Anasayfa » Symantec EV Kurulum ve Konfigürasyonu Bölüm 2 – Konfigürasyon

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

Symantec EV Kurulum ve Konfigürasyonu Bölüm 2 – Konfigürasyon

 

Daha önceden ilk kurulumunu yaptığımız Enterprise vault’un şimdiki makalemizde konfigürasyonu ile devam ediyoruz. Kaldığımız yerden devam edebiliriz. Aşağıda benim start menü’me gelen “Enterprise Vault Getting Started Wizard”I açarak başlayalım.

 

 

image001

 

 

Wizard çalıştırıldıktan sonra aşağıdaki gibi “Bu sunucuda EV kurulu ama configure edilmemiş” mesajı gelecektir. Eğer yönetim yapmak istiyorsanız konfigürasyon yapmanız gerekiyor, sizin için kurulum sihirbazını açayım mı diye soruyor.

 

 

image002

 

 

“Yes” diyerek devam edelim ve kurulum sihirbazı bize yardımcı olsun. Sihirbaz bize son derece kullanışlı ve basit sorularla konfigürasyon yaptıracak. Aşağıdaki ekran ile devam ediyoruz.

 

 

image003

 

 

EV oldukça kapsamlı ve yüklü bir uygulama olduğu için ortama göre rolleri farklı sunuculara dağıtarak kurulum yapılabilir. Yukarıda Vault Directory server bu sunucumu olacak diye soruyor. Bizim yapımızda bu sunucu olacağından next ile devam ediyoruz. Başka bir sunucu olacaksa aşağıdaki kısımdan başka sunucu seçilerek devam edilebilir. Next diyelim ve devam edelim.

Sponsor

 

 

image004

 

 

Bu aşamada dil seçimi ekranı geliyor. Listed farklı diller var ama Türkçe maalesef yok. İngilizce ile devam edelim.

 

 

image005

 

 

EV burada bizden system hesabımızı istiyor. Hatırlarsanız en başta EVUser diye bir kullanıcı açmış, bu kullanıcının herhangi bir policy ile etkilenmemesi için farklı bir OU ortamına almıştım. Bu kullanıcı ile login olduysanız, account kısmında direk bu kullanıcı çıkıyor. Şifresini vererek devam ediyoruz.

 

 

image006

 

 

Evet, şimdi ise SQL serverin lokasyonunu soruyor. Ben test ortamı olmayan her yerde SQL serverin başka bir sunucuda konumlandırılmasını tavsiye ediyorum. Ama burası kritik bir ortam olmadığından aynı sunucu üzerinde konumlandırdım. Sunucu ismini veriyor ve devam ediyoruz.

 

 

image007

 

 

SQL’e ait transaction log lokasyonunu zaten kendisi otomatik buluyor. Next diyerek devam ediyoruz.

 

 

image008

 

 

Yukarıdaki ekranda olduğu gibi biraz işlem yapacak ve devam edeceğiz.

 

 

image009

 

 

Operations manager monitoring database’ini oluşturacak. Bunun için yine SQL server istiyor. Aynı ekranları iki kere gördüğünüz için şaşırabilirsiniz. Devam edelim.

 

 

image010

 

 

Yine database path’leri otomatik gördü ve işlemler için hazır. Devam edelim.

 

 

image011

 

 

Yukarıda göreceğiniz üzere Site create edecek. Bu bizim tüm organizasyon için tepe nokta olacak. Sonraki konfigürasyon ekranlarında bol bol bu ismi göreceğiz.

 

 

image012

 

 

Sunucu ismini verelim. Bu bizim Site altındaki sunucumuz olacak.

 

 

image013

 

 

Bu ekranda EV servislerini görebiliyorsunuz. Devam edelim.

 

 

image014

 

 

Next ile devam edelim.

 

 

image015

 

 

Burası önemli. EV’nin Search servisine ait index lokasyonu. Yani siz bir item aradığınızda sizin item’ınızın nerede olduğu bilgisi bu lokasyona store edilecek. Windows’un index servisi gibi düşünün. Farklı bir lokasyonda olması önerilir.

 

 

image016

 

 

Lokasyonu verelim ve

 

 

image017

 

 

Nex diyerek klasörleri oluşturmasını sağlayalım.

 

 

image018

 

 

Kurulum ve konfigürasyon tamamlandı. EV tam anlamıyla hazır. Bir sonraki makalede exchange ile entegrasyon yapacağız. Mail arşivleme işlerinin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın