Anasayfa » System Center Mobile Device Manager Enrollment Server Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center Mobile Device Manager Enrollment Server KurulumuAşağıdaki adımlarda Mobile Device Manager Enrollment Server’ın nasıl kurulacağını anlatacağım. Enrollment, Windows Mobile Aygıtlar’ın şirketiniz domainine dahil olabilmesi için bir kerelik yapılan bir işlemdir. MDM Enrollment Server kurulumu sırasında domaindeki certification authority’de MDM Enrollment Server için iki Secure Sockets Layer (SSL) sertifika oluşturulur. Active Directory Configuration Tool (ADConfig) daha önce Step 1a: Configuring the Active Directory Domain for MDM de anlatılan /createtemplates ve /enabletemplates parametreleri ile bu sertifikaları otomatik oluşturur.MDM Enrollment Server, MDM Device Management Server ve MDM Administrator Tools’u istediğiniz sıralamada kurabilirsiniz. Ancak MDM Gateway Server’ı tüm bileşenler yükledikten sonra kurabilirsiniz.MDM Enrollment Server Kurulum Prosedürü1.System Center Mobile Device Manager Kurulum CD’sinden setup menu’sünü açın.Menü’den Enrollment Server ‘ı seçin

Sponsor
image0012.Enrollment Server Setup kısmında Next i tıklayın
image002


3.Microsoft Software Lisans Anlaşmasını okuyarak I accept the License Terms for Microsoft Software check box’ını işaretlerin ve Next’i tıklayın

image0034.Instance Selection kısmında MDM Server’ınıza eklemek istediğiniz instance’ı seçin.Burda dikkat etmeniz gereken yalnızca Server Administrator grubunda bulunduğunuz MDM serverların instance’lerini ekleyebilmenizdir.Next ‘i tıklayın.

image0045.Kurulum Dizini kısmında isteseniz varsayılan veya isterseniz kurulumun yapılması gereken dizini belirtebilirsiniz.Sonrasında Next’i tıklayın.

image0056.Database Kurulum kısmında üzerinde Microsoft SQL Server kurulu olan server’ınızın fully qualified domain name (FQDN)’ini yazın. Ayrıca SQL database’ine erişim için Current Windows credentials check box ‘ını seçebilirsiniz.

image0067.Enrollment Server Location kısmında bulunan External Enrollment Server FQDN ve Internal Enrollment Server FQDN bölümüne MDM Server’ınızın adını tanımlayın.

image0078.Enrollment Setup bölümünde Administration Web sayfası için kullaılacak portu belirleyebilirsiniz.Burda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullanımda olmayan bir portu tercih etmelisiniz.

image0089.Device Certification Authority bölümünde Device Certification Authority kısmına Sertifikaların talep edileceği ve yönetileceği Certification Authority tanımlayazaksınız. Tanımlamanız gereken CA Server’ınız FQDN’i ve CA ismidir. <ca_server_name>\<ca_instance_name>image00910.  ADConfig ile MDM Sertifika şablonlarını oluşturup aktif ettiğimiz Certification Authority server adını instance adını tanımlamalıyız.

image01011.  Eğer Microsoft güncellemelerini şu ana kadar ayarlamamışsanız bu aşamada gerekli tanımlamayı yapabilirsiniz.

image01112.  Ready to Install bölümünde şu ana kadar sihirbaz aracılığı ile tanımlamış olduğunuz tüm değerleri kontrol edip kuruluma başlayabilirsiniz.

image01212.  MDM Enrollment Server Setup kurulumunun sonunda Finish ekranı ile karşılaşacaksınız.Ancak yinede Active Directory replication’larının tamamlanmasını beklemelisiniz.

image013
 


Kurulumu tamamlamış olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın