Anasayfa » System Center Mobile Device Manager Genel Bakış, Sistem Gereksinimleri ve Fiyatlandırma

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center Mobile Device Manager Genel Bakış, Sistem Gereksinimleri ve Fiyatlandırma

System Center Mobile Device Manager, taşınabilir Windows tabanlı cihazların güvenilir, istikrarlı ve düşük maliyetli bir şekilde yönetilmesi amaçlı hazırlanmış System Center yönetim ailesi paket programıdır. Mobile Device Manager, sahip olunan altyapı ile kolayca entegre olarak sahip olunan ağ kaynaklarına güvenli erişim olanağı sunmakta ve Windows 6.1 taşınabilir cihazlarının etkili yönetimi imkanı sunmaktadır. Mobile Device Manager ile aşağıdaki olanakları kullanıcılarına sunmaktadır.

 

·         Ağ dahilindeki tüm taşınabilir cihazların tek merkezden yönetimi.

·         Taşınabilir cihazların ağ kaynakları ile ağ üzerinden sunulan uygulamalara erişim kuralları ve izinlerinin yönetim politikalarına uygun olarak düzenlenebilmesi,

·         Active Directory destekli olarak çalışılabilmesi.

Sponsor

·         Daha yüksek kapasiteli ve ölçeklenebilir sistem yapısı ile performansın arttırılması.

·         Hyper-V desteği ile sanal test imkanı.

 

MDM 2008 Server’ın her bir rolünün kurulumu için farklı uygulamalarında kurulması gerekmektedir. MDM kurulumunuzdan önce Windows 2003 Server işletim sisteminizin hem service pack hemde güncellemeler açısından en güncel seviyede olduğuna emin olun. Aşağıdaki tabloda MDM Rollerine göre kurmanız gereken uygulama ve desteklenen işletim sistemlerini bulabileceksiniz.

Temel Bileşenler

 

image001

 

MDM server rolleri Windows 2008 Server server platformunu desteklemiyor. MDM server rollerinin kurulumları yalnızca Windows 2003 Server’ı desteklemektedir.

MDM 2008 SP1 Windows 2003 Server ve Windows 2008 Server Active Directory domain ve functional level’larını desteklemektedir. MDM 2008 SP1’in desteklemiş olduğu domain ve forest functional level’lar ise aşağıdaki tablodaki gibidir.

 

image002

 

Yönetimsel Bileşenler

 

image003

 

MDM Yönetimsel Araçlar sayesinde MDM altyapısnı yönetebilirsiniz.Bu yönetimleri sergileyebileceğiniz console’lar:

  • MDM Console
  • MDM Software Distribution Console
  • MDM Group Policy bileşenleriyle Group Policy Management Console (GPMC)

 

Altyapı Bileşenleri

 

image004

 

MDM Server için Donanım Gereksinimleri

Aşağıdaki şartları tüm MDM 2008 SP1 sunucular için geçerlidir.Bu sunucular arasında

MDM Enrollment Server,
MDM Device Management Server, and
MDM Gateway Server.

 

image005

 

İlgili Linkler

MDM kurulumları için gerekli diğer uygulamaların download ve kurulumları hakkında aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

MMC

Windows PowerShell

GPMC

SQL Server

IIS

.NET Framework

WSUS

WSUS 3.0 with SP1 download ve kurulum bilgileri için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=88377

System Center Mobil Aygıt Yöneticisi 2008 Service Pack 1 Fiyatlandırma ve Lisanslama

Microsoft System Center Mobile Device Manager 2008 Service Pack 1 (Mobile Device Manager 2008 SP1), Microsoft Toplu Lisans aracılığıyla sunulur ve çoğu Toplu Lisans programları için kullanılabilir. Mobile Device Manager 2008 SP1, Microsoft Lisans Ürün Kullanım Hakları (PUR) içinde Sunucu ve İstemci Erişim Lisansı (CAL) bölümünde açıklanan genel lisans kurallarını izler. Mobil Device Manager, her çalışan sunucu ve her geçerli kullanıcı veya aygıt CAL için sunucu lisansı gerektirir.

 

Microsoft Yazılım Güvencesi (SA), yalnızca Toplu Lisans müşterileri tarafından kullanılabilir. SA programı size, yeni teknolojilere otomatik erişiminiz yanında, verimlilik avantajlarına, desteğe, araçlara, yazılımınızı dağıtmanıza ve verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olacak eğitimlere erişmenizi sağlar. Microsoft Yazılım Güvencesinin özellikleri ve yararları hakkında daha fazla bilgi almak ve SA’ya nasıl sahip olabileceğinizi öğrenmek için Microsoft Toplu Lisans sitesinde Yazılım Güvencesi’ni inceleyebilirsiniz. Lisanslama hakkında daha geniş bilgi edinmek için Microsoft Lisanslama web sitesini (İng.) ziyaret edebilirsiniz.

 

Mobile Device Manager 2008 SP1 Fiyatlama

Not: Mobile Device Manager 2008 Service Pack 1 için fiyat değişikliği yoktur. Tüm fiyatlar ABD içindeki siparişler için geçerlidir ve ABD dolarını yansıtır. Listelenen fiyatlar, tahmini fiyatlardır ve Toplu Lisans programları yoluyla kullanılabilir lisans başlangıç fiyatlarını (açık NL) yansıtırlar. Bayii fiyatı değişebilir. Mobile Device Manager 2008 perakende kanal aracılığıyla satılmaz.

 

Sunucu Lisansı Teklifleri 

 

image006

 

Mobile Device Manager 2008 Service Pack 1; operasyonel etkinliklerini desteklemek üzere, Microsoft Windows Server 2003 SP2 ve SQL Server 2005 gerektirir. Mobile Device Manager ile birlikte SQL lisansı almak isteyen müşterilerimiz, SQL Server 2005 teknolojisi ile System Center Mobile Device Manager 2008 SP1 edinebilirler. Mobile Device Manager 2008 SP1 CAL’ları dışında bu sunucu teklifi için hiçbir özel CAL gerekli değildir. Ancak, tek başına bir SQL Server dağıtımı veya Mobile Device Manager 2008in yanı sıra başka bir uygulama ile SQL Server teknolojisi kullanılamayabilir.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın