Anasayfa » System Center Capacity Planner 2006 -Bölüm 1

Makaleyi Paylaş

Windows Server

System Center Capacity Planner 2006 -Bölüm 1

System Center Capacity Planner 2006 -Bölüm 1

 

 

 

 

MS Exchange Server 2003 veya MOM 2005 ‘i şirketiniz serverları arasına katmak mı istiyorsunuz? Bu serverları kurduğunuzda yapınızın performansının nasıl olacağı hakkında aklınızda şu sorular mı oluşuyor. Exchange Server için merkez ofisinizle branch ofisleriniz(şubeleriniz) arasında ne kadar bandwith ayırmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Kullanıcı sayınızın server performansını ne kadar etkileyeceği veya 100 MB’lık mailbox boyutlarının performans üzerindeki etkisini mi öğrenmek istiyorsunuz? Yeni bir yapı oluşturmadan önce aklınızdan geçen tüm bu soruları birkaç dakika içinde System Center Capacity Planner sizin için yanıtlıyor.

 

 

System Center Capacity Planner 2006 ürünü ile şu an için sadece Exchange Server 2003 ve MOM 2005’i sanal ortamda belirtilen bilgilerin girilmesi ile çok kısa bir zamanda sistem yöneticilerine donanım gereksinimleri,bağlantı yeterliliği,kullanım performansı hakkında bilgiler vermekte.Bu bilgiler doğrultusunda nasıl bir network alt yapısı oluşturulacağı,diğer kullanım ayarlamalarının nasıl yapılandırılması gerektiği (Kullanıcı sayısı,Mailbox boyutu,Ofis sayısı v.b) ve donanım gereksinimleri sorularının yanıtlanmasına yardımcı olmakta.

 

 

Makalenin ilerleyen kısımlarında System Center Capacity Planner, SCCP kısaltması ile kullanılacaktır.

Sponsor

 

 

SCCP 2006’nın desteklediği bileşenler mailbox serverlar, bridgehead serverlar, OWA(Outlook Web Access) front-end server yapısı ve Active Directory Global Catalog server’dır. Bilmelisiniz ki SCCP tek bir Exchange organizasyon modeli için tasarlanmıştır.Exchange 2003 SP1 göre model alma yapar.Diğer önemli bileşenleri SCCP 2006 kapsamaz .Bu bileşenleri şu şekilde sıralayabiliriz.Cluster mailbox serverları, Exchange ActiveSync (EAS), Outlook Mobile Access (OMA), public folders, POP ve IMAP clients, RPC over HTTP ve depoloma teknolojilerini desteklemez.Bu desteklenmeyen içeriğin tüm listesi için help dosyasına bakınız.

 

 

Beta sürümünü Microsoft download sitesinden indirebilirsiniz, Release version sadece TechNet subscription download edilebilmektedir.Beta sürümü aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

 

http://www.microsoft.com/turkiye/windowsserversystem/systemcenter/default.mspx

 

 

SCCP 2006 kurulumu için işletim sistemi,yazılım ve donanım gereksinimleri aşağıda belirtilen özellikte olmalıdır.

 

 

İşletim sistemleri

 

 

Windows XP Professional SP2,
Windows XP Home SP2,
Windows 2000 Professional SP4,
Windows 2000 Server SP4, Datacenter Edition hariç tüm versiyonları desteklemektedir.
Windows Server 2003. Datacenter Edition hariç tüm versiyonları desteklemektedir.
Windows Small Business Server 2003’ü desteklememektedir.

 

 

Ayrıca Microsoft .Net FrameWork Version 2.0 yazılımının kurulu olması gerekmektedir.Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

 

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&DisplayLang=en

 

 

Donanım gereksinimleri.

 

 

1 GHz hızlı işlemci
512 MB RAM
30 MB Kullanılabilir Disk alanı
CD-ROM
XGA Grafik kart

 

 

SCCP 2006 kurulumu çok kolay ve çabuk ,bir kaç tıkla Wizard tamamlanıyor ve kurulum gerçekleşiyor.Resim-1 / Resim-2

 

 

clip_image002

 

 

Resim-1

 

 

clip_image004

 

 

Resim-2

 

 

SCCP 2006 Start→Programlar →Microsoft Capacity Planner tıklayarak program açılmakta. Resim–3

 

 

clip_image006

 

 

Resim-3

 

 

Hoşgeldiniz penceresinde ilk göze çarpan;SCCP 2006’ya başlamadan önce kullanıcıya ön bilgilerin verildiği ,View release notes(Sürüm notlarına bakış) ve About Capacity Planner’dır(Capacity Planner Hakkında).View release notes tıklanınca karışımıza sürümün çalışabilmesi için istediği gereksinimleri işletim sistemi,yazılım ve donanım başlıkları altında topluyor ve sıralıyor.Ayrıca daha önceki versiyon için güncelleme seçeneği olmadığını eski sürümün kaldırılıp,yeni sürümün kurulması gerektiğini anlatıyor.Sürüm hakkında diğer önemli bilgilerinde yer aldığı view release notes penceresini incelemenizde yarar varar.Resim-4

 

 

clip_image008

 

 

Resim-4

 

 

About Capacity Planner tıklanınca SCCP 2006 hakkında tüm bilgilerin olduğu .chm uzantılı yardım dosyayı çıkmakta.Resim-5

 

 

clip_image010

 

 

Resim-5

 

 

SCCP 2006 MS Exchange Server 2003 ve MS Operations Manager 2005 ürünleri üzerinde modeller yaratmamızı ve test etmemize olanak vermekte. Resim-6’daki gibi istenilen uygulama modelini seçmek gereklidir.

 

 

clip_image012

 

 

Resim-6

 

 

Bu makalemizde MS Exchange Server 2003 üzerinde çalışacağız, Exchange uygulaması seçilir ve Create a model with the Model Wizard butonuna tıklanarak uygulamaya başlanır. Resim–7

 

 

clip_image014

 

 

Resim-7

 

 

Model sihirbazında ilk olarak site ve network bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Oluşturmayı düşündüğünüz yapı kaç şubeden oluşmakta ve kullanılması düşünülen bağlantı şekli / hızı seçilmelidir. Ayrıca bu uygulama için bandwith’in yüzde kaçının kullanılacağı da girilmelidir. Resim-8’deki gibi ilgili yerlere değerlerin seçildiği görülmektedir. SCCP 2006 en fazla 10 adet merkez ofisi ve en fazla 95 adet şubeyi desteklemektedir.

 

 

clip_image016

 

 

Resim-8

 

 

Resim-9’da bağlantı şekilleri combobox’nın açıldığında seçilebilecek bağlantı tipleri ve hızları görülmektedir. Dailup(56 Kbps)’tan, OC3(156 Mbps)’a kadar seçenek mevcut olmaktadır.

 

 

clip_image018

 

 

Resim-9

 

 

Merkez ofiste ve şubelerde ne kadar kullanıcı barındırılacağı girilmelidir. Kullanıcılar mailboxlarına Outlook Cached’mı yoksa Outlook Web Access’temi bağlanacak bu seçim yapılmalıdır. SCCP 2006 sürümünde merkez ofis için maksimum kullanıcı sayısı 50,000 tüm şubelerdeki toplam kullanıcı sayısı ise merkez ofisin 10,000 eksiği yani maksimum 40,000 kullanıcıdır. Resim-10’da kullanıcı sayıları ve mailboxlara bağlantı şeklinin girildiği görülmektedir.

 

 

clip_image020

 

 

Resim-10

 

 

Specify typical user menüsünde organizasyonda kullanılacak mail tipi seviyeleri yer almaktadır. Seçilen mail kullanım seviyesine göre kullanıcının mailbox boyutunun Mb değeri, kullanıcının günde alacağı, göndereceği mail sayısı ortalaması ve mail boyutunun Kb değeri otomatik olarak gelmektedir. Resim–11

 

 

clip_image022

 

 

Resim-11

 

 

High,Medium ve Low olmak üzere 3 adet Mail kullanım seviye tipi mevcuttur.Bu seviye tipleri ve aldıkları değerler Resim-12’de görülmektedir.İstenirse yeni bir değerin yaratılması da mümkündür.

 

 

clip_image024

 

 

Resim-12

 

 

Yapıda kullanılması düşünülen donanım tercihleri seçilmelidir. Çeşitli markanın farklı hızlardaki işlemcileri seçenekler arasında yer almakta. Server üzerinde birden fazla rolün çalıştırılması isteniyorsa Attempt to consolidate roles on to one server check box işaretlenmelidir. Server üzerinde çalıştırılması planlanan diskin özelliği, kapasitesi ve hızı seçilmelidir. SAN kullanılacak Use a SAN checkbox’uda işaretlenmelidir. Resim–13

 

 

clip_image026

 

 

Resim-13

 

 

Oluşturduğumuz modelin özeti görülmektedir. Resim–14

 

 

clip_image028

 

 

Resim-14

 

 

En son adım olan Global Topolojide oluşan yapının görüntüsü gelmektedir. Resim–15

 

 

clip_image030

 

 

Resim-15

 

 

SCCP 2006’da model oluşturmak bu kadar kolay ve bir o kadar da zevkli. Oluşturulan bu modelin ihtiyaçları ne kadar karşılayacağı sorusuna cevabı System Center Capacity Planner 2006 – Bölüm 2’de simülasyonu çalıştırarak çıkan performans sonuçlarına göre bulacağız.

 

 

Kaynak:

 

 

http://www.microsoft.com/systemcenter/sccp/overview/default.mspx

 

 

http://www.msexchange.org/tutorials/System-Center-Capacity-Planner-2006-Overview-Part-1.html

 

 

Bir Sonraki Makalede Görüşmek Üzere…

 

 

Ka®a

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın