Anasayfa » Symantec Live Update Administration (LUA) Kurulumu

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Symantec Live Update Administration (LUA) Kurulumu

Bilindiği gibi kurduğumuz programların güncellemelerini yüklemek hem programlarımızın performansını hem de güvenliğini arttıran en önemli etkendir.


Symantec, kendi ürünlerini internet olmayan ortamlarda güncellemek için Live Update Administration programını geliştirmiştir. Bu program sadece Endpoint Protection için değil Symantec Antivirüs, Symantec Mail Security,BacupExec gibi Symantec ailesinin birçok ürününü desteklemektedir. LUA internetten indirdiği güncellemeleri, virus definitionları kullanıcılara göndermekle sorumludur.


Bu makalemde sizlere LUA kurulmasını ve Symantec Endpoint Protection’ı güncelleyecek şekilde konfigüre edilmesini anlatacağım.


Kurulum için sistem gereksimleri:


·         LUA kurulabilmesi için öncelikle bilgisayarınızda Java Runtime Enviroment (JRE) kurulu olması gerekmektedir.·         Windows Server 2000 Advanced sp4 ve sonrası


·         Windows 2003 Server ve sonrası


·         Windows XP sp2 ve sonrası


·         Internet Explorer 6.0,Netscape 8.1 Firefox 2.0


·         IIS 5.0 veya sonrası


·         TCP/IP protokolü


·         150 MB min. Sistem kurulum dosyaları için


·         5 Gb Min. Updatelerin indirileceği yer için.


LUA 2.2 için 7070,7071 ve 7072 portları açık olmalı.


LUA Kurulumu


Kurulumu başlatın.


image001


Anlaşmayı kabul edin ve ileri tuşuna basın.


image002


Programın sistem dosyaları ben c:\Program files altına indirilecek updateleri ise d:\Symantec\Liveupdate Administrator\Download  klasörü olarak işaretledim.


image003


LUA arayüzüne giriş için kullanıcı adı,şifre ve e-mail giriyoruz.


image004


Kuruluma hazırız. Install tuşuna basarak kurulumu başlatın.


image005


Kurulum tamamlandıktan sonra Finish tuşuna basarak kurulumu bitirin.


image006


LUA’ya giriş yaptıktan sonra ilk işimiz Configure kısmı altından “My Symantec Products” içerisinde bulunan “Add New Products” butonuna basıyoruz. Bu kısım bizim kullandığımız Symantec ürünlerinin tanıtıldığı ekrandır.


image007


Çıkan ekranda gördüğünüz gibi birçok Symantec ürün ailesi bulunmaktadır. Buradan “Symantec Endpoint Protection” u seçiyoruz.


image008


Seçimden sonra Endpoint Protection’ın lisanları çıkmaktadır. Buradan “Symantec Endpoint Protection v11.0 English” i seçip  “OK” butonuna basıyoruz.


image009


Ürünümüzü seçtikten sonra sağ aşağıda 3 tane kırmızı x işareti görülecektir. Bunlar dağıtım merkezinin, indirme ve dağıtma zamanlarının ayarlanmadığı içindir. Şimdi sıra ile bunları ayarlayacağız.


image010


“Configure” kısmında “Distrubition Centers” altında bulunan kısımda kendi serverımızın adresini göreceğiz.


image011


Aşağıya indiğimizde “Product List” in boş olduğunu göreceğiz. Sağ taraftan Add butonuna basarak “Symantec Endpoint Protection”ı seçiyoruz.


image012


Karşımıza gelen ekranda sadece “Endpoint Protection” olacaktır. Çünkü “My Symantec Products”  kısmında sadece “Symantec Endpoint Protection” (SEP) i seçmiştik.


image013


Ekleme işlemi başarılı olunca sağ tarafa yeşil bir OK işareti gelecektir.


image014


Şimdi SEP’e hangi ürünü indireceğini söyledikten sonra ne zaman indirip ne zaman dağıtacağını ayalarlayacağımız Download & Distribute kısmına geliyoruz.


Schedules altında “add download” ve “add distribution” adında iki tane butonumuz var. Add Download a basarak indireceğimiz zamanı ayarlayacağımız ekrana geliyoruz.


image015


Burada bir dağıtım ismi veriyoruz. Alt taraftaki ürün kısmında ise “add” butonuna basarak download edilmesi gereken programımız olan SEP’ i seçiyoruz.


image016


SEP i ekledikten sonra test aşamasını geçmesini  ve günlük gece 01:00 de indirmesini için gerekli ayarları yapıyoruz. Ve OK tuşuna basıyoruz.


image017


Aynı işlemi Distribution içinde yapıyoruz. İndirme ve dağıtma zamanlamasını şirketinizin politikasına göre düzenleyebilir. Birden fazla indirme ve dağıtma ekleyebilirsiniz.


image018


Dağıtımın ayarlanması bittikten sonra Ana ekrana geldiğimizde sağ aşağıda dağıtım merkezinin, dağıtım zamanlanmasının ve indirme zamanlanmasının başarılı bir şekilde


edildiğini gösteren 3 tane yeşil OK işareti gelecektir. Sağ yukarıda ise boş alan,database tarafından kullanılan disk alanı ve güncellemeler için kullanılan alan yer almaktadır.


İlk update işleminde 1 GB tan büyük veri çekeceği için bu işlemi gece yapmanızı öneririm. Şirket trafiğinin daha az olduğu zamanlarda.


image019


Bu işlemler ile LUA’yı kurup konfigüre etmiş olduk. Fakat işlemimiz burada bitmiyor. Sep Manager üzerinde kullanıcılara updateler için bu LUA yı kullanmalarını


Söylememiz gerekiyor. Aksi takdirde LUA kendi güncellemeleri indirecektir ama hiçbir kullanıcı kendisinden güncelleme istemediği için bir işe yaramayacaktır.


Sep Manager üzerinde Live update politikasını düzenliyoruz. “Server Settings” altında “Use a LiveUpdate server” çentiğini işaretledikten sonra


“Use a specified internel LiveUpdate Server” kısmını seçiyoruz. Böylece LUA bilgilerimizi girebileceğiz. “Add” butonuna basıyoruz.


image020


Çıkan ekranda serverınız ile ilgili bilgileri giriniz ve OK tuşuna basınız. Username ve pasword kısmını boş bırakabilirsiniz.


image021


Böylece SEP Manager tarafında işlemleri bitirmiş olduk.


Bir sonraki makalede görüşmek üzere.


 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>