Anasayfa » System Center 2012 Configuration Manager OS Deployment Bölüm 5 – Operating System Installers 2

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

System Center 2012 Configuration Manager OS Deployment Bölüm 5 – Operating System Installers 2

Os deploy serimizin beşinci makalesinde operating system installers ile devam ediyoruz. Bir önceki makalemizde oluşturma, DP (Distribution point) üzerine dağıtma, olay günlüklerini incelemeye değinmiştik bu makalede hazır bir paket üzerinde yapabileceğimiz değişikliklerden bahsedeceğiz.

Bundan önceki makalelerime erişmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2013/12/22/system-center-2012-configuration-manager-os-deployment-bolum-1-genel-bakis-ve-driver-import.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2013/12/22/system-center-2012-configuration-manager-os-deployment-bolum-2-driver-secenekleri.aspx


http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2013/12/22/system-center-2012-configuration-manager-os-deployment-bolum-3-driver-packages-secenekleri.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2013/12/22/system-center-2012-configuration-manager-os-deployment-bolum-4-operating-system-installers-1.aspx

 

Öncelikle paketin genel özelliklerinde DP üzerine sağlıklı bir şekilde dağıtıldığından emin olmalıyız ve summary ekranını kullanmalıyız.

clip_image002

Details kısmında ise daha detaylı bilgiye sahip olabiliriz.

clip_image004

Distribute contents seçeneği ile eğer paketi DP üzerine dağıtmadıysak dağıtabiliriz veya DP eklemek istersek yine bu seçeneği kullanabiliriz. Örneğin paket oluşturup DP üzerine dağıttıktan sonra yeni bir şubede DP kurduysak ve bu DP üzerinde de konumlandırmak istiyorsak, update DP seçeneği ile de DP üzerine dağıttıktan sonra bir değişiklik yapıldıysa bu değişikliğin geçerli olması için bu seçeneği kullanabiliriz.

clip_image006

Create prestage content file seçeneği ile ağ bağlantısı düşük olan diğer DP sunucularına bu paketi media olarak taşıyabiliriz.

clip_image008

clip_image010

Ardından dosyaların hangi DP üzerinden indirileceğini belirlemeliyiz. Bu noktada DP’nin güncel olması çok önemlidir, eğer güncel değil ise bu işlem öncesinde update distribution point seçeneği ile devam etmelisiniz.

clip_image012

Aşağıdaki gibi işlem bitince ilgili lokasyondan dosyayı alarak uzak distribution point üzerinde import edebilirsiniz.

clip_image014

İşletim sistemi özelliklerine gelecek olursak

clip_image016

Genel kısmında isim ve açıklamayı değiştirebiliriz,

clip_image018

Eğer bir dvd içerisinde birden fazla sürüm var ise bu kısımdan kontrol edebiliriz.

clip_image020

Aşağıdaki data source bölümünden lokasyonu değiştirebiliriz, update distirbution point on a schedule ile belirli aralıklarla içeriğin DP üzerinde güncellenmesini sağlayabiliriz. Bu sayede paket üzerinde yapılan değişikliklerin ardından manuel olarak güncelleme işlemi yapılması unutulsa dahi zamanlamalı güncelleme sayesinde bunun önüne geçmiş oluruz.

clip_image022

Data access kısmında ise paket istemcilere dağıtılmasa bile paylaşım üzerinden erişmeleri için bir paylaşım açılmasını sağlayabiliriz, aynı zamanda paket güncellemelerinde istemcilerin disconnect edilmesini (2 denemeden sonra), sağlayabiliriz (uyarı verildikten 5 dakika sonra)

clip_image024

Distribution settings kısmında paketin diğer paketlere göre önceliğini ve prestaged content (Önceki makalelerde anlatılmıştı) seçeneklerini değiştirebiliriz.

clip_image026

Bir sonraki makalemizde boot images kısmına değineceğiz.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>