıda tanımlamak istediğimiz kullanıcımızın yetkiye ihtiyacı var aşağıdaki komutla bu yetkiyi veriyoruz.

New-ManagementRoleAssignment -Role “ApplicationImpersonation” -User destek@davuteren.com

 

clip_image030

Bu işlemlerden sonra https://mail.davuteren.com/EWS/Exchange.asmx adresine destek kullanıcısı ile login olabiliyor olmanız gerekmekte.

clip_image032

Destek hesabıyla yukarıdaki adrese girebildiğinizi gözlemleyiniz.

Bunun haricinde unutulmaması veya dikkat edilmesi gerekn diğer nokta da Exchange sertifikanızın doğru biçimde kurulmuş olması gerekmektedir. Eğer herhangi bir sertifikanız yok veya lab ortamında iseniz sertifika oluşturma ile ilgili makalemi okumanızı öneririm.

clip_image034

Herşey tamam ise bu ekranı görmeniz gerekmektedir, eğer görmüşseniz en zorlu bölümü atlamışsınız demektir. J

 

clip_image036

Bu adım mail e yanıt dönerek çağrınızı kapatabilmeniz için TAG leri belirttiğiniz ekran örnek veriyorum çağrı açıldı size mail i düştü siz cevap dönerken yukarıdaki TAG leri kullanarak çağrınızı kapatabiliyorsunuz.

clip_image038

Routing and Schedule ekranı çağrınız geldiğinde hangi Template kullanılacak bunun tanımlanması için gerekli olan ayardır.

Work item template to apply when new work items are created – Default Incident Template (Yeni bir akış oluştuğunda hangi tasarım kullanılacak)

Incident template to apply when incidents are updated – Default Incident Template (akış güncellendiğinde hangi tasarım kullanılacak)

Service request template to apply when service requests are updated – Default Service Request (servis isteği güncellendiğinde kullanılacak tasarım)

Pooling interval kaç saniyede bir mail adresine gidilerek yeni mailin gelip gelmediği kontrol edilecek. Bunu 300 olarak bırakabilirsiniz.

clip_image040

Create seçimini yaparak connector ü oluşturuyoruz.

clip_image042

Connector oluştuğunda exchange e gidip kendine senkonize edecektir. Bu adımda Finished Success 100 yazığını gözlemleyiniz

clip_image044

Event viewer a baktığınızda da başarıyla bağlandığını gözlemleyebilirsiniz.

 

clip_image046

Sistem içerisindeki herhangi bir kullanıcıdan destek@domainadi.com adresine probleminizi belirten mail gönderdiğinizde sisteme açılan bir çağrınızın olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

clip_image048

Sisteme gönderdiğim mail in çağrı olarak service manager üzerinde kaydın oluştuğunu görebilirsiniz.

 clip_image050

Bu adımda yaşanabilecek en büyük problem mail hesabına girip baktığınızda herhangi bir mailin olmaması ve service manager üzerinde herhangi bir kaydın oluşmamış olmasıdır. Eğer böyle bir hata ile karşılaşmışsanız aşağıdaki kodu bir text dökümanının içerisine kaydederek uzantısını .reg olarak değiştirip merge yani birleştirin(kaydı ekleyin).

 

Windows Registry Editor Version 5.00

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\System Center Service Manager Exchange Connector]

“ExchangeURL”=”https://mail.davuteren.com.tr/EWS/Exchange.asmx”

“ExchangeURLLogin”=”destek@davuteren.com “

“ExchangeURLPassword”=”Password1”

“EnableEWSTracing”=”1”

“LoggingLevel”=”7”

 

ExchangeURL: web servisimizin adresini bu alana giriyoruz.

ExchangeURLLogin: hangi mail adresini sisteme kayıt etmişseniz o adresi burada belirtmeniz gerek

ExchangeURLPassword: bir üst satırdaki kullanıcının parolasını bu adımda belirtiyoruz.

 

Ekleme işlemi sonrası sistemi yeniden başlattığınızda problem düzelicektir.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın